Kirkut w Rymanowie, mokunka

Kirkut w Rymanowie

(5 głosów: 3)

Kirkut w Rymanowie czyli dawny żydowski cmentarz znajduje się blisko centrum miasteczka, na wschodnim stoku wzniesienia Kalwaria, zwanym zwyczajowo Żydowska Górą. Kirkut, choć obecnie mocno zaniedbany, jest świadectwem historii Żydów w tym miejscu. Został założony w XVI wieku, a do dziś zachowało się sporo nagrobków - macew, bo około 800. Położne wśród starodrzewu, kamienne, porośnięte mchem, pozapadane, popękane. Mimo to wyglądają niezwykle. Wszystkie zwyczajowo zwrócone na wschód, ku Jerozolimie.Na wielu nagrobkach widoczne są hebrajskie napisy. Epitafia owe zawierają imiona zmarłych i datę pochówku. Najstarsza z odczytanych macew pochodzi z 1826 roku, pozostałe również z XIX i początków XX wieku. Na rymanowskim kirkucie znajduje się również grób Cwi Hirsza, uznawanego przez Żydów cadyka cudotwórcy.

Mimo, iż miejsce jest zaniedbane, do czego wydatnie przyczynili się naziści podczas II wojny światowej, ma ono swój niepowtarzalny klimat wielowiekowej nekropolii.Cmentarz żydowski
ul. Grunwaldzka, Rymanów
 

Rymanów noclegi

Rymanów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Rymanów
Cmentarze
Normalna
kirkuty
49°34'16N, 21°51'59E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021