Kamień na Równicy - Leśny kościół, Danuta

Przy czerwonym Głównym Szlaku Beskidzkim Beskidzie Śląskim, prowadzącym z Ustronia na Równicę, na jej zboczu, znajduje się miejsce, przy którym w okresie kontrreformacji ewangelicy gromadzili się na modlitwach, odprawiali nabożeństwa i przyjmowali Komunię Świętą. To tzw. kamień na Równicy czyli leśny kościół ewangelików.Miejsce to jest otoczone lasem, przy źródełku, któremu i dzisiaj niektórzy przypisują niezwykłe właściwości. Daje ono początek potokowi Gościradowiec.

Kamień na Równicy - Leśny kościół

Na miejscu tym znajdują się dwa głazy - jeden okrągły i drugi sąsiadujący z nim, o wysokości około 190 cm. Wyryte są na nich tablice Mojżeszowe oraz… kielich, a ten kielich to znak rozpoznawczy husytów.

Od lat w leśnym kościele co roku odbywają się tu nabożeństwa z udziałem kilku tysięcy wiernych z różnych zakątków Polski i zza granicy. W 1928 roku miejsce to zostało uznane za zabytkowe i obecnie pozostaje pod opieką konserwatora zabytków.

Kamień na Równicy - Leśny kościół

Kamień na Równicy - kościół leśny
Równica, Ustroń

 

Kamień na Równicy - Leśny kościół

 

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°43'29" N, 18°51'1" E
Śląskie
2017-02-20
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą