Klasztor Bernardynów w Tykocinie, Danusia

Klasztor Bernardynów w Tykocinie

(4.3 głosów: 6)

Bernardyni byli obecni w Tykocinie już w XV wieku, a klasztor został ufundowany w 1479 roku przez Marcina Gasztołda - wojewodę kijowskiego. Przy klasztorze wzniesiono wówczas kościół Św. Marka, który przez jakiś czas służył jako kościół parafialny.W jego kryptach pochowani są ludzie zasłużeni dla klasztoru np. Łukasz Górnicki - starosta tykociński i bibliotekarz królewski, jego żona Barbara, chorąży Sebastian Sobieski, bp Mikołaj Gabriel Fredro i wielu innych.

Nowy klasztor ufundował w 1771 roku hetman Jan Klemens Branicki. Usytuowano go w południowej części Tykocina, przy obecnej ul. Klasztornej, na miejscu dworu Zygmunta Augusta, wykorzystując niektóre elementy tego dworu. Przy klasztorze wzniesiono kaplicę.W 1864 roku klasztor został zlikwidowany. Z pierwszego w Tykocinie bernardyńskiego kościoła na kępie zachowało się jedynie kilka zabytków, wśród nich najcenniejszy jest krzyż z gotycką Pasją Chrystusa, przypisywaną Witowi Stwoszowi. Pobernardyński obiekt obecnie należy do kurii w Łomży. Funkcjonuje tu Dom Pomocy Społecznej pw. Św. Franciszka z Asyżu.

Klasztor Bernardynów
ul. Klasztorna, TykocinTykocin noclegi

Tykocin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Tykocin
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
klasztory
53°12'12N, 22°46'16E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021