Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2019-09-20 , Zaktualizowano: 2020-02-26

Słynna Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach to unikatowa atrakcja turystyczna na skalę europejską, przyciągająca wielu gości z całego świata. Kopalnia znajduje się przy ul. Szczęść Boże, na skraju miasta, przy trasie do Gliwic. Prowadzą do niej brązowe znaki. Kopalnia w Tarnowskich Górach leży na Szlaku Zabytków Techniki, stanowi nawet jedną z czterech Gwiazd Techniki tego szlaku, co oznacza nie mniej nie więcej, że jest jedną z najlepszych atrakcji w województwie śląskim. Od 2014 roku dodatkowo Kopalnia Srebra leży na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), a w lipcu 2017 roku została wpisana na Listę Unesco.Podziemia tarnogórskie

Kopalnia Srebra stanowi tylko niewielki fragment tarnogórskich podziemi, ciągnących się gęstą siecią korytarzy na różnych głębokościach, pod całym miastem Tarnowskie Góry aż po pobliskie wioski. Jest to relikt dawnego górnictwa rud cynku i ołowiu z domieszką srebra prowadzonego na tym obszarze. Kopalnię udostępniono do zwiedzania w 1976 roku, w 450-tą rocznicę nadania praw miejskich Tarnowskim Górom.

Kopalnia w Tarnowskich Górach

Zwiedzanie Kopalni

Długość trasy turystycznej w Kopalni Srebra to 1740 metrów, z czego większość pokonuje się pieszo, a 270 metrów przepływa się łodziami podziemną sztolnią. Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny, wyłącznie z przewodnikiem, który raczy turystów ciekawymi opowieściami o przeszłości tego miejsca i o gwarkach czyli dawnych górnikach, którzy pracowali w podziemiach, często już od chłopięcych lat.

Najpierw zwiedza się multimedialne Muzeum mówiące o historii górnictwa w Tarnowskich Górach, z którym mocno wiąże się powstanie miasta. Później zjeżdża się do podziemi wyciągiem szybowym na głębokość 40,5 m. Pod ziemią zainstalowane jest elektryczne oświetlenie, temperatura wynosi około 10 stopni Celsjusza. Na życzenie można również zorganizować spotkanie ze Skarbnikiem - legendarnym duchem kopalni.

Płynięcie łodziami

W 2012 roku podziemna trasa turystyczna Kopalni w Tarnowskich Górach została udźwiękowiona w odgłosy ciężkiej pracy gwarków, efekty zawału kopalnianego, jadących wózków oraz robót strzałowych, co pozytywnie wpływa na odbiór tego miejsca. W 2014 roku Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach otrzymała Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

Na powierzchni, tuż przy Kopalni Zabytkowej zwiedzać można Skansen Maszyn Parowych z eksponatami poruszanymi dawniej za pomocą pary. Dziś wszystkie obiekty w skansenie są odnowione i prezentują się bardzo ładnie, a dodatkowo możliwe są przejazdy mini Kolejką Skansenową. Od 2019 odbywa się tutaj jesienią niezwykle interesująca impreza plenerowa Święto Pary.

Zabytkowa Kopalnia w Tarnowskich Górach

Prócz Kopalni, do zwiedzania udostępniono jeszcze inny fragment podziemi tarnogórskich, w postaci Sztolni Czarnego Pstrąga (informacje o tym obiekcie pod tym samym numerem telefonu i na tej samej stronie internetowej).Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020