Kościół i klasztor Św. Jana w Dukli

Lucy i Tom
Dodano: 2015-09-28 , Zaktualizowano: 2020-01-28

Klasztor Bernardynów w Dukli powstał w I połowie XVIII wieku, a jego fundatorem był właściciel miasta - Józef Mniszech. W 1740 roku rozpoczęto budowę kościoła oraz drewnianego wówczas klasztoru. Odbyło się to po beatyfikacji w 1733 roku Św. Jana z Dukli. W 1742 roku nastąpiło poświęcenie kościoła, a rok później arcybiskup lwowski Mikołaj Ignacy Wyżycki podarował klasztorowi cząstkę relikwii bł. Jana, stąd obecnie świątynia stanowi Sanktuarium Św. Jana z Dukli.Bernardyni, którzy zamieszkiwali klasztor, zaczęli starać się o to, aby drewniany kościół i klasztor zastąpić budowlami murowanymi. Stało się to w 1764 roku. Niestety w roku 1835 kompleks spłonął, ale odbudowano je w 1903 roku.

Kościół i klasztor Św. Jana w Dukli

Obecnie w kościele można zobaczyć obrazy przedstawiające sceny z życia patrona - Chrzest Jana z Dukli, pobyt na Puszczy, przybycie Braci Mniejszych do Krakowa na czele ze Św. Janem Kapistranem, kazanie Jana do prawosławnych we Lwowie, objawienie Matki Bożej z Dzieciątkiem, błogosławieństwo obrońców Lwowa przed Chmielnickim w 1648 roku czy ogłoszenie Jana błogosławionym przez papieża Klemensa XII.

Kościół Św. Jana z Dukli
ul. Pocztowa, DuklaZobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020