Kolorowe Jeziorka Mużaków

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2019-10-07 , Zaktualizowano: 2020-03-06

Światowy Geopark Łuk Mużakowa

Jest takie cudowne miejsce w Polsce, położone na granicy z Niemcami, które polecam odwiedzić każdemu. Choć wpisane w 2015 roku na Listę Unesco i uznane w świecie naukowym, nadal bardzo mało popularne wśród turystów, nie wiem dlaczego. Mówię o Światowym Geoparku Łuk Mużakowa przy miejscowości Łęknica, gdzie odnaleźć można m.in. przepiękne, kolorowe jeziorka wyglądające niczym z bajki.Niemal każde jeziorko ma inną barwę, co pozwala wpaść w zachwyt nawet dorosłym, nie mówiąc o dzieciach. Przeszłość geologiczna tego miejsca wiąże się najpierw z lodowcem, a potem z górnictwem i działalnością wydobywczą węgla brunatnego, stąd unikatowe kolorki wody, pochodzące od zróżnicowanych złóż. To  największe w Polsce „pojezierze antropogeniczne” kryjące około 110 zbiorników pokopalnianych o różnym składzie chemiczny, a co za tym idzie, innej barwie. Na całym Łuku Mużakowa, wraz ze stroną niemiecką tych jezior jest blisko 350! To największe skupisko kolorowych jezior w Europie.

Kolorowe Jeziorka Mużaków

Geościeżka Dawna Kopalnia Babina

Niezależnie od procesu powstania, miejsce to pozostaje śliczne i warto wpisać je na swoją turystyczną mapę Polski. Część jezior poznasz wędrując dobrze przygotowaną ścieżką "Dawna Kopalnia Babina" na terenie Geoparku Łuk Mużakowa. Jeziorek jest sporo, nie każde ma tu swoją nazwę, ale każde ma swój urok.

Przy ścieżce zobaczysz tylko kilka jeziorek, pozostałe usiane są po okolicy, warto również do nich dotrzeć :)  Trzeba tylko uważać na dzieci czy pieska, bo woda w tych zbiornikach może być niebezpieczna, z racji odmiennych składów chemicznych.

Jezioro Afryka

Jezioro Afryka

Największe przy ścieżce i najpopularniejsze zarazem jest Jezioro Afryka, które mieni się kolorami rdzy i czerwieni, kiedy inne bardziej wpadają w turkusy, lazury i pstre zielenie. Afryka ma też wyjątkowe brzegi, z kopułami niczym wygasłe wulkany.

Można poznawać je ze ścieżki, z plaży, kładki drewnianej, a nawet wysokiej wieży widokowej, stojącej u brzegu jeziora, z której pięknie widać charakterystyczny półwysep "grzbiet słonia", który wziął nazwę od swego unikalnego kształtu. Zaś kształt samego zbiornika przyczynił się do powstania jego nazwy, bowiem przypomina kształt kontynentu afrykańskiego.

Kolorowe Jeziorka Mużaków

Poszukiwać kolorowych jeziorek na Łuku Mużakowa można pieszo albo z siodełka roweru, a na ścieżkę wejdziesz poprzez bramy przy parkingach w Nowych Czaplach lub w Łęknicy. Zwiedzanie jest bezpłatne, parkingi również.Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020