Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Farny w Krośnie powstał jako nieduża gotycka światynia, będąca początkiem obecnej bazyliki Trójcy Świętej. Przypuszczalnie kościół powstał w 1342 roku.W miarę upływu lat krośnieński kościół był sukcesywnie rozbudowywany i powiększany. W XV wieku dostawiono kaplice, podniesiono prezbiterium, dobudowano kruchty, a wystrój kościoła zmieniono z gotyckiego na barokowy.

Wystrój kościoła

W XVII wieku wyposażenie kościoła uchodziło za najbogatsze w południowo-wschodniej Polsce. Do jego najcenniejszych elementów należy m.in. ołtarz główny autorstwa Tomasza Dolabeli, ambona z 1640 roku, cynowa chrzcielnica z 1634 roku, obrazy sztalugowe z XVII wieku.

W bazylice znajduje się też mauzoleum rodowe Portiusów, płyta nagrobna biskupa Stanisława Tarły oraz Jana i Zofii Skotnickich. Obok kościoła wzniesiono dzwonnicę z trzema dzwonami, która jest od niedawna udostępniona dla turystów. Kościół farny Trójcy Świętej
ul. J. Piłsudskiego 5, Krosno
tel. 13/ 432-02-65
fara-krosno.pl

Krosno noclegi

Krosno to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zamek Dubiecko
Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020