Konkurs Szopek Krakowskich

(4.6 głosów: 10)

Konkurs Szopek Krakowskich to bardzo znany w Polsce konkurs na wykonanie najpiękniejszej szopki Bożonarodzeniowej. Szopki budowane są z drewna, papieru, złotka i innych materiałów przydatnych w modelarstwie. Konkurs rozpoczyna się co roku w pierwszy czwartek grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku w Krakowie. Po odsłuchaniu hejnału z wieży Mariackiej o godzinie 12.00 szopkarze przenoszą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, by poddać je ocenie jury. Konkursowi towarzyszy wystawa szopek krakowskich w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.Historia i cechy szopek krakowskich

Szopka krakowska, dzięki swej formie i tradycji, jest jednym z najciekawszych zjawisk kojarzących się z Krakowem. Kompozycja szopki krakowskiej łączy kulturę, architekturę i historię z motywami Bożonarodzeniowymi. Często elementy dekoracyjne nawiązują do krakowskich budowli czy strojów krakowskich, legend lub ważnych wydarzeń z historii Polski. Typowa szopka ma formę symetryczną o nieparzystej liczbie wież. Żłóbek znajduje się zawsze w centralnej części kompozycji.

W XVIII wieku tradycje jasełek i betlejemek z uwagi na zbyt wesoły charakter zostały zakazane w kościołach. Zwyczaje te spopularyzowały się natomiast wśród osób świeckich. Tradycyjna kompozycja szopki krakowskiej narodziła się w XIX stuleciu. Początkowo szopki wykonywali krakowscy murarze z przeznaczeniem na sprzedaż jako pamiątki. Większe szopki budowano jako element dekoracyjny podczas przedstawień jasełkowych. Po I wojnie światowej szopki przestały być popularne w Krakowie. Aby zapobiec zanikowi tradycji w 1937 roku zorganizowano pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich.Muzeum Historyczne Miasta Krakowa corocznie zakupuje kilka szopek konkursowych do swoich zbiorów. Szopki pokonkursowe trafiają nieraz do prywatnych kolekcji i w okresie Bożego Narodzenia sa eksponowane na całym świecie.

Konkurs Szopek Krakowskich
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, KrakówPierwotny autor treści: Barbara Michalewska

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°3'46N, 19°56'12E
05 styczeń 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację