Kamień runiczny w Wolinie został wykuty dla upamiętnienia śmierci króla duńskiego - Haralda Sinozębego w 896 roku. Ponoć panował on też nad Wolinem, zakładając tu warowny obóz Jomsborg, w którym stacjonowała wikińska drużyna. Prawdziwy kamień runiczny, tzn. kopia odzwierciedlająca wygląd tych sprzed 1000 lat, została odsłonięta w 2014 roku podczas XX Festiwalu Słowian i Wikingów, niedaleko Centrum Słowian i Wikingów.Kamień ten jest wykonany w tym samym stylu, co kamień w Jelling w Danii, zwany metryką Chrztu Danii. Napis na kamieniu jest wykonany w stylu pierwotnym duńskim językiem runicznym. Nad opracowaniem tekstu pracowało Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie we współpracy z Lisbeth Imer – runologiem z duńskiego Muzeum Narodowego.

Inskrypcja na kamieniu brzmi: Ku chwale Haralda, króla Danii, syna Gorma, wzniesiono ten kamień. Panowie z Jomsborga kazali wykonać ten pomnik. Wykuł go Eryk Czerwony.

Kamień runiczny
ul. Zamkowa 24, WolinWolin noclegi

Wolin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1144872 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021