Kościół Farny w Krośnie

Kościół Farny w Krośnie

Kościół Farny w Krośnie powstał jako nieduża gotycka światynia, będąca początkiem obecnej bazyliki Trójcy Świętej. Przypuszczalnie kościół powstał w 1342 roku.W miarę upływu lat krośnieński kościół był sukcesywnie rozbudowywany i powiększany. W XV wieku dostawiono kaplice, podniesiono prezbiterium, dobudowano kruchty, a wystrój kościoła zmieniono z gotyckiego na barokowy.

Wystrój kościoła

W XVII wieku wyposażenie kościoła uchodziło za najbogatsze w południowo-wschodniej Polsce. Do jego najcenniejszych elementów należy m.in. ołtarz główny autorstwa Tomasza Dolabeli, ambona z 1640 roku, cynowa chrzcielnica z 1634 roku, obrazy sztalugowe z XVII wieku.W bazylice znajduje się też mauzoleum rodowe Portiusów, płyta nagrobna biskupa Stanisława Tarły oraz Jana i Zofii Skotnickich. Obok kościoła wzniesiono dzwonnicę z trzema dzwonami, która jest od niedawna udostępniona dla turystów. 

Kościół farny Trójcy Świętej
ul. J. Piłsudskiego 5, Krosno
tel. 13/ 432-02-65
fara-krosno.plKrosno noclegi

Krosno to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację