Kościół i klasztor Św. Jana w Dukli, Lucy i Tom

Kościół i klasztor Św. Jana w Dukli

(4.4 głosów: 16)

Klasztor Bernardynów w Dukli powstał w I połowie XVIII wieku, a jego fundatorem był właściciel miasta - Józef Mniszech. W 1740 roku rozpoczęto budowę kościoła oraz drewnianego wówczas klasztoru. Odbyło się to po beatyfikacji w 1733 roku Św. Jana z Dukli. W 1742 roku nastąpiło poświęcenie kościoła, a rok później arcybiskup lwowski Mikołaj Ignacy Wyżycki podarował klasztorowi cząstkę relikwii bł. Jana, stąd obecnie świątynia stanowi Sanktuarium Św. Jana z Dukli.Bernardyni, którzy zamieszkiwali klasztor, zaczęli starać się o to, aby drewniany kościół i klasztor zastąpić budowlami murowanymi. Stało się to w 1764 roku. Niestety w roku 1835 kompleks spłonął, ale odbudowano je w 1903 roku.

Obecnie w kościele można zobaczyć obrazy przedstawiające sceny z życia patrona - Chrzest Jana z Dukli, pobyt na Puszczy, przybycie Braci Mniejszych do Krakowa na czele ze Św. Janem Kapistranem, kazanie Jana do prawosławnych we Lwowie, objawienie Matki Bożej z Dzieciątkiem, błogosławieństwo obrońców Lwowa przed Chmielnickim w 1648 roku czy ogłoszenie Jana błogosławionym przez papieża Klemensa XII.Kościół Św. Jana z Dukli
ul. Pocztowa, Dukla

Dukla noclegi

Dukla to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Dukla
Kościoły i obiekty sakralne
Ważna
kościoły sanktuaria
49°33'34N, 21°40'56E
28 wrzesień 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

tomtur
08 listopad 2020 09:29
Kościół mający swój charakter jak i sama Dukla, jest bardzo ładny. Warto przy okazji dodać, że ciekawy jest również kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny uważany za jeden z cenniejszych zabytków rokoka w Polsce. Duże wrażenie robi nagrobek Marii Amalii Mniszchowej przypisywany Janowi Obrockiemu ze Lwowa. Polecam oba kościoły. I lekko górzysta okolica też jest bardzo atrakcyjna
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację