Kaplica zamkowa w Raciborzu

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2016-10-04 , Zaktualizowano: 2020-01-28

Kaplica zamkowa w Raciborzu to perła gotyku śląskiego, nazywana śląską Saint-Chapelle, bo na tej paryskiej kaplicy jest wzorowana. Powstała w latach 1288-93 za czasów piastowskiego księcia Przemysła, a za patrona zyskała Św. Tomasza Becketa z Canterbury - angielskiego męczennika.Kaplica ta upamiętnia spór księcia wrocławskiego Henryka Probusa z biskupem Tomaszem II, który schronił się w raciborskim zamku, obleganym przez wojska książęce. Wkrótce doszło do ugody, a kaplica mianowana kolegiatą stała się siedzibą kanoników.

Kaplica gotycka na zamku

Kaplica zamkowa dobrze przetrwała czas II wojny światowej, ale potem została zaniedbana, dopiero w XXI wieku rozpoczęto prace nad przywróceniem chwały zamkowi piastowskiemu, a co za tym idzie kaplicy. Początkowo została pięknie wyremontowana z zewnątrz, a teraz również i wnętrze święci blaskiem. W czerwcu 2016 roku została ona poświęcona i teraz jest udostępniona turystom wraz z wnętrzami zamkowymi.

Niegdyś kaplica miała 2 piętra, a wchodziło się do niej od strony dzisiejszego Domu Książęcego. We wnętrzu stoją odrestaurowane, oryginalne ławy kościelne, odkopano też historyczne schodki i pierwotny, niższy poziom dolny. Ponad ołtarzem wisi oryginalny obraz patrona świątyni - Św. Tomasza Becketa. W planach jest też odrestaurowanie zabytkowych organów.

Kaplica zamkowa Św. Tomasza
ul. Zamkowa 2, Racibórz
tel. 32/ 414-02-33
www.zamekpiastowski.pl
Zwiedzanie: IV-X codziennie 10.00-18.00, XI-III pn-pt -9.00-16.00, sb-nd 10.00-18.00
Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 3 złZobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020