Klasztor Bernardynów w Tykocinie

Klasztor Bernardynów w Tykocinie

Bernardyni byli obecni w Tykocinie już w XV wieku, a klasztor został ufundowany w 1479 roku przez Marcina Gasztołda - wojewodę kijowskiego. Przy klasztorze wzniesiono wówczas kościół Św. Marka, który przez jakiś czas służył jako kościół parafialny.W jego kryptach pochowani są ludzie zasłużeni dla klasztoru np. Łukasz Górnicki - starosta tykociński i bibliotekarz królewski, jego żona Barbara, chorąży Sebastian Sobieski, bp Mikołaj Gabriel Fredro i wielu innych.

Nowy klasztor ufundował w 1771 roku hetman Jan Klemens Branicki. Usytuowano go w południowej części Tykocina, przy obecnej ul. Klasztornej, na miejscu dworu Zygmunta Augusta, wykorzystując niektóre elementy tego dworu. Przy klasztorze wzniesiono kaplicę.

W 1864 roku klasztor został zlikwidowany. Z pierwszego w Tykocinie bernardyńskiego kościoła na kępie zachowało się jedynie kilka zabytków, wśród nich najcenniejszy jest krzyż z gotycką Pasją Chrystusa, przypisywaną Witowi Stwoszowi. Pobernardyński obiekt obecnie należy do kurii w Łomży. Funkcjonuje tu Dom Pomocy Społecznej pw. Św. Franciszka z Asyżu.Klasztor Bernardynów
ul. Klasztorna, Tykocin

Tykocin noclegi

Tykocin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021