Kościół Franciszkanów w Krakowie

Zdjęcia (1)

Kościół Św. Franciszka z Asyżu w Krakowie położony jest na placu Wszystkich Świętych, w narożu ulic Grodzkiej i Franciszkańskiej. Obecnie główny portal znajduje się od strony plant, od strony ulicy Brackiej. Pierwotnie kościół stanowił południową granice miasta. Przyjmuje się, że franciszkanie pojawili się w Krakowie na przełomie lat 1236 i '37, datę tą uznaje się jednocześnie za datę fundacji klasztoru. Uważa się, iż fundatoremi inicjatorem sprowadzenia franciszkanów z Pragi był Henryk Pobożny.

Cała budowa i wykończenie kościoła to lata 1237-68, czyli począwszy od osiedlenia się zakonników przez niszczenie tatarskie w 1241 roku po ostateczne wykończenie za zasługą Oleśnickiego. Budowę krużganków rozpoczęto w 1423 roku a zakończono w 1439 roku. Do połowy XV wieku ich mury pokryły się freskami o tematyce religijnej i portretami (galeria biskupów krakowskich).Kościół nawiedziło kilka pożarów, dlatego w dużej mierze dzisiejszy wygląd kompleksu to efekt rekonstrukcji. Pierwotnie kościół był zbudowany na planie krzyża greckiego. Później rozbudowano go o kolejne przęsła w prezbiterium, a dwa ramiona wpisały się w transept. Ta przebudowa nadała gotycki charakter budowli. Bazylika jest dwunawowa, dziś reprezentuje typ bazylikowy, w średniowieczu halowy. O gotyckim charakterze stanowią również maswerkowe dekoracje, ostrołukowe okna oraz system filarowo przyporowy.

Portal główny kościoła franciszkanów w Krakowie powstał dopiero w XIX wieku. Jest on neogotycki, podobnie jak stalle i ołtarz główny. W okresie młodej polski ogłoszono konkurs na wykonanie wnętrz kościoła, który wygrał Stanisław Wyspiański, stąd też do dziś można tu podziwiać bogatą polichromię pokrywającą ściany oraz witraże w nowej stylistyce. Wśród witraży jest jeden z najsłynniejszych witraży w Polsce - Bóg Ojciec. W kaplicy Męki Pańskiej natomiast znajduje się droga krzyżowa o mocno symbolicznym wyrazie namalowana przez Józefa Mehoffera. Zarówno kościół jak i część krużganków są dostępne dla turystów.

Kościół Św. Franciszka z Asyżu
Pl. Wszystkich Świętych, Kraków

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: