Kiełbasin to wieś w w województwie kujawsko-pomorskim, położona około 10 km na wschód od Chełmży, na północ od Torunia, na drodze łączącej Kowalewo Pomorskie oraz Chełmżę.
Co do genezy nazwy wsi Kiełbasin, to jedna z hipotez mówi, że wzięła się od kiełbas, które sprzedawano na tutejszych, słynnych w okolicy jarmarkach. Już w 1386 roku wieś wzmiankowana była pod niemiecką nazwą Wurst (kiełbasa). Polska nazwa znana jest od XVII wieku.
Na początku Kiełbasin należał do komturstwa toruńskiego, zaś po II pokoju toruńskim, w 1466 roku przeszła na własność króla Polski. W 1495 roku Jan Olbracht przekazał wieś rodzinie toruńskiego kupca Johana vom Wege. W 1520 roku po wielu latach sporów wieś wróciła do Torunia, odkąd stanowiła część obszaru patrymonium Torunia. W XVII wieku swoje zrobili tu Szwedzi.
Kiełbasin ma układ placowy z kościołem jako punktem centralnym. I właśnie to kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest jedynym i najcenniejszym zabytkiem tej miejscowości. Świątynia zbudowana w stylu gotyckim jest jednym z najpiękniejszych wiejskich kościołów Ziemi Chełmińskiej. W 2001 roku wzorowo odrestaurowany kościół otrzymał od generalnego konserwatora zabytków tytuł Zabytek Roku 2001.
Kiełbasin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Kiełbasinie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.