Kamień runiczny w Wolinie, Magdalena

Kamień runiczny w Wolinie

(5 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kamień runiczny w Wolinie został wykuty dla upamiętnienia śmierci króla duńskiego - Haralda Sinozębego w 896 roku. Ponoć panował on też nad Wolinem, zakładając tu warowny obóz Jomsborg, w którym stacjonowała wikińska drużyna. Prawdziwy kamień runiczny, tzn. kopia odzwierciedlająca wygląd tych sprzed 1000 lat, została odsłonięta w 2014 roku podczas XX Festiwalu Słowian i Wikingów, niedaleko Centrum Słowian i Wikingów.

Kamień ten jest wykonany w tym samym stylu, co kamień w Jelling w Danii, zwany metryką Chrztu Danii. Napis na kamieniu jest wykonany w stylu pierwotnym duńskim językiem runicznym. Nad opracowaniem tekstu pracowało Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie we współpracy z Lisbeth Imer – runologiem z duńskiego Muzeum Narodowego.Inskrypcja na kamieniu brzmi: Ku chwale Haralda, króla Danii, syna Gorma, wzniesiono ten kamień. Panowie z Jomsborga kazali wykonać ten pomnik. Wykuł go Eryk Czerwony.

Kamień runiczny
ul. Zamkowa 24, Wolin

Wolin noclegi

Wolin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Wolin
Normalna
pomniki kamienie
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022