Zagłosuj na Top Atrakcje 2021!
Kapliczki Św. Rocha i Św. Antoniego w Łodzi, Patrycja Sadowska

Kapliczki Św. Rocha i Św. Antoniego w Łodzi

(4.4 głosów: 19)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Dwie drewniane kapliczki w Lesie Łagiewnickim na północ od Łodzi otoczone są cienkim woalem mistycyzmu i legend. Podania mówiące o uzdrowieniach i cudownych właściwościach wody z miejscowego źródełka ściągały do nich nie tylko mieszkańców Łodzi ale także okolicznych miast i wsi.W XVII wieku Watykan uznał cuda, do których dochodziło w kapliczkach, w miejscu kultu Św. Antoniego. Pierwsza z łagiewnickich kapliczek - Św. Antoniego, powstała prawdopodobnie w 1676 roku w miejscu, w którym stoi teraz kościół franciszkanów. Przeniesiona na swoje obecne miejsce, doczekała się niemal bliźniaczej kapliczki Św. Rocha i Sebastiana z początku XVIII wieku.

W starszej z kapliczek usytuowane jest źródełko ze studnią. Woda wydobywająca się ze studni ma ponoć uzdrawiające właściwości. Franciszkanie wielokrotnie spotykali się z niewysłowioną radością i wdzięcznością wiernych, którzy doświadczali uzdrowienia po wypiciu cudownej wody oraz modlitwie. Dzięki źródełku doszło ponoć nawet do wskrzeszenia.Zgodnie z legendami, do powstania kapliczki przyczyniły się liczne objawienia Św. Antoniego, który to pojawiał się zawsze w habicie franciszkańskim. Właśnie z tego powodu, to właśnie Ojców Franciszkanów poproszono o sprawowanie pieczy nad tym miejscem.

Kapliczki Św. Antoniego oraz Św. Rocha i Sebastiana przetrwały II wojnę światową. Pierwszy remont został przeprowadzony w latach 60-tych XX wieku. Wykonano nową podmurówkę, odnowiono dach, wymieniono okna a także zaimpregnowano drewniane ściany. Wnętrza zostały odnowione w latach 2003-06. Wtedy też odkryto szereg inskrypcji i monet z XVIII wieku, znajdujących się w kapliczce Św. Antoniego.Kapliczki Św. Rocha i Św. Antoniego
Las Łagiewnicki, ul. Wycieczkowa, Łódź

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 08:00–20:00
  • wtorek: 08:00–20:00
  • środa: 08:00–20:00
  • czwartek: 08:00–20:00
  • piątek: 08:00–20:00
  • sobota: 08:00–20:00
  • niedziela: 08:00–20:00

Łódź noclegi

Łódź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Łódź
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kapliczki
51°50'42N, 19°28'45E
29 marzec 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Top Atrakcje 2021
Wybierz najpiękniejsze atrakcje w Polsce!
Top Atrakcje 2021

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację