Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Krynica Zdrój
Cmentarze
kirkuty
Normalna
Małopolskie
2017-10-25
2020-01-28 13:46
49°24'50" N, 20°57'0" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Kirkut czyli żydowski cmentarz znajduje się w Krynicy Zdrój na zboczu wzgórza, przy ul. Polnej. Cmentarz ten został założony w połowie XIX wieku. Do dziś na tym niewielkim, starym kirkucie zachowało się kilkadziesiąt nagrobków, które w większości mają wygląd tradycyjnych żydowskich macew. Większość nagrobków wykonana jest z piaskowca, ale są i te z betonu, a także z granitu i marmuru.Kirkut ma też swoją czarną historię, podczas II wojny światowej był miejscem masowych egzekucji przez okupantów, a w latach 80. XX wieku władze komunistyczne chciały doprowadzić do całkowitej likwidacji tegoż cmentarza, powstało tu wówczas wysypisko śmieci.Dziś cmentarz żydowski w Krynicy Zdroju, mimo upływu lat i trudnej historii, jest zadbany, ogrodzony kamiennym murem i zamknięty. Piecze sprawuje nad nim Urząd Krynicy Zdrój, który dba o porządek, a chętni do zwiedzenia turyści mogą otrzymać klucz w Urzędzie Miasta.

Cmentarz żydowski
ul. Polna, Krynica Zdrój

Krynica Zdrój noclegi

Krynica Zdrój to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126300 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pensjonat Skalny

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020