Korzkiew

Korzkiew

(4.4 głosów: 47)

Korzkiew to niewielka miejscowość na Jurze, w województwie małopolskim, malowniczo położona w dolinie rzeki Korzkiewki, na obszarze Korzkiewskiego Parku Kulturowego, u wylotu Doliny Prądnika, 14 km od Krakowa
Od strony północnej dolinę zamyka Ojcowski Park Narodowy, co dodatkowo wpływa na większą atrakcyjność tego miejsca. Wąska Dolina Korzkiewki tworzy malownicze zakola, wcinające się w porośnięte lasami wierzchowiny. Cały obszar wsi obejmuje Korzkiewski Park Kulturowy - zaciszne miejsce wypoczynku dla ciała i ducha, które intensywnie jest zagospodarowywane.Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew

Atrakcje w Korzkwi

Korzkiew nie jest duża, za to kryje spore ciekawostki, dlatego warto się tutaj wybrać eksplorując tę część Jury, tym, bardziej, że to zaledwie kilkanaście kilometrów od Krakowa i kilka od słynnego Ojcowskiego Parku Narodowego.

Zamek w Korzkwi

W centrum wsi, na zalesionym wzgórzu wznosi się zamek w Korzkwi - pierwsza od południa warownia na Szlaku Orlich Gniazd. Dziś ten XIV-wieczny zamek rycerski wraz z okalającym go zabytkowym parkiem wraca do swojej dawnej świetności. Mury średniowiecznego zamku można zwiedzać, a dodatkowo powstał tu klimatyczny hotel z możliwością organizacji przyjęć. Właściciele zamku organizują przejazdy bryczkami, kuligi, koncerty czy turnieje rycerskie.Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew

Korzkiewski Park Kulturowy

Przy zamku rozciąga się zabytkowy, XIX-wieczny park ze starodrzewem, istnieją tu plany stworzenia niewielkiego skansenu, ale na ten moment miejsce jest bardzo naturalne i zaciszne. Przy zamku  parku znajduje się bezpłatny parking.

Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew
park w dolinie Korzkiewki
park w dolinie Korzkiewki

Kościół w Korzkwi

Na sąsiednim wzgórzu natomiast góruje ponad miejscowością XVII-wieczny murowany kościół w Korzkwi pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela, który w elementach swojej architektury zdradza dawny obronny charakter. Świątynia kryje cudowny obraz Jezusa Miłosiernego oraz kilka ciekawych zabytków - gotycki relikwiarz z XIV wieku, srebrną monstrancję z 1640 roku, barokową kropielnicę czy pięć XVII-wiecznych drewnianych ołtarzy. Na miejscu dzisiejszej świątyni stał niegdyś drewniany kościół z XIV wieku.Korzkiew kościół
Korzkiew kościół
Korzkiew kościół
Korzkiew kościół

To zadziwiające, że tak blisko obleganych przez turystów miejsc jak Kraków czy Ojców, zachował się tak zaciszny zakątek, a przy tym niezwykle piękny i malowniczy. Zachęcam do odwiedzenia tego miejsca.

Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew
Korzkiew
Zamek Korzkiew
Zamek Korzkiew
Korzkiew - wspaniały park w dolinie Korzkiewki
Zamek Korzkiew
Korzkiew
Korzkiew

Korzkiew noclegi

Korzkiew to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Korzkwi. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°9'47N, 19°53'2E
21 lipiec 2021
22 lipiec 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Monika Rode
14 listopad 2014 22:56
Zamek ten nie jest udostępniony turystom,w tamtym roku został odrestaurowany z przeznaczeniem na bale,imprezy,wesela...Ale można go z zewnątrz obejrzeć i pospacerować po otaczającym parku.
mokunka
10 lipiec 2013 19:27

Racja zamek w Korzkwi pieknie odrestaurowany, dodam , ze w czasie roku szkolnego organizuja fajne zajęcia dla dzieciaków🙂))

JureK
01 lipiec 2011 10:23

Jeżeli będziesz miała okazję to naprawdę warto zwiedzić ten zamek-hotel, bo w nim jest wiele ciekawych zakamarków. 

monika
08 kwiecień 2011 14:53

Można wejść do środka , tylko wcześniej trzeba się upewnić telefonicznie czy nie ma jakieś imprezy . Zamek nawet z zewnątrz super . Pozdrawiam .

Halina Brzoza
30 listopad 2008 13:01
Od trzech lat przemierzam szlak orlich gniazd z pielgrzymką krakowską na Jasną Górę i co roku mamy odpoczynek w Korzkwi obok kościoła. Czytałam, że w Korzkwi jest zamek, niestety nie widziałam go. Fajnie, że są zamieszczone zdjęcia. Pozdrawiam!
Anna Piernikarczyk
12 sierpień 2008 13:52

Myśmy weszli na dziedziniec ale do sal już nie, bo akurat w kościele kończył się ślub i mieli zaraz goście przyjść.

Super, że pokazałeś zdjęcia z wewnątrz, pięknie jest 🙂

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację