Kapliczki Św. Rocha i Św. Antoniego w Łodzi, Patrycja Sadowska

Kapliczki Św. Rocha i Św. Antoniego w Łodzi

(4.4 głosów: 19)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Dwie drewniane kapliczki w Lesie Łagiewnickim na północ od Łodzi otoczone są cienkim woalem mistycyzmu i legend. Podania mówiące o uzdrowieniach i cudownych właściwościach wody z miejscowego źródełka ściągały do nich nie tylko mieszkańców Łodzi ale także okolicznych miast i wsi.W XVII wieku Watykan uznał cuda, do których dochodziło w kapliczkach, w miejscu kultu Św. Antoniego. Pierwsza z łagiewnickich kapliczek - Św. Antoniego, powstała prawdopodobnie w 1676 roku w miejscu, w którym stoi teraz kościół franciszkanów. Przeniesiona na swoje obecne miejsce, doczekała się niemal bliźniaczej kapliczki Św. Rocha i Sebastiana z początku XVIII wieku.

W starszej z kapliczek usytuowane jest źródełko ze studnią. Woda wydobywająca się ze studni ma ponoć uzdrawiające właściwości. Franciszkanie wielokrotnie spotykali się z niewysłowioną radością i wdzięcznością wiernych, którzy doświadczali uzdrowienia po wypiciu cudownej wody oraz modlitwie. Dzięki źródełku doszło ponoć nawet do wskrzeszenia.Zgodnie z legendami, do powstania kapliczki przyczyniły się liczne objawienia Św. Antoniego, który to pojawiał się zawsze w habicie franciszkańskim. Właśnie z tego powodu, to właśnie Ojców Franciszkanów poproszono o sprawowanie pieczy nad tym miejscem.

Kapliczki Św. Antoniego oraz Św. Rocha i Sebastiana przetrwały II wojnę światową. Pierwszy remont został przeprowadzony w latach 60-tych XX wieku. Wykonano nową podmurówkę, odnowiono dach, wymieniono okna a także zaimpregnowano drewniane ściany. Wnętrza zostały odnowione w latach 2003-06. Wtedy też odkryto szereg inskrypcji i monet z XVIII wieku, znajdujących się w kapliczce Św. Antoniego.Kapliczki Św. Rocha i Św. Antoniego
Las Łagiewnicki, ul. Wycieczkowa, Łódź

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 08:00–20:00
  • wtorek: 08:00–20:00
  • środa: 08:00–20:00
  • czwartek: 08:00–20:00
  • piątek: 08:00–20:00
  • sobota: 08:00–20:00
  • niedziela: 08:00–20:00

Łódź noclegi

Łódź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Łódź
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kapliczki
51°50'42N, 19°28'45E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021