Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Kraków
Imprezy
szopki, imprezy
Normalna
Małopolskie
2016-01-05
2020-01-28 13:46
50°3'46" N, 19°56'12" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zamknięte

Konkurs Szopek Krakowskich to bardzo znany w Polsce konkurs na wykonanie najpiękniejszej szopki Bożonarodzeniowej. Szopki budowane są z drewna, papieru, złotka i innych materiałów przydatnych w modelarstwie. Konkurs rozpoczyna się co roku w pierwszy czwartek grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku w Krakowie. Po odsłuchaniu hejnału z wieży Mariackiej o godzinie 12.00 szopkarze przenoszą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, by poddać je ocenie jury. Konkursowi towarzyszy wystawa szopek krakowskich w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.Historia i cechy szopek krakowskich

Szopka krakowska, dzięki swej formie i tradycji, jest jednym z najciekawszych zjawisk kojarzących się z Krakowem. Kompozycja szopki krakowskiej łączy kulturę, architekturę i historię z motywami Bożonarodzeniowymi. Często elementy dekoracyjne nawiązują do krakowskich budowli czy strojów krakowskich, legend lub ważnych wydarzeń z historii Polski. Typowa szopka ma formę symetryczną o nieparzystej liczbie wież. Żłóbek znajduje się zawsze w centralnej części kompozycji.W XVIII wieku tradycje jasełek i betlejemek z uwagi na zbyt wesoły charakter zostały zakazane w kościołach. Zwyczaje te spopularyzowały się natomiast wśród osób świeckich. Tradycyjna kompozycja szopki krakowskiej narodziła się w XIX stuleciu. Początkowo szopki wykonywali krakowscy murarze z przeznaczeniem na sprzedaż jako pamiątki. Większe szopki budowano jako element dekoracyjny podczas przedstawień jasełkowych. Po I wojnie światowej szopki przestały być popularne w Krakowie. Aby zapobiec zanikowi tradycji w 1937 roku zorganizowano pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa corocznie zakupuje kilka szopek konkursowych do swoich zbiorów. Szopki pokonkursowe trafiają nieraz do prywatnych kolekcji i w okresie Bożego Narodzenia sa eksponowane na całym świecie.

Konkurs Szopek Krakowskich
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, KrakówKraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Barbara Michalewska Krajtroter 16530 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020