Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Franciszkanów w Krakowie

Kościół Franciszkanów w Krakowie

Kościół Św. Franciszka z Asyżu w Krakowie położony jest na placu Wszystkich Świętych, w narożu ulic Grodzkiej i Franciszkańskiej. Obecnie główny portal znajduje się od strony plant, od strony ulicy Brackiej. Pierwotnie kościół stanowił południową granice miasta. Przyjmuje się, że franciszkanie pojawili się w Krakowie na przełomie lat 1236 i '37, datę tą uznaje się jednocześnie za datę fundacji klasztoru. Uważa się, iż fundatoremi inicjatorem sprowadzenia franciszkanów z Pragi był Henryk Pobożny.Cała budowa i wykończenie kościoła to lata 1237-68, czyli począwszy od osiedlenia się zakonników przez niszczenie tatarskie w 1241 roku po ostateczne wykończenie za zasługą Oleśnickiego. Budowę krużganków rozpoczęto w 1423 roku a zakończono w 1439 roku. Do połowy XV wieku ich mury pokryły się freskami o tematyce religijnej i portretami (galeria biskupów krakowskich).

Kościół nawiedziło kilka pożarów, dlatego w dużej mierze dzisiejszy wygląd kompleksu to efekt rekonstrukcji. Pierwotnie kościół był zbudowany na planie krzyża greckiego. Później rozbudowano go o kolejne przęsła w prezbiterium, a dwa ramiona wpisały się w transept. Ta przebudowa nadała gotycki charakter budowli. Bazylika jest dwunawowa, dziś reprezentuje typ bazylikowy, w średniowieczu halowy. O gotyckim charakterze stanowią również maswerkowe dekoracje, ostrołukowe okna oraz system filarowo przyporowy.

Portal główny kościoła franciszkanów w Krakowie powstał dopiero w XIX wieku. Jest on neogotycki, podobnie jak stalle i ołtarz główny. W okresie młodej polski ogłoszono konkurs na wykonanie wnętrz kościoła, który wygrał Stanisław Wyspiański, stąd też do dziś można tu podziwiać bogatą polichromię pokrywającą ściany oraz witraże w nowej stylistyce. Wśród witraży jest jeden z najsłynniejszych witraży w Polsce - Bóg Ojciec. W kaplicy Męki Pańskiej natomiast znajduje się droga krzyżowa o mocno symbolicznym wyrazie namalowana przez Józefa Mehoffera. Zarówno kościół jak i część krużganków są dostępne dla turystów.Kościół Św. Franciszka z Asyżu
Pl. Wszystkich Świętych, Kraków

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020