Klasztor Bernardynów w Tykocinie, Danusia

Klasztor Bernardynów w Tykocinie

(4.3 głosów: 6)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Bernardyni byli obecni w Tykocinie już w XV wieku, a klasztor został ufundowany w 1479 roku przez Marcina Gasztołda - wojewodę kijowskiego. Przy klasztorze wzniesiono wówczas kościół Św. Marka, który przez jakiś czas służył jako kościół parafialny.

W jego kryptach pochowani są ludzie zasłużeni dla klasztoru np. Łukasz Górnicki - starosta tykociński i bibliotekarz królewski, jego żona Barbara, chorąży Sebastian Sobieski, bp Mikołaj Gabriel Fredro i wielu innych.Nowy klasztor ufundował w 1771 roku hetman Jan Klemens Branicki. Usytuowano go w południowej części Tykocina, przy obecnej ul. Klasztornej, na miejscu dworu Zygmunta Augusta, wykorzystując niektóre elementy tego dworu. Przy klasztorze wzniesiono kaplicę.

W 1864 roku klasztor został zlikwidowany. Z pierwszego w Tykocinie bernardyńskiego kościoła na kępie zachowało się jedynie kilka zabytków, wśród nich najcenniejszy jest krzyż z gotycką Pasją Chrystusa, przypisywaną Witowi Stwoszowi. Pobernardyński obiekt obecnie należy do kurii w Łomży. Funkcjonuje tu Dom Pomocy Społecznej pw. Św. Franciszka z Asyżu.Klasztor Bernardynów
ul. Klasztorna, Tykocin

Klasztor Bernardynów w Tykocinie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Tykocina wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Tykocin noclegi

Tykocin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Tykocin
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
klasztory
53°12'12N, 22°46'16E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022