W Kopalni Szklary wydobywano mlecznobiałe opale i zielone chryzoprazy. Przed II wojną światową wioska nosiła nazwę Gleserdorf (w dosłownym tłumaczeniu Wieś Szklarzy), a znajduje się ona w okolicy Wzgórz Szklarskich, w paśmie Niemczańsko-Strzelińskim, niedaleko Ząbkowic Śląskich.Już w średniowieczu, najpierw metodą odkrywkową, później drążąc tunele, pozyskiwano tu kamienie szlachetne oraz główny minerał nikiel. W znacznie mniejszych ilościach wydobywano magnezyt oraz chalcedon. Dawniej kopalnia była w prywatnych rękach, a  po nacjonalizacji, od 1947 roku została upaństwowiona. Właściwie to już nie jako kopalnia ale podówczas rozbudowany Zakład Górniczo-Hutniczy, który, jak wiele innych zakładów, upadł na fali przemian gospodarczych lat 90. XX wieku.

Dziś kopalnia to nie lada atrakcja turystyczna. Powstała tu Podziemna Trasa Edukacyjna. Szyb „Robert” udostępniony jest do zwiedzania. Korytarze są nieoświetlone, a zwiedza się je tylko w świetle latarek, które podobnie jak kaski otrzymujemy przy zakupie biletu.

Kopalnia Szklary - Podziemna Trasa Edukacyjna
Szklary-Huta
tel. 784-721-071 
www.kopalniaszklary.pl
Zwiedzanie: 1 maja do 30 września, wt-nd, 10.15 - 17.15
Bilety: normalny15 zł, ulgowy 12 złZąbkowice Śląskie noclegi

Ząbkowice Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 217837 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pałac Kamieniec
KOLONIA LEŚNA
Pałac Ławica

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021