Kamienica kupiecka w Częstochowie, Magdalena

Kamienica kupiecka w Częstochowie

(5 głosów: 2)

Kamienica kupiecka przy Al. Kościuszki w Częstochowie nawiązuje do neogotyku, a reprezentuje styl eklektyczny. Zaprojektowana jest na planie litery L. W roku 1909 powstała w niej pierwsza w mieście szkoła handlowa. W czasach przed II wojną światową mieściły się tu między innymi Częstochowskie Towarzystwo Pożyczkowo-Oszczędnościowe, a od 1922 Spółdzielczy Bank Ludowy. Właściciele z racji charakteru prowadzonej działalności zostali rozstrzelani przez hitlerowców w roku 1940. Po okresie wojennym kamienica przeszła na własność miasta.Kapitalny remont przeszła w latach 2005-07. Jest to kamienica narożna o trzech kondygnacjach z narożnym wykuszem dwukondygnacyjnym z balkonami, zarówno wykusz jaki i dwie osie po jego dwóch stronach zostały zwieńczone trójkątnymi naczółkami, za którymi kryje się wieżyczkowy dach, należący tylko do części z wykuszem. Co czwarta oś posiada potrójne okienka na drugiej kondygnacji i podwójne na trzeciej, osie ostatnie zwieńczone są podobnie jak wykusz. Każda z osi została rozdzielona rodzajem sterczyny. Budynek robi niemałe wrażenie ze względu na swe gabaryty - od strony al. Kościuszki znajduje się aż 15 osi, od strony Al. NMP - 9. Balkony w wykuszu wsparte są na kolumnach, górny jest bardziej zabudowany. Wszystkie balkony wyposażone są w ozdobne balustrady o dekoracji przypominającej formy maswerkowe. Dolną kondygnację stanowią sklepy.

Adres

Kamienica kupiecka
al. Kościuszki 2/4, Częstochowa

GPS: 50°48'44N, 19°7'7E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Częstochowa
Inne budowle
Normalna
zabytki kamienice
50°48'44N, 19°7'7E
27 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację