Kościół i klasztor Św. Jana w Dukli

Kościół i klasztor Św. Jana w Dukli

Klasztor Bernardynów w Dukli powstał w I połowie XVIII wieku, a jego fundatorem był właściciel miasta - Józef Mniszech. W 1740 roku rozpoczęto budowę kościoła oraz drewnianego wówczas klasztoru. Odbyło się to po beatyfikacji w 1733 roku Św. Jana z Dukli. W 1742 roku nastąpiło poświęcenie kościoła, a rok później arcybiskup lwowski Mikołaj Ignacy Wyżycki podarował klasztorowi cząstkę relikwii bł. Jana, stąd obecnie świątynia stanowi Sanktuarium Św. Jana z Dukli.Bernardyni, którzy zamieszkiwali klasztor, zaczęli starać się o to, aby drewniany kościół i klasztor zastąpić budowlami murowanymi. Stało się to w 1764 roku. Niestety w roku 1835 kompleks spłonął, ale odbudowano je w 1903 roku.

Kościół i klasztor Św. Jana w Dukli
Kościół i klasztor Św. Jana w Dukli

Obecnie w kościele można zobaczyć obrazy przedstawiające sceny z życia patrona - Chrzest Jana z Dukli, pobyt na Puszczy, przybycie Braci Mniejszych do Krakowa na czele ze Św. Janem Kapistranem, kazanie Jana do prawosławnych we Lwowie, objawienie Matki Bożej z Dzieciątkiem, błogosławieństwo obrońców Lwowa przed Chmielnickim w 1648 roku czy ogłoszenie Jana błogosławionym przez papieża Klemensa XII.

Kościół Św. Jana z Dukli
ul. Pocztowa, DuklaDukla noclegi

Dukla to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
tomtur Krajtroter 3163 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-11-08 na
Kościół mający swój charakter jak i sama Dukla, jest bardzo ładny. Warto przy okazji dodać, że ciekawy jest również kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny uważany za jeden z cenniejszych zabytków rokoka w Polsce. Duże wrażenie robi nagrobek Marii Amalii Mniszchowej przypisywany Janowi Obrockiemu ze Lwowa. Polecam oba kościoły. I lekko górzysta okolica też jest bardzo atrakcyjna
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021