Kiełbasin, Marcin_Henioo

Kiełbasin

(5 głosów: 2)

Kiełbasin to wieś w w województwie kujawsko-pomorskim, położona około 10 km na wschód od Chełmży, na północ od Torunia, na drodze łączącej Kowalewo Pomorskie oraz Chełmżę.Co do genezy nazwy wsi Kiełbasin, to jedna z hipotez mówi, że wzięła się od kiełbas, które sprzedawano na tutejszych, słynnych w okolicy jarmarkach. Już w 1386 roku wieś wzmiankowana była pod niemiecką nazwą Wurst (kiełbasa). Polska nazwa znana jest od XVII wieku.

Na początku Kiełbasin należał do komturstwa toruńskiego, zaś po II pokoju toruńskim, w 1466 roku przeszła na własność króla Polski. W 1495 roku Jan Olbracht przekazał wieś rodzinie toruńskiego kupca Johana vom Wege. W 1520 roku po wielu latach sporów wieś wróciła do Torunia, odkąd stanowiła część obszaru patrymonium Torunia. W XVII wieku swoje zrobili tu Szwedzi.Kościół w Kiełbasinie

Kiełbasin ma układ placowy z kościołem jako punktem centralnym. I właśnie to kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest jedynym i najcenniejszym zabytkiem tej miejscowości. Świątynia zbudowana w stylu gotyckim jest jednym z najpiękniejszych wiejskich kościołów Ziemi Chełmińskiej. W 2001 roku wzorowo odrestaurowany kościół otrzymał od generalnego konserwatora zabytków tytuł Zabytek Roku 2001.

Kiełbasin noclegi

Kiełbasin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Kiełbasinie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°10'6N, 18°43'54E
16 wrzesień 2016
29 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację