Konkatedra Św. Wojciecha w Prabutach, Alex

Konkatedra Św. Wojciecha w Prabutach

Tuż obok Rynku miejskiego w Prabutach na Warmii znajduje się zabytkowy kościół z XIV wieku. Wybudowano go w latach 1310-30, jednak przez wieki swojego istnienia przeszedł on wiele zniszczeń. Budowla postała w stylu gotyckim, a w kolejnych wiekach do podstawowej bryły świątyni dobudowano trzy kruchty.Najgorsze zniszczenia dotknęły budynek w 1945 roku, gdy opuszczający miasto żołnierze radzieccy podpalili go. Ostatnią renowację, dzięki której świątynia zawdzięcza obecny kształt, przeszła w latach 1980-82. 

Wśród znajdujących się tu elementów zabytkowych na uwagę zasługują: kuta ręcznie krata, na której znajduje się napis "W.B. Anno 1717" oraz zachowane częściowo epitafium nagrobne z XVIII wieku, które należy do dawnego burmistrza miasta Paula Bentouna oraz jego małżonki.Do 1992 roku świątynia funkcjonowała pod nazwą kolegiaty, jednak 25 marca 1992 Jan Paweł II podniósł jej godność do rangi konkatedry diecezji elbląskiej.

Kościół Św. Wojciecha
ul. Jagotty, Prabuty
tel. 55/ 278-21-27
http://parafia.prabuty.plWarmia noclegi

Warmia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Warmia
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
gotyckie kościoły
53°45'29N, 19°11'49E
26 październik 2016
28 styczeń 2020

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację