Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kamienica kupiecka w Częstochowie

Kamienica kupiecka w Częstochowie

Kamienica kupiecka
al. Kościuszki 2/4, Częstochowa

50°48'44" N, 19°7'7" E

Kamienica kupiecka przy Al. Kościuszki w Częstochowie nawiązuje do neogotyku, a reprezentuje styl eklektyczny. Zaprojektowana jest na planie litery L. W roku 1909 powstała w niej pierwsza w mieście szkoła handlowa. W czasach przed II wojną światową mieściły się tu między innymi Częstochowskie Towarzystwo Pożyczkowo-Oszczędnościowe, a od 1922 Spółdzielczy Bank Ludowy. Właściciele z racji charakteru prowadzonej działalności zostali rozstrzelani przez hitlerowców w roku 1940. Po okresie wojennym kamienica przeszła na własność miasta.Kapitalny remont przeszła w latach 2005-07. Jest to kamienica narożna o trzech kondygnacjach z narożnym wykuszem dwukondygnacyjnym z balkonami, zarówno wykusz jaki i dwie osie po jego dwóch stronach zostały zwieńczone trójkątnymi naczółkami, za którymi kryje się wieżyczkowy dach, należący tylko do części z wykuszem. Co czwarta oś posiada potrójne okienka na drugiej kondygnacji i podwójne na trzeciej, osie ostatnie zwieńczone są podobnie jak wykusz. Każda z osi została rozdzielona rodzajem sterczyny. Budynek robi niemałe wrażenie ze względu na swe gabaryty - od strony al. Kościuszki znajduje się aż 15 osi, od strony Al. NMP - 9. Balkony w wykuszu wsparte są na kolumnach, górny jest bardziej zabudowany. Wszystkie balkony wyposażone są w ozdobne balustrady o dekoracji przypominającej formy maswerkowe. Dolną kondygnację stanowią sklepy.Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020