Kirkut w Rymanowie czyli dawny żydowski cmentarz znajduje się blisko centrum miasteczka, na wschodnim stoku wzniesienia Kalwaria, zwanym zwyczajowo Żydowska Górą. Kirkut, choć obecnie mocno zaniedbany, jest świadectwem historii Żydów w tym miejscu. Został założony w XVI wieku, a do dziś zachowało się sporo nagrobków - macew, bo około 800. Położne wśród starodrzewu, kamienne, porośnięte mchem, pozapadane, popękane. Mimo to wyglądają niezwykle. Wszystkie zwyczajowo zwrócone na wschód, ku Jerozolimie.Na wielu nagrobkach widoczne są hebrajskie napisy. Epitafia owe zawierają imiona zmarłych i datę pochówku. Najstarsza z odczytanych macew pochodzi z 1826 roku, pozostałe również z XIX i początków XX wieku. Na rymanowskim kirkucie znajduje się również grób Cwi Hirsza, uznawanego przez Żydów cadyka cudotwórcy.Mimo, iż miejsce jest zaniedbane, do czego wydatnie przyczynili się naziści podczas II wojny światowej, ma ono swój niepowtarzalny klimat wielowiekowej nekropolii.

Cmentarz żydowski
ul. Grunwaldzka, Rymanów
 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220537 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020