Kirkut w Krynicy Zdroju, Roman Świątkowski

Kirkut w Krynicy Zdroju

(5 głosów: 2)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Kirkut czyli żydowski cmentarz znajduje się w Krynicy Zdrój na zboczu wzgórza, przy ul. Polnej. Cmentarz ten został założony w połowie XIX wieku. Do dziś na tym niewielkim, starym kirkucie zachowało się kilkadziesiąt nagrobków, które w większości mają wygląd tradycyjnych żydowskich macew. Większość nagrobków wykonana jest z piaskowca, ale są i te z betonu, a także z granitu i marmuru.



Kirkut ma też swoją czarną historię, podczas II wojny światowej był miejscem masowych egzekucji przez okupantów, a w latach 80. XX wieku władze komunistyczne chciały doprowadzić do całkowitej likwidacji tegoż cmentarza, powstało tu wówczas wysypisko śmieci.

, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski

Dziś cmentarz żydowski w Krynicy Zdroju, mimo upływu lat i trudnej historii, jest zadbany, ogrodzony kamiennym murem i zamknięty. Piecze sprawuje nad nim Urząd Krynicy Zdrój, który dba o porządek, a chętni do zwiedzenia turyści mogą otrzymać klucz w Urzędzie Miasta.



Cmentarz żydowski
ul. Polna, Krynica Zdrój

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Krynica Zdrój noclegi

Krynica Zdrój to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°24'50N, 20°57'0E
25 październik 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację