Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kapliczki Św. Rocha i Św. Antoniego w Łodzi

Kapliczki Św. Rocha i Św. Antoniego w Łodzi
51°50'42" N, 19°28'45" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 08:00–20:00
  • wtorek: 08:00–20:00
  • środa: 08:00–20:00
  • czwartek: 08:00–20:00
  • piątek: 08:00–20:00
  • sobota: 08:00–20:00
  • niedziela: 08:00–20:00

Dwie drewniane kapliczki w Lesie Łagiewnickim na północ od Łodzi otoczone są cienkim woalem mistycyzmu i legend. Podania mówiące o uzdrowieniach i cudownych właściwościach wody z miejscowego źródełka ściągały do nich nie tylko mieszkańców Łodzi ale także okolicznych miast i wsi.W XVII wieku Watykan uznał cuda, do których dochodziło w kapliczkach, w miejscu kultu Św. Antoniego. Pierwsza z łagiewnickich kapliczek - Św. Antoniego, powstała prawdopodobnie w 1676 roku w miejscu, w którym stoi teraz kościół franciszkanów. Przeniesiona na swoje obecne miejsce, doczekała się niemal bliźniaczej kapliczki Św. Rocha i Sebastiana z początku XVIII wieku.W starszej z kapliczek usytuowane jest źródełko ze studnią. Woda wydobywająca się ze studni ma ponoć uzdrawiające właściwości. Franciszkanie wielokrotnie spotykali się z niewysłowioną radością i wdzięcznością wiernych, którzy doświadczali uzdrowienia po wypiciu cudownej wody oraz modlitwie. Dzięki źródełku doszło ponoć nawet do wskrzeszenia.

Zgodnie z legendami, do powstania kapliczki przyczyniły się liczne objawienia Św. Antoniego, który to pojawiał się zawsze w habicie franciszkańskim. Właśnie z tego powodu, to właśnie Ojców Franciszkanów poproszono o sprawowanie pieczy nad tym miejscem.

Kapliczki Św. Antoniego oraz Św. Rocha i Sebastiana przetrwały II wojnę światową. Pierwszy remont został przeprowadzony w latach 60-tych XX wieku. Wykonano nową podmurówkę, odnowiono dach, wymieniono okna a także zaimpregnowano drewniane ściany. Wnętrza zostały odnowione w latach 2003-06. Wtedy też odkryto szereg inskrypcji i monet z XVIII wieku, znajdujących się w kapliczce Św. Antoniego.Kapliczki Św. Rocha i Św. Antoniego
Las Łagiewnicki, ul. Wycieczkowa, Łódź

Łódź noclegi

Łódź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Patrycja Sadowska Uzależniony od podróży 1367 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020