Kalwaria w Wambierzycach, mokunka

Kalwaria w Wambierzycach

(4.6 głosów: 11)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Kalwaria w Wambierzycach, to obok Bazyliki miejsce, którego pominąć nie może żaden turysta odwiedzający Śląską Jerozolimę. Wyjątkowy charakter tego miejsca jako ośrodka kultu religijnego nadaje Wambierzycom okazała, cudna świątynia oraz rozległa kalwaria. Pierwsze kaplice na Górze Kalwarii wzniesiono już w XVII wieku, w 1683 roku. Nie zachowały się jednak do dziś, były bowiem drewniane.Cały zespół budowli sakralnych kalwarii wambierzyckiej był regularnie przebudowywany, miało to miejsce kolejno w wieku XVII, XIX i w pierwszej połowie XX. Ciekawym elementem przebudowy było utworzenie tzw. tarasu na zachodnim stoku, którego elementem stały się także nowe ścieżki przecinające prostopadle trzy główne drogi.

Spacerując po Wambierzycach, również wśród kamienic możemy znaleźć kapliczki, zostały one włączone w zabudowę miejską na wzór Jerozolimy. Wiele z nich nawiązuje stylem architektonicznym do tych właśnie w Jerozolimie. Pierwszą z nich wybudowano przy ulicy Szpitalnej w XVII wieku, tam gdzie mieścił się ówcześnie przytułek dla osób chorych, biednych i opuszczonych.Niektóre kapliczki kalwarii są pięknie zrewitalizowane, inne mocno nadszarpnięte przez ząb czasu, pochylone, z osypującym się murem i poszarzałe. Wśród nich starodrzew. Specyfika tego miejsca sprawie, iż to niecodzienne miejsce zadumy i nie możemy mieć żadnych wątpliwości dlaczego Wambierzyce nazwano Śląską Jerozolimą.

Kalwaria
ul. Szpitalna, Polanicka i inne, WambierzyceGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–19:00
  • wtorek: 09:00–19:00
  • środa: 09:00–19:00
  • czwartek: 09:00–19:00
  • piątek: 09:00–19:00
  • sobota: 09:00–19:00
  • niedziela: 09:00–19:00

Kalwaria w Wambierzycach na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Wambierzyc wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Wambierzyce noclegi

Wambierzyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Wambierzyce
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kalwarie
50°29'22N, 16°27'27E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021