Kiełbasin, Marcin_Henioo

Kiełbasin

(5 głosów: 2)

Kiełbasin to wieś w w województwie kujawsko-pomorskim, położona około 10 km na wschód od Chełmży, na północ od Torunia, na drodze łączącej Kowalewo Pomorskie oraz Chełmżę.Co do genezy nazwy wsi Kiełbasin, to jedna z hipotez mówi, że wzięła się od kiełbas, które sprzedawano na tutejszych, słynnych w okolicy jarmarkach. Już w 1386 roku wieś wzmiankowana była pod niemiecką nazwą Wurst (kiełbasa). Polska nazwa znana jest od XVII wieku.

Na początku Kiełbasin należał do komturstwa toruńskiego, zaś po II pokoju toruńskim, w 1466 roku przeszła na własność króla Polski. W 1495 roku Jan Olbracht przekazał wieś rodzinie toruńskiego kupca Johana vom Wege. W 1520 roku po wielu latach sporów wieś wróciła do Torunia, odkąd stanowiła część obszaru patrymonium Torunia. W XVII wieku swoje zrobili tu Szwedzi.Kościół w Kiełbasinie

Kiełbasin ma układ placowy z kościołem jako punktem centralnym. I właśnie to kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest jedynym i najcenniejszym zabytkiem tej miejscowości. Świątynia zbudowana w stylu gotyckim jest jednym z najpiękniejszych wiejskich kościołów Ziemi Chełmińskiej. W 2001 roku wzorowo odrestaurowany kościół otrzymał od generalnego konserwatora zabytków tytuł Zabytek Roku 2001.

Kiełbasin noclegi

Kiełbasin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Kiełbasinie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°10'6N, 18°43'54E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021