Karlova Studanka w Czechach. Zabudowa uzdrowiska i szlaki górskie

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-12-25
Karlova Studanka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
  • To maleńkie uzdrowisko z piękną zabudową i bogatą bazą turystyczną
  • Główny deptak ma około 1,5 km
  • Na jego krańcach mieszczą się 2 parkingi - dolny i górny, oba płatne w sezonie (zimą były bezpłatne)
  • Woda zdrowotna w Pitnym Pawilonie jest dostępna bezpłatnie
  • Miejscowość słynie z czystego powietrza i bogatą ofertą zdrowotną kusi turystów

Karlova Studánka to prześliczna miejscowość, która ulokowała się tuż pod Pradziadem, w sercu czeskich Jesioników, na wysokości 800 m n.p.m. To maleńkie uzdrowisko z cudną, drewnianą zabudową z początku XIX wieku. I choć to Górny Śląsk, który wciąż niektórym kojarzy się głównie z kominami i tak dalej, to okazuje się, że tu jest najczystsze powietrze nie tylko w regionie, ale w całej Europie Środkowej! Miejscowość oferuje też zdrowotne wody, a w 2024 roku mieszkało tu niespełna 200 mieszkańców, dokładnie 176. Pewno dlatego jest tu tak klimatycznie, tym bardziej, że Karlova Studanka przycupnęła w malowniczej dolinie Białej Opawy, w otoczeniu cudnej przyrody.

Karlova Studanka
Karlova Studanka

Noclegi wsi Karlova Studánka

W samym uzdrowisku znajdziesz kilka ciekawych obiektów z noclegami, np. Hubertus czy Hotel Džbán. My zwiedzając Jesioniki spaliśmy w Hotelu Petrovy Kameny, na stoku Pradziada. Zapewnia wygody, ale ma swobodny klimat schroniska górskiego. Pokoje są wygodne, z prywatną łazienką, niektóre dodatkowo z balkonami. Pokój oferuje tv z płaskim ekranem, serwis kawowy, wodę oraz wifi. W obiekcie mieści się restauracja z możliwością pełnego wyżywienia, z bogatymi śniadaniami i kilkoma stałymi daniami w karcie. Oczywiście wśród nich jest smażony ser czy lokalny specjał - moravský vrabec, tłumaczony jako wróbel morawski. To czeskie danie, przyrządzane z wieprzowiny, cebuli, doprawione kminkiem i podawane z knedlami oraz kiszoną kapustą. Wywodzi się z Moraw, a tu podaje się je, ponieważ Pradziad leży na granicy Śląska i Moraw. Jako zupa dnia często pojawia się inny czeski specjał - zupa czosnkowa. Do tego kofola oraz czeski złoty trunek. Przyjemna jest strefa wellness, gdzie czeka jacuzzi i sauny oraz strefa fitness.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Karlova Studanka atrakcje, które warto zobaczyć wśród zabudowy uzdrowiskowej

Charakterystycznym i znamiennym wyróżnikiem Karlovej Studánki jest tradycyjna, drewniana architektura, stanowiąca o uroku tego miejsca. Budynki uzdrowiska, wzniesione głównie na przełomie XVIII i XIX wieku, zachowały do dziś swój oryginalny styl. W otoczeniu gór, przypomina nieco architekturę alpejską. Dzisiaj często stanowią pensjonaty oraz sanatoria, budując bogatą ofertę zdrowotną uzdrowiska. To wszystko sprawia, że spacer przez miejscowość to wyjątkowa przyjemność. Oto najciekawsze obiekty!

Karlova Studanka, pijalnia
Karlova Studanka, pijalnia

Dom Śląski (Slezský Dum) z serduszkiem

Dom Śląski to jeden z najbardziej okazałych zabytków miejscowości. Zbudowano go w 1909 roku. Obecnie stanowi czterogwiazdkowy hotel uzdrowiskowy, a przed nim do zdjęć zaprasza drewniane serce - efektowna ławka.

Pijalnia wód mineralnych (Pitný pavilon)

Naprzeciw Domu Śląskiego, w samym centrum miejscowości, znajduje się pijalnia wód mineralnych, tzw. Pitný pavilon. To niewielka, ale bardzo urocza budowla. W jej wnętrzu każdy może bezpłatnie spróbować wody z lokalnych źródeł, która odznacza się specyficznym zapachem, ale niezbyt mocnym i słonawym smakiem. Warto sobie napełnić butelkę tą zdrowotną wodą, pomagającą głównie przy problemach z drogami oddechowymi.

Karlova Studanka, pijalnia
Karlova Studanka, pijalnia

Salon muzyczny (Hudební hala)

Hudební hala to unikalny salon muzyczny, który ma charakterystyczny kształt. Od razu na myśl przywodzi salę zabaw. Pochodzi z lat 1836-37 i do dziś zachował się w oryginalnej formie.

Kościół Św. Wacława

W Karlovej Studánce stoi niewielki kościół św. Wacława. Zbudowano go w stylu neogotyckim, w XIX wieku. Choć wygląda dość niepozornie, to jest to miejsce o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym.

Karlova Studanka
Karlova Studanka

Dom Zdrojowy (Lázeňský dům)

Dom Zdrojowy powstał w latach 1891-1893, wg projektu Franza Kachlera z Wiednia. Jest to dziś główny ośrodek uzdrowiskowy w Karlovej Studance, z kompleksem basenów termalnych z grotą solną.

Dom Uzdrowiskowy (Lázeňský dům Libuše)

Lázeňský dům Libuše to dawny „Hotel Zdrojowy”. Powstał w latach 1928-1931, a po wojnie największy budynek z recepcją przyjął nazwę Libuše (Libusza). Obecnie jest to dom uzdrowiskowy z salami rehabilitacyjnymi. Znajduje się ponad parkingiem dolnym, który w sezonie jest płatny. 

Karlova Studanka
Karlova Studanka

Willa Vlasta

Pierwotnie była to „Willa Wilhelm”. Powstała w latach 1893-1894, wg projektu budowniczego Bruntálu, Franza Meissnera. Obecnie jest nieco zmodernizowana na potrzeby noclegowe.

Sztuczny wodospad

Wodospad jest elementem parku zdrojowego. Znajduje się za dworkiem myśliwskim Hubertus, poniżej górnego parkingu. Choć to twór sztuczny, to prezentuje się niezwykle pięknie i okazale. Warto tutaj podejść i nacieszyć oczy jego widokiem, bo to kolejny cud tej miejscowości.

Wodospad
Wodospad
Sztuczny wodospad
Sztuczny wodospad

Szlaki turystyczne przez dolinę Opawy na szczyt Pradziada 

Karlova Studánka to wspaniała baza wypadowa w Jesioniki. Właśnie koło kaskady rozpoczyna się żółty szlak pieszy nad Białą Opawą (Bila Opava). Bardzo malowniczy, prowadzi wzdłuż potoku, a na jego trasie spotkasz drabinki, mostki i kładki. Niestety z powodu powodzi w 2024 roku był zamknięty. Prowadzi on na górę Pradziad. To najwyższy szczyt Jesioników, liczący 1492 m n.p.m. Trasa na górę liczy 8 km. Można ją z tego miejsca pokonać również niebieskimi szlakówkami, który stanowi dobry element pętli wraz z żółtym. Wtedy najlepiej podchodzić trudniejszym szlakiem żółtym i schodzić niebieskim, zataczając pętlę o długości 16 km. Można też skorzystać z asfaltowej trasy rowerowej z Karlowej Studanki aż na szczyt Praděda, przez przełęcz Hvezda i parking Owczarnia.

Nasz film

Gdy zwiedzaliśmy Karlovą Studankę wspięliśmy się też na szczyt Pradziad. Zapraszamy na film o nim i o klimatycznej miejscowości.

Atrakcje w okolicy

W polskiej części Jesioników, którą tworzą Góry Opawskie, polecamy Ci wycieczkę na Biskupią Kopę z wieżą widokową. To najwyższy wierzchołek polskiego fragmentu tego pasma i liczy 890 m n.p.m. My zdobywaliśmy go zimą 2023 roku. Na południe natomiast od uzdrowiska polecam Ci przepiękny Ołomuniec. Niedaleko czeka też niewielkie, ale ciekawe miasteczko Bruntal.

Historia uzdrowiska i wód mineralnych

Może Cię zaskoczę, ale Karlova Studánka to miejscowość, którą od XVII wieku władali Krzyżacy. Przekazanie miejscowości pod zarząd Zakonu miało miejsce w 1620 roku. Nie znajdziesz tu jednak warownego zamku, bo już wtedy nie byli taką potęgą, natomiast nadal byli bardzo prężni. To oni właśnie zaczęli wykorzystywać tutaj mineralne wody. Ale zanim to nastąpiło, była to osada górnicza, gdzie wydobywano rudy żelaza.

Tutejsza woda ma wysoką zawartość kwasu krzemowego i pomaga w wielu chorobach układu oddechowego, ale też z problemami reumatycznymi. Obecnie ta maleńka miejscowość słynie jako jedno z najważniejszych uzdrowisk w Republice Czeskiej.

Karlova Studanka
Karlova Studanka

Skąd nazwa?

Uzdrowisko nosi nazwę od imienia arcyksięcia Karla Ludwika Habsburga. Miał on pobić Napoleona Bonaparte w bitwie pod Aspern. Był Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego, który na tych ziemiach miał wiele swych dóbr. Jego żona Henrietta powiła mu siedmioro dzieci, po czym szybko zmarła. Choć była protestantką, Karl uparł się, by została pochowana w krypcie Habsburgów.

Gdzie zjeść?

Choć Studanka jest malusia, to oferuje kilka kawiarni i restauracji. My polecamy szczególnie dworek czy też zameczek myśliwski  Hubertus, a w nim uroczą kawiarnię z lokalnymi i nie tylko słodkościami Caffe Sala Hubertus. Zjedliśmy tu charakterystyczną szpickę koniakową, którą znaliśmy z innych czeskich miejscowości, a do tego torcik pistacjowy, który też, jak Pani powiedziała, jak najbardziej jest tutaj regionalnym specjałem. Amelka miała cudowną czekoladę gorącą, a ja niby zwykłe cappuccino, ale za to w prześlicznej filiżance. Bardzo dobra była też tartaletka z serem i owocami. Wszystkie smakołyki były smaczne, koniecznie tu wstąpcie na chwilę relaksu. Słodkości kosztowały 69 Kč (11zł), te większe 89 Kč 
(15 zł). W podobnych cenach była kawa i gorąca czekolada z dodatkami.

Kawiarnia w Hubertusie
Kawiarnia w Hubertusie
Hubertus
Hubertus
Hubertus
Hubertus

 

Gdzie jeszcze warto pojechać?

Jeśli masz ochotę na kolejne podróżnicze przygody, oto kilka sugestii miejsc w Europie i na całym świecie, które warto odwiedzić. Każde z nich oferuje coś niepowtarzalnego i z pewnością zapadnie Ci w pamięć.

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Karlova Studanka
Salon muzyczny
Karlova Studanka
Nie ma jeszcze ocen. Dodaj jako pierwszy!
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie