Koloseum w Rzymie. Historia i ciekawostki oraz zwiedzanie amfiteatru

- Koloseum to jedna z najsłynniejszych atrakcji na świecie
- Bilety można kupić wcześniej online, na konkretny dzień i godzinę. Są imienne
- Kosztują 18 euro od osoby dorosłej w wersji podstawowej i 24 euro w wersji rozszerzonej
- Dzieci do lat 18 zwiedzają amfiteatr bezpłatnie
Koloseum w Rzymie, znane również jako Amfiteatr Flawiuszów, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków nie tylko w Wiecznym Mieście, ale na całym świecie. To symbol Rzymu i największy amfiteatr w historii! Od momentu powstania w I wieku n.e. podczas wydarzeń zginęło tu 400 tys. gladiatorów i ponad milion zwierząt. Ten kolos przeżył pożar i kilka trzęsień ziemi. Ładnie widać go z zewnątrz, ale polecam wejść do środka, bo tutaj poczujesz ducha starożytnego Rzymu. Informacje praktyczne znajdziesz poniżej.

Koloseum. Amfiteatr dla ponad 50.000 widzów!
Wyobraź sobie, że Koloseum powstało 2000 lat temu i już wówczas mieściło ponad 50.000 widzów (mówi się, że nawet 70.000). Jakie musiało robić wrażenie na prostym ludzie wówczas, kiedy dziś nasz Stadion Narodowy w Warszawie mieści 58.000 widzów.
Zwiedzanie areny cesarza Wespazjana
Koloseum robi niesamowite wrażenie. Czujesz się tak mały, stojąc wśród gigantycznych murów i patrząc na miejsce, w którym kiedyś walczyli gladiatorzy, zwierzęta, ginęli chrześcijanie. Toczono tu nawet bitwy morskie, oczywiście inscenizowane, co naprawdę trudno sobie wyobrazić. A weź pod uwagę, że z czasem rozebrano aż 2/3 tego obiektu, pozyskując budulec na nowe zabytki, w dużej mierze kościoły.
Amfiteatr ma kształt elipsy i wymiary 86 / 54 metry. Zwiedzanie odbywa się samodzielnie bądź w grupach. Niestety zwykle towarzyszą temu tłumy, także uważajcie na kieszonkowców i na cały dobytek, bo Rzym słynie z kradzieży i to na poziomie zaawansowanym. Na początku przechodzi się niższym poziomem pod dachem, oglądając wystawy i tablice informacyjne, dopiero później wychodzi się na taras z pięknym widokiem na arenę. Obchodzi się go dookoła, warto przejść nieco dalej od razu, bo na początku jest największy ścisk, a z drugiej strony jest znacznie luźniej. Podłoga amfiteatru jest zlikwidowana i ładnie widać podziemia. Do tej części wchodzi się tylko z przewodnikiem, po wykupieniu droższego biletu.




Ciekawostki o amfiteatrze Flawiuszów
- Na piaskach amfiteatru zginęło 400 tys. gladiatorów i ponad milion zwierząt
- Nazwa "Koloseum" wzięła się od ogromnego posągu Nerona, który stał tu niegdyś i cesarz był ustylizowany na boga słońca Apolla. Z czasem został przerobiony tylko na wizerunek bóstwa słońca, a jeszcze później na Herkulesa.
- Koloseum posiadało zaawansowany system podziemnych tuneli i komnat. Nosił on nazwę hypogeum i umożliwiał szybkie wprowadzanie gladiatorów oraz zwierząt na arenę
- Kolos mógł pomieścić nawet 70.000 widzów
- Koloseum zostało zbudowane głównie z trawertynu i rzymskiego betonu, różniącego się od tego dzisiejszego
- W filmie “Gladiator” Ridleya Scotta" sceny były kręcone nie w Rzymie, a na Malcie, gdzie specjalnie zbudowano Koloseum w Forcie Ricasoli

Historia Koloseum (Colosseo)
Rzymskie Koloseum zostało zbudowane w 8 lat, w latach 72-80 n.e. Panował wówczas cesarz Wespazjan z dynastii Flawiuszów. Jego syn, Tytus, ukończył budowę amfiteatru w 80 roku n.e. Dlatego mówi się, że to amfiteatr Flawiuszów. Koloseum powstało na terenie sztucznego zbiornika wodnego, na obszarze tzw. Domus Aurea, czyli Złotego Domu Nerona.
Na otwarcie areny zorganizowano igrzyska trwające 100 dni. Obejmowały one walki gladiatorów oraz polowania na dzikie zwierzęta. W 240 roku Koloseum uległo zniszczeniu w wyniku pożaru, a następnie przeżyło jeszcze kilka trzęsień ziemi. Przez 4 wieki było to centrum rozrywki Rzymu. To tutaj odbywały się widowiska, walki gladiatorów, polowania, egzekucje, a nawet bitwy morskie. Było to również miejsce męczeństwa chrześcijan. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego amfiteatr stał opuszczony i wykorzystywano go jako budulec do innych obiektów. W ten sposób rozebrano znaczną część zabytku. Jeszcze później służył jako zamek obronny i cmentarz.

Informacje praktyczne: jak kupić bilet, kontrola, warunki zwiedzania
Lokalizacja i godziny otwarcia Koloseum
Lokalizacja: Arena znajduje się w centrum Rzymu, przy placu Piazza del Colosseo 1, wejście główne znajduje się od strony zachodniej, natomiast od strony północnej istnieje wejście z windą na najwyższy poziom
Godziny otwarcia: czynne codziennie, godziny zmieniają się zależnie od pór roku
Mapa z punktami widokowymi
Poniżej wrzucam mapę z Koloseum i najlepszymi puntkami widokowymi. Są zaznaczone również tzw. “fake” kolosea, o czy w tekście napiszę później.
Jak kupić bilet?
Bilety zamawialiśmy online, na konkretny dzień i godzinę. Kosztują 18 euro dla osoby dorosłej i bezpłatnie dla dzieci do lat 18. Obecnie każdy bilet jest imienny, dlatego przy bramkach poza biletem trzeba pokazać również dowód lub paszport. Bilet można mieć elektroniczny w komórce, lub wydrukowany (najlepiej przygotować obie formy, w przypadku kradzieży czy jakiś innych problemów). Bilety można też kupić na miejscu (płatność tylko kartą), ale wtedy zwykle czeka się w długich kolejkach.
W każdą pierwszą niedzielę miesiąca oraz w święta państwowe, zwiedzanie Koloseum jest bezpłatne, ale i tak wtedy trzeba mieć tzw. bilet zerowy, którego nie da się zamówić online.
Rodzaje biletów
- Bilet standardowy: 18 euro za osobę dorosłą (dzieci bezpłatnie) - umożliwia zwiedzanie parteru i pierwszego poziomu Koloseum, Forum Romanum oraz Palatynu (przez 24 godziny od pierwszego użycia)
- Bilet Full Experience: 24 euro za osobę dorosłą (dzieci bezpłatnie) - dodatkowo pozwala wejść na arenę i do podziemi i na Forum oraz Palatynie otwiera dodatkowe drzwi
- Bilet z attyką widokową: 24 euro za osobę dorosłą (dzieci bezpłatnie) - poza atrakcjami biletu standardowego oferuje wjazd windą na taras widokowy na 3 kondygnacji koloseum
Bilety można kupić online na stronie:
https://ticketing.colosseo.it/en/
Kontrola i warunki
Przed wejściem na obiekt przechodzi się kontrolę taśmową, podobną, jak podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku (to dotyczy wielu rzymskich atrakcji). Najlepiej wcześniej wszystko włożyć do plecaka czy torby, zarówno komórki, jak i inny sprzęt. Długie statywy nie są mile widziane, warto je schować w plecaku, jeśli jest taka możliwość. Kurtek nie trzeba było ściągać.
Do Koloseum nie można wnosić: dużych plecaków, walizek i toreb podróżnych, selfiesticków, dronów, butelek szklanych, napojów alkoholowych i wszelkich sprayów.
Uwaga!! Pilnuj swoich rzeczy i uważaj na kieszonkowców i złodziei, szczególnie w tłumie turystów. Kradzieże zdarzają się tutaj bardzo często

Forum Romanum i Palatyn w ramach wspólnego biletu z Koloseum
Ulicą Via Sacra, najsłynniejszym traktem starożytnego Rzymu, przechodzi się spod amfiteatru do Forum Romanum. To był z kolei najważniejszy plac antycznego miasta. Zachowały się tutaj budowle i ruiny i to w dużej ilości. Wprowadza tu Łuk Tytusa. Ponad Forum Romanum góruje wzgórze Palatyn. Najznamienitsze w Rzymie, to, na którym mityczny Romulus założył wieczne miasto. Roztaczają się stąd wspaniałe widoki na miasto.

Punkty widokowe na zabytek
Jak pisałam, polecam wejść do wnętrz amfiteatru, ale jeśli nie masz czasu, to i tak arena efektownie zaprezentuje się z kilku pobliskich punktów widokowych.
Bezpłatne punkty widokowe na amfiteatr
- Giardinetto del Monte Oppio - idąc Via dei Fori Imperiali przed koloseum należy skręcić w lewo i podejść schodami do góry (lub uliczką Via del Fagutale, ładne miejsce na zachód słońca
- Ponte degli Annibaldi - ten pieszy most, a właściwie urokliwa kładka znajduje się zaraz obok Giardinetto, ponad Via degli Annibaldi
- Spod Łuku Konstantyna - z drugiej strony ładny widok ukazuje się spod starożytnego łuku. Tu idealnie jest przed zachodem słońca, kiedy arena skąpana jest w jego promieniach o cudnej ciepłej barwie
- Via dei Fori Imperiali - cały czas idąc tą główną ulicą mamy otwarty widok na Koloseum
- Ołtarz Ojczyzny - z tarasu arena też ładnie się prezentuje ponad Forum Romanum
Płatny punkt widokowy
- Palatyn - z tarasów na Palatynie dostępnym w ramach tego samego biletu co arena, również roztacza się efektowna panorama z Koloseum. Sama arena jednak lepiej prezentuje się z darmowych punktów



Inne kolosea w Rzymie
My mieliśmy też przyjemność obejrzeć 2 dodatkowe kolosea w Rzymie, o których nie wszyscy wiedzą. Pierwsze to Teatr Marcellusa (Teatro di Marcello, adres: Via del Teatro di Marcello). To starożytny teatr rzymski jeszcze z I wieku p.n.e. Znajduje się w południowej części Pola Marsowego. Miejsce na ten obiekt wybrał sam Juliusz Cezar.
Kolejne to Giardino Grande di Palazzo Venezia. Pałac Wenecki (Palazzo di Venezia, adres: Via del Plebiscito 118) długo był siedzibą weneckich kardynałów a później ambasady Republiki Weneckiej. To właśnie tutaj, na jego dziedzińcu znajdziesz trzecie rzymskie Koloseum, bowiem papież nakazał stworzyć wewnętrzną loggię jako architektoniczną kopię sławnego amfiteatru.



Inne atrakcje w Wiecznym Mieście
Rzym oferuje niezliczoną liczbę zabytków i atrakcji. To swoiste, potężne muzeum plenerowe, gdzie na każdym kroku znajdziesz ciekawe, wręcz niesamowite budowle i obiekty. Oto kilka najciekawszych budowli:
- Łuk Konstantyna - stoi u stóp areny
- Łuk Tytusa - otwiera Forum Romanum
- Panteon
- Fontanna di Trevi - najsłynniejsza rzymska fontanna, z zachwycającą, barokową fasadą
- Schody Hiszpańskie
- Ołtarz Ojczyzny - monstrualny pomnik króla Wiktora Emanuela, przy okazji bezpłatny punkt widokowy na całe miasto
- Watykan - najmniejsze państwo świata



Noclegi w Rzymie
Noclegi w samym mieście nie należą do tanich, a my podróżowaliśmy w trójkę, dlatego zdecydowaliśmy się na hu Roma Camping In Town, oddalony kilkanaście kilometrów od centrum, przy Via Aurelia 831. To 15 minut jazdy od Watykanu. Do stacji metra Cornelia (linia A) można szybko dojechać z obiektu autobusem. My jeździliśmy zwykle linią 246.
hu Roma oferuje oferuje domki i klimatyzowane bungalowy. Działa tu cały dzień restauracja, sklepik, a dodatkowo dostępny jest w sezonie odkryty basen oraz wanna z hydromasażem. Obiekt jest duży, oferuje bezpłatny parking. Jest wifi. Po drugiej stronie ulicy dostępny jest supermarket. Z minusów: nie ma czajnika, prysznic jest bardzo mały, bez wieszaków i ma przezroczyste drzwi, a umywalka jest tylko jedna, w pokoju. Tym samym dla pary albo z malutkim dzieckiem jest to rozwiązanie do przyjęcia, natomiast w przypadku starszego dziecka jest to niezręczne.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Gdzie jeszcze warto pojechać?
Jeśli masz ochotę na kolejne podróżnicze przygody, oto kilka sugestii miejsc w Europie i na całym świecie, które warto odwiedzić. Każde z nich oferuje coś niepowtarzalnego i z pewnością zapadnie Ci w pamięć.
- Rzym,
- Alcudia na Majorce,
- Watykan,
- Kutna Hora,
- Łaźnie Afrodyty i Szlak Afrodyty na Cyprze,
- Ołtarz Ojczyzny w Rzymie,
- Chester,
- Skalne miasto w Czechach. Kokorinsko,
- Karlova Studánka w Czechach,
- Ołomuniec,
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!