Zdjęcia Kołobrzegu (29)

Kołobrzeg to największe i najznakomitsze uzdrowisko na polskim Wybrzeżu, leżące w województwie zachodniopomorskim, przy ujściu rzeki Parsęty do Bałtyku. Ponadto jest to morski port handlowy, rybacki, pasażerski i wojenny.Uzdrowisko

Już na początku XIX wieku zaczęto dostrzegać walory uzdrowiskowe Kołobrzegu, ale przełomowym momentem w dziejach miasta była decyzja z 1872 roku o likwidacji twierdzy wojskowej. Ośrodek w krótkim czasie stał się kurortem, zaczęto rozbudowę dzielnicy uzdrowiskowej, posadzono nadmorski park, a w mieście powstały liczne zieleńce.

Zwiedzanie pięknego Kołobrzegu najlepiej zacząć od najatrakcyjniejszej nadmorskiej dzielnicy uzdrowiskowej. Ważnym jej elementem jest kołobrzeski port, który leży przy ujściu Parsęty do morza. Jest to największy port w Polsce, na ulicy Szkolnej cumują statki pasażerskie, którymi można dostać się m.in. na wyspę Bornholm.Okręty i rejsy

W porcie w Kołobrzegu można podziwiać okręty wojskowe zacumowane w basenie portu Marynarki Wojennej. Można je zwiedzać w czasie trwania Dni Morza oraz w święta państwowe. Niebywałą atrakcją są też rejsy wycieczkowe organizowane na „zabytkowych” żaglowcach. Dodatkową atrakcją dla turystów są świeże ryby prosto z kutra. Przystań rybacka znajduje się przy ulicy Bałtyckiej.

Przy Porcie stoi kołobrzeska Latarnia Morska z 1945 roku. Można wejść na jej taras widokowy i podziwiać piękną panoramę okolicy.

Piękna plaża

Kołobrzeg może poszczycić się jedną z najpiękniejszych plaż i jednym z najczystszych kąpielisk nad naszym Bałtykiem. Kąpiącymi opiekują się ratownicy, poza tym można tu skorzystać z wszelkiego rodzaju sprzętu wodnego lub przejść się po kołobrzeskim molo o długości ponad 200 m.

Co roku wypoczywają tu rzesze turystów i kuracjuszy. Wszyscy doceniają panujący tu leczniczy klimat, czyste powietrze, bogate w jod i aerozol morski. Ci, których nużą słoneczne kąpiele, mogą pospacerować po plaży i oczywiście kołobrzeskiej promenadzie. Rozpoczyna się ona tuż przy molo i pełna jest kawiarenek, smażalni ryb czy kataryniarzy i innych grajków. Zaznasz tu tego niesamowitego klimatu nadbałtyckiego deptaka, którego próżno szukać w innych krajach.

Promenada

Promenada Wydmowa w Kołobrzegu to również obowiązkowy punkt programu dla turystów. Prowadzi ona parkiem nadmorskim do amfiteatru i jest jedną z najdłuższych i najpiękniejszych alei nad polskim morzem. Biegnie wzdłuż Parku Zdrojowego, za którym położona jest uzdrowiskowa część miasta, warto chwilami opuścić stragany z pamiątkami i odwiedzić którąś z klimatycznych uliczek zdrojowych z zabytkową architekturą ośrodków sanatoryjnych z przełomu XIX i XX wieku.Las Kołobrzeski

Podczele, Las Kołobrzeski - dzielnica Kołobrzegu, w której można odpocząć od zgiełku miasta. Dojechać stąd można z centrum piękną ścieżką rowerową długości 4 km. Znajdziesz tu szeroką plażę, dziką przyrodę, jest to również raj dla miłośników militariów.

Podczele to coś w rodzaju skansenu rosyjskiej bazy lotniskowej z okresu zimnej wojny. Do dziś zachowały się żelbetowe schronohangary, a na okolicznych budynkach czerwone gwiazdy. Obecnie na lotnisku odbywają są zloty miłośników szybkich motorów oraz koncerty, jest też możliwość uprawiania sportów powietrznych.

Zabytki w Kołobrzegu

Średniowieczny układ Starówki w Kołobrzegu zachował się od XIII wieku, kiedy Kołobrzeg otrzymał prawa miejskie. Ośrodek założono w formie szachownicy z prostokątnym rynkiem. Od rynku odchodziły wąskie uliczki usytuowane względem siebie pod kątem prostym. Miasto było lokowane na prawie niemieckim i już w XV wieku było w całości niemal murowane.

Ślady tamtych lat możemy zobaczyć jeszcze na strych uliczkach: Duboi, Kamienna czy Wąska. Na ulicy Dubois stoi Baszta Prochowa - jedyny zachowany obiekt średniowiecznego systemu obronnego Starego Miasta.

Warto też odwiedzić Bazylikę NMP w Kołobrzegu stojącą przy ul. Mariacka - to monumentalna, cenna budowla pięcionawowa z przełomu XIV i XV wieku. Wewnątrz zachowało się kilka zabytkowych elementów wyposażenia, a na jej wieży dostępny jest taras widokowy. Ładny jest również monumentalny neogotycki Ratusz przy ul. Ratuszowej. Przed nim, w miejscu dawnego pomnika króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III stanęła obecnie ciekawa fontanna w formie kuli ziemskiej obracającej się na wodzie.

Atrakcje w Kołobrzegu

Dziki Zachód w Kołobrzegu, Kołobrzeg Zieleniewo, ul. Wycieczkowa 9 - park rozrywki, który przenosi w krainę westernu, z biegającymi koniami, atrakcjami typowymi dla wesołego miasteczka czy wioską indiańską.

- AquaPark Milenium w Kołobrzegu, ul. Łopuskiego 38
Baseny Solankowe w Kołobrzegu

Oficjalna strona Kołobrzegu

Komentarze

2017-06-26 08:56:28

Kołobrzeg to nie tylko latarnia czy szeroka plaża, to również rejsy w morze jako jedna z dodatkowych i głównych atrakcji tego miasta. Polecam w szczególności poza sezonem, kiedy nie ma aż takich tłumów i faktycznie można swobodnie wypocząć.

Arni
2017-06-18 16:10:43

Moją atrakcją numer jeden w okolicach Kołobrzegu jest HORTULUS. Mój mały kawałek raju - odwiedzam go za każdym razem, kiedy spędzam urlop nad morzem. Przepiekne Ogrody, a ostatnio użekła mnie nowa cześć z labiryntem i wieżą. Miejsc idalen dla mnie i mojej rodziny, można się zrelaksować, wypocząć i pobawić.

2017-05-13 09:58:22

Myślę, że nie tylko z latarni bo generalnie sam Kołobrzeg jaki nadmorskie miasto też robi bardzo fajne wrażenie, akurat miałem oakzję tam być wiec moge się wypowidzieć. Do tego szeroka i w miarę czysta plaża, to zdecydowanie na plus :)

2017-04-10 20:47:52

Widok z latarni przepiękny !!!!!

2016-10-21 20:36:20

Kołobrzeg jest super miejscem, byłam tam trzy razy i za każdym razem wypad udany. Ostatnio jednak częściej wybieram się do okolicznych, mniejszych miejscowości. W Tym roku padło na Dźwirzyno i jestem nim zauroczona. Mieszkałam w hotelu Senator, który ma super lokalizację, bo w środku lasu i mieliśmy dosłownie kilka kroków do morza. Bardzo wypoczęłam, bo cisza, spokój i kontakt z naturą :)

2016-06-29 12:40:28

Fajne miasto na urlop.

Filip
2016-06-28 09:09:34

Polecam apartamenty Michano w Kołobrzegu, maja swoja strone i sa na Booking.com

S
2013-06-18 20:07:13

Suuuuper :D

Dominik
2013-05-13 20:58:34

Najlepsze miasto w całej Polsce ; ) Polecam

Kul
2013-05-06 16:56:29

Poza tym, że Kołobrzeg nie ma największego portu w Polsce wszystko się zgadza ;D

2012-05-10 16:28:01

Kołobrzeg to z jednej strony miasto dla osob starszych, ale także młodych. Każdy z nich znajdzie tutaj coś dla siebie. Serdecznie polecam wszystkim odwiedzenia tego miasta.

 

Udanych wakacji w Kołobrzegu.

Pozdrawiam.

2011-12-14 16:03:10

Kołobrzeg ma świetne warunki do tego aby być numerem jeden jeśli chodzi o nadmorskie uzdrowiska i te warunki wykorzystuje. Miasto ma specyficzną atmosferę, choć nie każdy lubi tak duże kurorty jako miejsce na wczasy nad morzem. Jeżeli jednak zalezy nam na komforotwym spędzaniu czasu, zabiegach leczniczych czy rehabilitacyjnych to Kołobrzeg jest idealnym rozwiązaniem. To właśnie tutaj działają chyba najlepsze hotele SPA nad Bałtykiem tak jak Aquarius czy Medical SPA. Oprócz pieknych i czystych plaż, charakterystycznej latarni morskiej jest również jeszcze kilka innych atrakcji turystycznych. Ze względu na bogata historię Kołobrzeg oferuje mnóstwo pomników walk o Pomorze oraz Muzeum Oręża Polskiego które każdy powinien odwiedzić.

Ostatnio edytowany: 2013-05-06 18:30

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: