Korzkiew, Anna Piernikarczyk

Korzkiew to niewielka miejscowość w województwie małopolskim, malowniczo położona w dolinie rzeki Korzkiewki, na obszarze Korzkiewskiego Parku Kulturowego, u wylotu Doliny Prądnika, 14 km od Krakowa.

Od strony północnej dolinę zamyka Ojcowski Park Narodowy, co dodatkowo wpływa na większą atrakcyjność tego miejsca. Wąska Dolina Korzkiewki tworzy malownicze zakola, wcinające się w porośnięte lasami wierzchowiny. Cały obszar wsi obejmuje Korzkiewski Park Kulturowy - wspaniałe miejsce wypoczynku dla ciała i ducha, które intensywnie jest zagospodarowywane.

Atrakcje w Korzkwi

W centrum wsi, na zalesionym wzgórzu wznosi się zamek w Korzkwi - pierwsza od południa warownia na Szlaku Orlich Gniazd. Dziś ten XIV-wieczny zamek rycerski wraz z okalającym go zabytkowym parkiem powrócił do swojej dawnej świetności. W murach średniowiecznego zamku powstał niezwykle klimatyczny hotel oraz restauracja, a właściciele zamku dodatkowo organizują przejazdy bryczkami, kuligi, koncerty, a nawet zmagania pełne dreszczyku emocji, jak paintball czy zjazdy linowe. Planuje się otworzyć tutaj Muzeum.

Korzkiew

Na sąsiednim wzgórzu natomiast góruje ponad miejscowością XVII-wieczny murowany kościół w Korzkwi pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela, który w elementach swojej architektury zdradza dawny obronny charakter. Świątynia kryje cudowny obraz Jezusa Miłosiernego oraz kilka ciekawych zabytków - gotycki relikwiarz z XIV wieku, srebrną monstrancję z 1640 roku, barokową kropielnicę czy pięć XVII-wiecznych drewnianych ołtarzy. Na miejscu dzisiejszej świątyni stał niegdyś drewniany kościół z XIV wieku.

To zadziwiające, że tak blisko obleganych przez turystów miejsc jak Kraków czy Ojców, zachował się tak zaciszny zakątek, a przy tym niezwykle piękny i malowniczy. Zachęcam do odwiedzenia tego miejsca.

Strona o miejscowości Korzkiew

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Korzkiew atrakcje

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2014-11-14 na
Zamek ten nie jest udostępniony turystom,w tamtym roku został odrestaurowany z przeznaczeniem na bale,imprezy,wesela...Ale można go z zewnątrz obejrzeć i pospacerować po otaczającym parku.
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-07-10 na

Racja zamek w Korzkwi pieknie odrestaurowany, dodam , ze w czasie roku szkolnego organizuja fajne zajęcia dla dzieciaków:)))

Krajtroter ocenił to miejsce 2011-07-01 na

Jeżeli będziesz miała okazję to naprawdę warto zwiedzić ten zamek-hotel, bo w nim jest wiele ciekawych zakamarków. 

Krajtroter ocenił to miejsce 2011-04-08 na

Można wejść do środka , tylko wcześniej trzeba się upewnić telefonicznie czy nie ma jakieś imprezy . Zamek nawet z zewnątrz super . Pozdrawiam .

Krajtroter ocenił to miejsce 2008-11-30 na
Od trzech lat przemierzam szlak orlich gniazd z pielgrzymką krakowską na Jasną Górę i co roku mamy odpoczynek w Korzkwi obok kościoła. Czytałam, że w Korzkwi jest zamek, niestety nie widziałam go. Fajnie, że są zamieszczone zdjęcia. Pozdrawiam!
Krajtroter ocenił to miejsce 2008-08-12 na

Myśmy weszli na dziedziniec ale do sal już nie, bo akurat w kościele kończył się ślub i mieli zaraz goście przyjść.

Super, że pokazałeś zdjęcia z wewnątrz, pięknie jest :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: