Karczma Łemkowska w Krynicy Zdroju, mokunka

Karczma Łemkowska Kłynec w Krynicy Zdroju znajduje się niedaleko centrum uzdrowiska, a zarazem przy cichej i spokojnej uliczce. Mieści się na parterze Pensjonatu artNikifor. Sam jej wygląd nawiązuje do tradycji budownictwa drewnianego tego regionu, karczma bowiem zbudowana jest ze starych, autentycznych 150-letnich bali. Pochodzą one z rozbiórki łemkowskich domów w okolicy. Już na elewacji budynku widzimy sprzęty używane dawniej na łemkowskiej wsi.Natomiast wystrój wnętrza to już prawdziwa uczta nie tylko dla laika, ale i konesera. Wystawa godna nie tylko izby regionalnej ale wręcz muzeum. Zgromadzono tu naprawdę bardzo wiele sprzętów, rzeźb, ikon związanych z tradycyjną kulturą łemkowską. Do tego drewniane ławy pokryte skórą, a stoły wykonane są z przeciętych na pół ogromnych bali.

Natomiast na budynku artNikifor, który stanowi nadbudowę karczmy, a zarazem jej integralną część, można zobaczyć repliki malunków samego Nikifora. Jest to miejsce wyjątkowe, z klimatem. Jest co zwiedzać, a przy tym degustować smaczne dania regionalne.

Karczma Łemkowska Kłynec
ul. Świdzińskiego, Krynica Zdrój

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°25'27" N, 20°57'53" E
Małopolskie
2019-09-15
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

Pensjonat Skalny

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2019-09-25 na

Byłam, zjadłam, nie koniecznie szybko wrócę. Wystrój trochę kiczowaty, miejsce ikon jest w cerkwi, a nie nad stołami z ziemniakami i kapustą. Warto jednak dodać, że jest to miejsce przyjazne czworonogom. Na wystrój i nienajsmaczniejsze jedzenie można przymknąć oko, jeśli pozwalają wejść z psem do środka.