Katedra we Wrocławiu

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2015-03-03 , Zaktualizowano: 2020-02-02

Archikatedra Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu to jedna z najwpanialszych świątyń w Polsce! Znajduje się na Ostrowie Tumskim - historycznym miejscu będącym najstarszą osiedloną częścią miasta, leżącą na Szlaku Romańskim.Romańska świątynia

Już od 1000 roku mieścił się tutaj ośrodek władzy kościelnej, a obecny kościół począł powstawać już w XII wieku jako romańska murowana budowla. Jej relikty odnaleźć można np. w krypcie pod prezbiterium. Ostała się też niemal w całości figura Św. Jana Chrzciciela z około 1160 roku, która teraz zprezentowana jest w Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim.

Katedra we Wrocławiu

Gotycka katedra

W XIII wieku poczęła powstawać tu najstarsza gotycka świątynia w Polsce! Jej najstarsza część to prezbiterium, budowla została ukończona w XV wieku, wraz z kaplicami i jedną wieżą. W XVI wieku, po wielkim pożarze, dobudowano kolejną wieżę i renesanowe hełmy wieńczące obie wieże kościoła.

W kolejnych wiekach świątynia wrocławska kilka razy płonęła, jednak zawsze była odbudowywana, powstało w tym czasie też kilka dodatkowych kaplic, np. barokowa kaplica Św. Elżbiety z końca XVII wieku, uchodząca dziś za najwspanialszą w Polsce!

http://www.masanart.deviantart.com" class="img-fluid">
Katedra Św. Jana Chrzciciela i Pomnik Matki Bożej, http://www.masanart.deviantart.com

W 1945 roku, podczas II wojny światowej zostało zniszczone aż 70% wrocławskiej katedry! Długo trwała jej odbudowa, ale dziś prezentuje się wspaniale i mimo wszystko pozostaje niezwykle cenną pamiątką naszej państwowości, historii oraz sztuki.

Zwiedzanie katedry

Tak wspaniałe dzieło musiało zostać udostępnione dla turystów. Samą Katedrę można zwiedzać codziennie bezpłatnie, płatne są kaplice za prezbiterium oraz wjazd na wieżę. Podczas mszy zwiedzanie katedry jest niemożliwe

Archikatedra Św. Jana Chrzciciela
Pl. Katedralny 18, Wrocław
tel. 71/ 322-25-74
www.katedra.archidiecezja.wroc.pl
Godziny zwiedzania: pn-sb 10.00-16.30, nd 14.00-16.00 (wieża widokowa czynna V-X)
Bilety: Katedra bezpłatnie, kaplice za prezebiterium normalny 4 zł, ulgowy 1 zł, wieża (winda) normalny 5 zł, ulgowy 4 zł

 

Katedra


Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020