Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Imienia NMP w Inowrocławiu

Kościół Imienia NMP w Inowrocławiu

Najstarszy i najcenniejszy zabytek Inowrocławia to romański kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny, wzniesiony tu najprawdopodobniej w końcu XII wieku z fundacji księcia Leszka - wnuka Bolesława Krzywoustego. Leży on na Szlaku Romańskim.Niegdyś była to największa bazylika bez transeptu w Europie środkowo - wschodniej. W 1834 roku spłonęła i przez wiele lat nie pełniła swej funkcji, dlatego mieszkańcy nazwali ją "Ruiną".

Bazylika Mniejsza imienia NMP - wnętrze
Bazylika Mniejsza imienia NMP - wnętrze


Odbudowa romańskiego kościoła

Ten wspaniały inowrocławski kościół odbudowano w latach 1900-01 i dziś jest prawdziwą dumą mieszkańców. Zwiedzając go warto zwrócić uwagę na znajdujące się na zewnętrznych ścianach ryty i płaskorzeźby symbolizujące podstawowe prawdy wiary chrześcijańskiej.

Kościół Imienia NMP
ul. Biskupa Antoniego Laubitza 9, Inowrocław

Bazylika Mniejsza imienia NMP
Bazylika Mniejsza imienia NMP
Bazylika Mniejsza imienia NMP

Inowrocław noclegi

Inowrocław to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134499 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020