Kościół Franciszkanów w Krakowie, Magdalena

Kościół Franciszkanów w Krakowie

(4.5 głosów: 17)

Kościół Św. Franciszka z Asyżu w Krakowie położony jest na placu Wszystkich Świętych, w narożu ulic Grodzkiej i Franciszkańskiej. Obecnie główny portal znajduje się od strony plant, od strony ulicy Brackiej. Pierwotnie kościół stanowił południową granice miasta. Przyjmuje się, że franciszkanie pojawili się w Krakowie na przełomie lat 1236 i '37, datę tą uznaje się jednocześnie za datę fundacji klasztoru. Uważa się, iż fundatoremi inicjatorem sprowadzenia franciszkanów z Pragi był Henryk Pobożny.

Cała budowa i wykończenie kościoła to lata 1237-68, czyli począwszy od osiedlenia się zakonników przez niszczenie tatarskie w 1241 roku po ostateczne wykończenie za zasługą Oleśnickiego. Budowę krużganków rozpoczęto w 1423 roku a zakończono w 1439 roku. Do połowy XV wieku ich mury pokryły się freskami o tematyce religijnej i portretami (galeria biskupów krakowskich).Kościół nawiedziło kilka pożarów, dlatego w dużej mierze dzisiejszy wygląd kompleksu to efekt rekonstrukcji. Pierwotnie kościół był zbudowany na planie krzyża greckiego. Później rozbudowano go o kolejne przęsła w prezbiterium, a dwa ramiona wpisały się w transept. Ta przebudowa nadała gotycki charakter budowli. Bazylika jest dwunawowa, dziś reprezentuje typ bazylikowy, w średniowieczu halowy. O gotyckim charakterze stanowią również maswerkowe dekoracje, ostrołukowe okna oraz system filarowo przyporowy.

Portal główny kościoła franciszkanów w Krakowie powstał dopiero w XIX wieku. Jest on neogotycki, podobnie jak stalle i ołtarz główny. W okresie młodej polski ogłoszono konkurs na wykonanie wnętrz kościoła, który wygrał Stanisław Wyspiański, stąd też do dziś można tu podziwiać bogatą polichromię pokrywającą ściany oraz witraże w nowej stylistyce. Wśród witraży jest jeden z najsłynniejszych witraży w Polsce - Bóg Ojciec. W kaplicy Męki Pańskiej natomiast znajduje się droga krzyżowa o mocno symbolicznym wyrazie namalowana przez Józefa Mehoffera. Zarówno kościół jak i część krużganków są dostępne dla turystów.Kościół Św. Franciszka z Asyżu
Pl. Wszystkich Świętych, Kraków

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Kraków
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
gotyckie kościoły
50°3'32N, 19°56'9E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021