Kaplica rodu von Kalksten w Chełmży

Kaplica rodu von Kalksten w Chełmży

Kaplica rodu von Kalksten w Chełmży to jedna z dwóch zabytkowych kaplic, obok Kaplicy Zawiszów Czarnych, znajdujących się na "starym" cmentarzu w Chełmży.Kaplica jest neoklasycystyczna i pochodzi z połowy XIX wieku. Niegdyś należała do rodu von Kalksten, którzy zamieszkiwali pobliskie Kończewice. Obecnie kaplica stanowi mauzoleum, na jej ścianach znajdują się tablice memoriałowe (co ciekawe, kaplica ta ma kształt oktagonalny, czyli ośmiokątny).

Kaplica rodu von Kalksten w Chełmży
Kaplica rodu von Kalksten w Chełmży

Jedna z tablic poświęcona jest bohaterskiemu księdzu - Stefanowi Wincentemu Frelichowskiemu, wyniesionemu na ołtarze przez Św. Jana Pawła II, który nosząc pomoc współwięźniom, zmarł na tyfus plamisty w obozie w Dachau. Niewiele osób pewnie wie, że Frelichowski jest patronem polskiego harcerstwa.

Okres Święta Zmarłych jest „dobrą okazją”, by zobaczyć, jak kaplica von Kalkstenów wygląda wewnątrz.

Kaplica rodu von Kalksten w Chełmży
Kaplica rodu von Kalksten w Chełmży


Kaplica rodu von Kalksten
ul. Chełmińska, stary cmentarz, Chełmża
 

Kaplica rodu von Kalksten w Chełmży

Chełmża noclegi

Chełmża to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021