Bazylika Mniejsza imienia NMP, Marcin_Henioo

Kościół Imienia NMP w Inowrocławiu

(4.6 głosów: 10)

Najstarszy i najcenniejszy zabytek Inowrocławia to romański kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny, wzniesiony tu najprawdopodobniej w końcu XII wieku z fundacji księcia Leszka - wnuka Bolesława Krzywoustego. Leży on na Szlaku Romańskim.Niegdyś była to największa bazylika bez transeptu w Europie środkowo - wschodniej. W 1834 roku spłonęła i przez wiele lat nie pełniła swej funkcji, dlatego mieszkańcy nazwali ją "Ruiną".

Bazylika Mniejsza imienia NMP - wnętrze, Marcin_Henioo
Bazylika Mniejsza imienia NMP - wnętrze, Marcin_Henioo

Odbudowa romańskiego kościoła

Ten wspaniały inowrocławski kościół odbudowano w latach 1900-01 i dziś jest prawdziwą dumą mieszkańców. Zwiedzając go warto zwrócić uwagę na znajdujące się na zewnętrznych ścianach ryty i płaskorzeźby symbolizujące podstawowe prawdy wiary chrześcijańskiej.Kościół Imienia NMP
ul. Biskupa Antoniego Laubitza 9, Inowrocław

Bazylika Mniejsza imienia NMP, Marcin_Henioo
Bazylika Mniejsza imienia NMP, Marcin_Henioo
Bazylika Mniejsza imienia NMP, Marcin_Henioo

Inowrocław noclegi

Inowrocław to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Inowrocław
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły romańskie
52°48'0N, 18°15'50E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021