Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Klasztor Paulinów w Wielgomłynach

Klasztor Paulinów w Wielgomłynach

Zespół klasztorny oo. Paulinów w Wielgomłynach leżących niedaleko Radomska, powstał w okresie 1465-66, z inicjatywy rodziny Koniecpolskich herbu Pobóg. Drewniany wówczas klasztor ufundował Jakub Koniecpolski - kanonik gnieźnieński krakowski.Następnie w XVII wieku zakon Paulinów wybudował w tym miejscu murowany klasztor, który istnieje do dzisiaj. W zabytkowym kościele klasztornym pw. Św. Stanisława wierni modlą się do swojej „Matki z chusteczką” przez cały rok, a zwłaszcza w okresie od maja do września, podczas procesji maryjnych.Ciekawostką jest, że w przyklasztornym ogrodzie rośnie kilkusetletni dąb szypułkowy, który ma 28 m wysokości, a jego obwód sięga 670 cm.

Klasztor Paulinów - kościół Św. Stanisława
ul. Krzętowska, Wielgomłyny

 Booking.com
4elza Krajtroter 13900 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020