Kamieniołom Warszawski na Jurze

Kamieniołom Warszawski

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dziś sobota i leje, tak więc dobrze, że wycieczkę udało nam się zorganizować wczoraj, w dniu naszej 16 rocznicy ślubu 🙂 Dzień był piękny, zieleń juz zaczyna się robić na dobre, więc wybieramy Jurę, pierwszą tego roku 🙂 Tutaj warto przy pięknej pogodzie i kiedy już wiosna wybucha. Tak też było, naszym głównym celem stał się Kamieniołom Warszawski w Siedlcu. Urokliwe miejsce, które odwiedziliśmy po raz pierwszy, a czytałam już o nim sporo podczas pisania przewodnika po Jurze. Dość długo więc był w planach i teraz nadarzyła się świetna okazja 🙂 Wapień jest tu tak biały, że oczy chciało nam porazić w słońcu. Ponoć najbielszy w Polsce. Dlatego też właśnie ten wapień użyto do wykończenia budynku Sejmu RP w Warszawie, stąd nazwa kamieniołomu. Super widok, można znaleźć amonity, trochę pogrzebaliśmy wśród skał. My tam czyści to nigdy z wycieczki na wracamy 😉 No i jeszcze odkryliśmy sosnę podobną jak ta na Sokolicy, może nie podobna, ale takie skojarzenie się we mnie od razu zrodziło, tak więc mamy już Jurajski Giewont i Jurajską Sokolicę 🙂 Teren jest prywatny, ale można spokojnie pospacerzyć, nie byliśmy sami.

Przy okazji odwiedziliśmy też Ostrężnik, najpierw obiadek rocznicowy w Dworku Ostręznik - pysznie i bardzo ładnie, ceny znośne. Niedaleko jest Restauracja Słoneczne Tarasy, piękna, ale w necie nie zachwalają jedzenia, toteż wybraliśmy Dworek i nie żałujemy. Spacer oczywiście na Wzgórze Ostrężnik z jaskinią i ruinami zamku, których to już trudno szukać, ale warto się przejść, bo miejsce ładne. Otwór jaskini już kiedyś oglądaliśmy, bywa nazywany płucami, ja nazywam go "moro".

Kamieniołom Warszawski znajduje się przy ulicy Tartacznej w Siedlcu na Jurze, niedaleko Złotego Potoku. Prowadzi do niego lokalny pieszy szlak czarny. To teren prywatny, ale dostępny do zwiedzania i bardzo przyjemny na spacer wśród białej skały wapiennej. Przy słonecznej pogodzie biel aż razi w oczy i sprawia, że czujemy się trochę jak na pustyni. Zresztą nieco dalej w Siedlcu czeka na turystów Pustynia Siedlecka, znacznie mniej znana niż Błędowska, ale również warta odwiedzenia.

Kamieniołom Warszawski odsłania najbielszy ponoć wapień w Polsce i z tym związana jest jego nazwa, bowiem podczas budowy Sejmu RP i gmachu Urzędu Rady Ministrów w Warszawie tak się spodobał budowniczym, że postanowili właśnie tym wapieniem wykończyć reprezentacyjne budowle. 

Kamieniołom Warszawski na Jurze
Kamieniołom Warszawski na Jurze


Oko jednak bardziej cieszy ta skała tutaj, na miejscu, w malowniczej scenerii jurajskiej, wśród zieleni lasu i błękitu nieba. W centralnej części zobaczysz piękną sosnę na szczycie niewysokiej odkrywki, która swe korzenie częściowo odsłania, rosnąć niemal w powietrzu. Widok przywodzi na myśl słynną sosnę na Sokolicy w Pieninach.

Kamieniołom Warszawski
ul. Tartaczna, Siedlec

Kamieniołom Warszawski na Jurze
Kamieniołom Warszawski na Jurze

Złoty Potok noclegi

Złoty Potok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kamieniołom Warszawski na Jurze
Kamieniołom Warszawski na Jurze
Kamieniołom Warszawski na Jurze
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023