Kamienicę Barwich w Warszawie poznamy po dobrze zachowanym napisie "L. Barwich" - to dawny szyld fabryki armatur, odlewni oraz niklowni Ludwika Barwicha oraz Aleksandra Junga, która działała tutaj od 1892 roku. Napis na ścianie piętrowego budynku z czerwonej cegły powstał przed 1915 rokiem, gdyż sporządzony jest zgodnie z carskim ukazem, w myśl którego z lewej strony widnieje nazwa firmy w języku rosyjskim, a po prawej - w języku polskim. Już wkrótce po opuszczeniu przez wojska rosyjskie Warszawy, latem 1915 roku mieszkańcy miasta z fanatyczną wręcz dokładnością niszczyli, za przyzwoleniem niemieckiego okupanta, relikty przypominające o czasach niewoli. Prawdopodobnie to jedyny tego typu szyld zachowany w całości napis reklamowy w Warszawie.

Kamienica Barwich
ul. Inżynierska 5, Warszawa

Avatar użytkownika
Anna Rymarczyk Krajtroter 5005 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020