Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
52°30'48" N, 16°35'7" E
Wielkopolskie
2017-02-07
2020-01-29 02:00

Opis Kaźmierza

Kaźmierz (Kazimierz) to wioska w województwie wielkopolskim, leżąca nad rzeką Sama, na Pojezierzu Poznańskim, pomiędzy Szamotułami i Poznaniem, koło Tarnowa Podgórnego.Kaźmierz znany jest z faktu, że znajduje się tutaj fabryka serów topionych popularnej firmy "Hochland".

Kazmierz kosciół
Kazmierz kosciół

Historia Kaźmierza

Wies posiada małomiasteczkowy wygląd z XIX wieku, jako że dawniej było to miasto. Początki natomiast sięgają Bolesława Chrobrego, który sprowadził tu zakonników z Włoch w 1000 roku, by krzewić na tych ziemiach chrześcijaństwo. Lokacja Kazimierza z prawami miejskimi nastąpiła w 1310 roku, z rąk króla Kazimierza Wielkiego. Prawa miejskie Kaźmierz utracił dopiero w XIX wieku, podczas zaborów.

Zabytki w Kaźmierzu

- Rynek - centralny plac z zabytkowymi kamienicami z XIX wieku

Kazmierz kosciół
Kazmierz kosciół
Kazmierz rynek


- Kościół Narodzenia  NMP, Rynek - piękna gotycka budowla sakralna z XV wieku, wewnątrz zachowały się gotyckie gwieździste sklepienia, a w XVI-wiecznym późnorenesansowym ołtarzu głównym mieści się późnogotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z okolo 1500 roku

- Dwór w Kaźmierzu - pałac z XIX wieku wybudowany w stylu neogotyku romantycznego, otoczony zabytkowym parkiem

Kazmierz rynek
Kazmierz rynek


- Dworzec kolejowy z XIX wieku

 

Kazmierz rynek
Kazmierz rynek
Kazmierz rynek Kazmierz rynek

Kaźmierz noclegi

Kaźmierz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Kaźmierzu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136669 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020