Kolegiata w Tumie

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2016-07-15 , Zaktualizowano: 2020-02-03

Archikolegiata NMP i Św. Aleksego w Tumie to słynna archikolegiata łęczycka, jeden z najlepszych przykładów budowli romańskiej w Polsce, leżący na Szlaku Romanskim!Kolegiata Łęczycka powstała w XII wieku, a wioska zyskała nazwę Tum dlatego, że dawniej właśnie kolegiaty i katedry nazywano tumami, stąd nazwa wioski powstała od budowli sakralnej, jaka powstała w średniowiecznej Łęczycy.

Tum- kolegiata

Romańska kolegiata zbudowana została z granitu, piaskowca i kamienia polnego, kryje cenne elementy romańskiego wyposażenia, m.in. freski. Choć podczas wojny została uszkodzona, to szybko została odbudowana. Kolegiata powstała koło wczesnośredniowiecznego grodu, w miejscu opactwa benedyktynów, które przeniesiono później do Mogilna. Gród zaś został niedawno zrekonstruowany i prezentowany jest w Skansenie Ziemi Łęczyckiej w Tumie.

25 marca 1992 roku papież Jan Paweł II podniósł kolegiatę w Tumie do rangi archikolegiaty, a w 1993 roku erygowano ponownie kapitułę łęczycką. W 1999 roku sprowadzono z Gniezna do Tumu relikwię Św. Wojciecha.

Tum- kolegiata

Archikolegiata w Tumie to wspaniałe dziedzictwo narodowe sięgające czasów tworzenia się polskiej państwowości, które koniecznie trzeba odwiedzić!

Archikolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej i Świętego Aleksego
Tum 8
tel. 24/ 722-05-34
http://tumkolegiata.pl

Tum- kolegiata


Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020