Opis Kiełbasina

Kiełbasin to wieś w w województwie kujawsko-pomorskim, położona około 10 km na wschód od Chełmży, na północ od Torunia, na drodze łączącej Kowalewo Pomorskie oraz Chełmżę.Co do genezy nazwy wsi Kiełbasin, to jedna z hipotez mówi, że wzięła się od kiełbas, które sprzedawano na tutejszych, słynnych w okolicy jarmarkach. Już w 1386 roku wieś wzmiankowana była pod niemiecką nazwą Wurst (kiełbasa). Polska nazwa znana jest od XVII wieku.

Na początku Kiełbasin należał do komturstwa toruńskiego, zaś po II pokoju toruńskim, w 1466 roku przeszła na własność króla Polski. W 1495 roku Jan Olbracht przekazał wieś rodzinie toruńskiego kupca Johana vom Wege. W 1520 roku po wielu latach sporów wieś wróciła do Torunia, odkąd stanowiła część obszaru patrymonium Torunia. W XVII wieku swoje zrobili tu Szwedzi.

Kościół w Kiełbasinie

Kiełbasin ma układ placowy z kościołem jako punktem centralnym. I właśnie to kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest jedynym i najcenniejszym zabytkiem tej miejscowości. Świątynia zbudowana w stylu gotyckim jest jednym z najpiękniejszych wiejskich kościołów Ziemi Chełmińskiej. W 2001 roku wzorowo odrestaurowany kościół otrzymał od generalnego konserwatora zabytków tytuł Zabytek Roku 2001.Kiełbasin noclegi

Kiełbasin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Kiełbasinie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021