Konkatedra Św. Wojciecha w Prabutach

Konkatedra Św. Wojciecha w Prabutach

Tuż obok Rynku miejskiego w Prabutach na Warmii znajduje się zabytkowy kościół z XIV wieku. Wybudowano go w latach 1310-30, jednak przez wieki swojego istnienia przeszedł on wiele zniszczeń. Budowla postała w stylu gotyckim, a w kolejnych wiekach do podstawowej bryły świątyni dobudowano trzy kruchty.Najgorsze zniszczenia dotknęły budynek w 1945 roku, gdy opuszczający miasto żołnierze radzieccy podpalili go. Ostatnią renowację, dzięki której świątynia zawdzięcza obecny kształt, przeszła w latach 1980-82. 

Wśród znajdujących się tu elementów zabytkowych na uwagę zasługują: kuta ręcznie krata, na której znajduje się napis "W.B. Anno 1717" oraz zachowane częściowo epitafium nagrobne z XVIII wieku, które należy do dawnego burmistrza miasta Paula Bentouna oraz jego małżonki.

Do 1992 roku świątynia funkcjonowała pod nazwą kolegiaty, jednak 25 marca 1992 Jan Paweł II podniósł jej godność do rangi konkatedry diecezji elbląskiej.Kościół Św. Wojciecha
ul. Jagotty, Prabuty
tel. 55/ 278-21-27
http://parafia.prabuty.pl

Warmia noclegi

Warmia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Alex Krajtroter 3900 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021