Kolegiata Wniebowzięcia NMP w Jaśle prawdopodobnie pierwotnie istniała jako drewniany kościół, o czym świadczą wzmianki na ten temat z 1325 roku. Według kroniki Jana Długosza kościół murowany w tym miejscu postawiono w roku 1446. To jest na ul. Farnej koło Rynku.W 1944 roku kościół został podpalony przez niemiecki oddział Kindermanna, mający za zadanie zniszczenie miasta. Odbudowano go dopiero parę lat po wojnie. Fara jest najstarszym, bardzo cennym zabytkiem w Jaśle. Tym bardziej cennym, że ostała się w mieście w 97% zniszczonym przez Niemów w czasie II wojny światowej.Kolegiata Wniebowzięcia NMP
ul. Farna, Jasło

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114604 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
DominikPL Uzależniony od podróży 1700 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-16 na
Ciekawy obiekt
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020