Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kapliczka i źródełko Św. Franciszka w Świętej Katarzynie

Kapliczka i źródełko Św. Franciszka w Świętej Katarzynie

Źródełko Św. Franciszka wypływa na rozległej polanie w pobliżu Świętej Katarzyny. Biegnie tędy czerwony szlak na Łysicę. Kiedyś woda rozlewała się swobodnie na okoliczne ścieżki. Obecnie źródło jest obudowane studnią. Źródełko ma stałą temperaturę i nigdy nie zamarza, zapewniając przychodzącym do niego pielgrzymom i turystom zimną, smaczną i zdrową wodę.Według legendy młodsza z sióstr wypłakała tu oczy po tym, jak starsza zginęła pod gruzami zamku zburzonego przez piorun. Jej łzy zasiliły cudowne źródełko i dlatego woda ma szczególną moc leczenia oczu.Obok źródełka stoi kapliczka. Jej patronem podobnie jak źródełka jest Św. Franciszek z Asyżu. Być może dlatego, że pierwszy kościółek w tym miejscu postawili w 1641 roku bernardyni stanowiący gałąź Zakonu Franciszkanów. Obecna drewniana kapliczka pochodzi z XIX wieku i znajduje się w górnej części polany. Obiekty te leżą na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w pobliżu znajduje się kasa Parku.

Źródełko Św. Franciszka i kapliczka
ul. Klasztorna, dalej czerwony szlak pieszy, Święta Katarzyna

Święta Katarzyna noclegi

Święta Katarzyna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 71977 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134085 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zajazd Przystocze

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020