Klasztor Paulinów w Wielgomłynach

Klasztor Paulinów w Wielgomłynach

Zespół klasztorny oo. Paulinów w Wielgomłynach leżących niedaleko Radomska, powstał w okresie 1465-66, z inicjatywy rodziny Koniecpolskich herbu Pobóg. Drewniany wówczas klasztor ufundował Jakub Koniecpolski - kanonik gnieźnieński krakowski.Następnie w XVII wieku zakon Paulinów wybudował w tym miejscu murowany klasztor, który istnieje do dzisiaj. W zabytkowym kościele klasztornym pw. Św. Stanisława wierni modlą się do swojej „Matki z chusteczką” przez cały rok, a zwłaszcza w okresie od maja do września, podczas procesji maryjnych.

Ciekawostką jest, że w przyklasztornym ogrodzie rośnie kilkusetletni dąb szypułkowy, który ma 28 m wysokości, a jego obwód sięga 670 cm.Klasztor Paulinów - kościół Św. Stanisława
ul. Krzętowska, Wielgomłyny

 Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację