W Lesku na wzniesieniu przy zbiegu ulic Moniuszki i Słowackiego mieści się jeden z najstarszych w Europie zachowanych żydowskich kirkutów. Najstarsza istniejąca do dziś macewa pochodzi z 1548 roku!
Ogółem dotychczas zinwentaryzowano tu ponad 2 tys. nagrobków. Na wielu z nich widać położone kamyki. To bardzo stary zwyczaj z czasów, gdy zabezpieczano miejsca pochówku kamieniami przed dzikimi zwierzętami. To znak szacunku dla zmarłego.
Na cmentarzu żydowskim w Lesku w 1995 roku postawiono obelisk upamiętniający galicyjskich Żydów zgładzonych w 1942 roku w obozie w Bełżcu.
Kirkut
ul. Moniuszki/ul. Słowackiego, Lesko
Lesko to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.