Kościół Imienia NMP w Inowrocławiu

Kościół Imienia NMP w Inowrocławiu

Najstarszy i najcenniejszy zabytek Inowrocławia to romański kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny, wzniesiony tu najprawdopodobniej w końcu XII wieku z fundacji księcia Leszka - wnuka Bolesława Krzywoustego. Leży on na Szlaku Romańskim.Niegdyś była to największa bazylika bez transeptu w Europie środkowo - wschodniej. W 1834 roku spłonęła i przez wiele lat nie pełniła swej funkcji, dlatego mieszkańcy nazwali ją "Ruiną".

Bazylika Mniejsza imienia NMP - wnętrze

Odbudowa romańskiego kościoła

Ten wspaniały inowrocławski kościół odbudowano w latach 1900-01 i dziś jest prawdziwą dumą mieszkańców. Zwiedzając go warto zwrócić uwagę na znajdujące się na zewnętrznych ścianach ryty i płaskorzeźby symbolizujące podstawowe prawdy wiary chrześcijańskiej.

Kościół Imienia NMP
ul. Biskupa Antoniego Laubitza 9, Inowrocław

Bazylika Mniejsza imienia NMP
Bazylika Mniejsza imienia NMP
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020