Kodeń to dawne miasto, a obecnie wieś malowniczo położona w województwie lubelskim, tuż nad Bugiem, przy granicy z Białorusią, w połowie drogi między przejściami granicznymi w Terespolu i w Sławatyczach. Największą sławę miejscowość zawdzięcza Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej z cudownym obrazem Madonny Gregoriańskiej. W bazylice Św. Anny znajduje się wizerunek Matki Bożej, jak głosi tradycja, ukradziony przez Mikołaja Sapiehę z kaplicy papieskiej w Rzymie. Nadbużańskie sanktuarium od XVII wieku aż do chwili obecnej przyciąga rzesze pielgrzymów z całego Podlasia i z dalszych stron. Obok kościoła mieści się dom pielgrzyma prowadzony przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, a także Muzeum misyjno-ornitologiczne.
Historia Kodenia
Historia Kodnia jest ściśle związana z magnackim rodem Sapiehów. Pod koniec XV wieku Jan Sapieha kupił od braci Ruszczyców młyny wodne położone na Bugu. W 1511 roku uzyskał od króla Zygmunta Starego zgodę na założenie miasta na prawie magdeburskim i zbudowanie w Kodniu zamku, a także liczne przywileje np. trzy jarmarki rocznie.
W latach 30. XVII wieku Mikołaj Sapieha ufundował murowany kościół św. Anny w miejscu wcześniejszego drewnianego. Obraz Matki Bożej Gregoriańskiej trafił do Kodnia w 1631 roku i szybko zasłynął łaskami. Od tamtego czasu Kodeń stał się ważnym ośrodkiem kultu maryjnego i celem licznych pielgrzymek.
Do XVIII wieku Kodeń pozostawał w rękach Sapiehów. Istniał tu port rzeczny, a miasto bywało napadane przez Tatarów i Kozaków. Nie ominął go też potop szwedzki.
W XVIII wieku miasto przeszło w ręce Branickich. Elżbieta z Branickich Sapieżyna wybudowała pałacyk zwany Placencją. W wyniku rozbiorów Kodeń znalazł się pod zaborem rosyjskim. Za czynny udział w powstaniu styczniowym, w 1869 r. został pozbawiony praw miejskich. Po II wonie światowej stał się miejscowością przygraniczną.
Zabytki i atrakcje w Kodeniu
- Bazylika Św. Anny, Rynek/ul. Sapiehy - świątynia z XVII wieku - Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej z cudownym obrazem o ciekawej historii
- Kalwaria kodeńska - stacje Drogi Krzyżowej mają postać murowanych kapliczek z drewnianymi figurami autorstwa Tadeusza Niewiadomskiego
- Ogród zielny - przypomina labirynt w kształcie rozwijających się płatków róży z fontanną pośrodku
- Muzeum misyjno-ornitologiczne - prowadzone przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej
- Kościół Św. Ducha, ul. Jana Sapiehy - dawna kaplica zamkowa z XVI wieku
- Pałacu Sapiehów - do dziś zachowały się niewielkie fragmenty murów, na których wzniesiono ołtarz polowy
- Pałacyk zwany Placencją - kiedyś letnia rezydencja Sapiehów, a obecnie Dom Pomocy Społecznej
- Kaplica cmentarna Św. Wawrzyńca z XVII wieku
- Cerkiew prawosławna Świętego Ducha - konsekrowana w 2007 roku
Kodeń noclegi
Kodeń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz
noclegi w tym miejscu.
Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!