Kościół Mariacki w Trzebiatowie

Kościół Mariacki w Trzebiatowie

Pierwsze wzmianki o kościele Maryjnym w Trzebiatowie pochodzą z XIII wieku i dotyczą Biskupa Arnolda z klasztoru norbertanów w Białobokach, który każdą jałmużnę i datek zbierał na budowę kościoła. Budowę gotyckiego kościoła zakończono w XV wieku. Długość kościoła mariackiego wynosi 72 m i szerokość około 28 m. W latach 1865-67 dokonano przebudowy kościoła w stylu neogotyckim, niszcząc wystrój gotycki. W 1986 roku odnowiono świątynię.Na szczególną uwagę w kościele zasługuje obraz Matki Bożej Łaskawej w ołtarzu głównym. Jego twórcą jest Ernest Deger - najznakomitszy przedstawiciel katolickiego malarstwa kościelnego. W oknach uwagę przykuwają wspaniałe witraże ufundowane w 1867 roku przez króla Wilhelma I. Wykonał je L. Müller z Berlina.

W trzebiatowskim kościele znajduje się też jeden z najstarszych w Polsce dzwonów z XIV wieku, drugi dzwon "Maria" pochodzi z XV wieku. Obecnie kościół ma status Archidiecezjalnego Sanktuarium Maryjnego Matki Bożej Trzebiatowskiej.

Kościół Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny
ul. Jana Pawła II, TrzebiatówAvatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020