Kaplica rodu von Kalksten w Chełmży, Marcin_Henioo

Kaplica rodu von Kalksten w Chełmży to jedna z dwóch zabytkowych kaplic, obok Kaplicy Zawiszów Czarnych, znajdujących się na "starym" cmentarzu w Chełmży.Kaplica jest neoklasycystyczna i pochodzi z połowy XIX wieku. Niegdyś należała do rodu von Kalksten, którzy zamieszkiwali pobliskie Kończewice. Obecnie kaplica stanowi mauzoleum, na jej ścianach znajdują się tablice memoriałowe (co ciekawe, kaplica ta ma kształt oktagonalny, czyli ośmiokątny).

Kaplica rodu von Kalksten w Chełmży

Jedna z tablic poświęcona jest bohaterskiemu księdzu - Stefanowi Wincentemu Frelichowskiemu, wyniesionemu na ołtarze przez Św. Jana Pawła II, który nosząc pomoc współwięźniom, zmarł na tyfus plamisty w obozie w Dachau. Niewiele osób pewnie wie, że Frelichowski jest patronem polskiego harcerstwa.

Okres Święta Zmarłych jest „dobrą okazją”, by zobaczyć, jak kaplica von Kalkstenów wygląda wewnątrz.

Kaplica rodu von Kalksten w Chełmży

Kaplica rodu von Kalksten
ul. Chełmińska, stary cmentarz, Chełmża
 Avatar użytkownika
Marcin_Henioo 50892 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1112231 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

53°11'20" N, 18°36'49" E
Kujawsko-pomorskie
2015-02-10
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą