Kamień runiczny w Wolinie został wykuty dla upamiętnienia śmierci króla duńskiego - Haralda Sinozębego w 896 roku. Ponoć panował on też nad Wolinem, zakładając tu warowny obóz Jomsborg, w którym stacjonowała wikińska drużyna. Prawdziwy kamień runiczny, tzn. kopia odzwierciedlająca wygląd tych sprzed 1000 lat, została odsłonięta w 2014 roku podczas XX Festiwalu Słowian i Wikingów, niedaleko Centrum Słowian i Wikingów.
Kamień ten jest wykonany w tym samym stylu, co kamień w Jelling w Danii, zwany metryką Chrztu Danii. Napis na kamieniu jest wykonany w stylu pierwotnym duńskim językiem runicznym. Nad opracowaniem tekstu pracowało Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie we współpracy z Lisbeth Imer – runologiem z duńskiego Muzeum Narodowego.
Inskrypcja na kamieniu brzmi: Ku chwale Haralda, króla Danii, syna Gorma, wzniesiono ten kamień. Panowie z Jomsborga kazali wykonać ten pomnik. Wykuł go Eryk Czerwony.
Kamień runiczny
ul. Zamkowa 24, Wolin
Wolin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.