Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°29'22" N, 16°27'27" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 09:00–19:00
  • wtorek: 09:00–19:00
  • środa: 09:00–19:00
  • czwartek: 09:00–19:00
  • piątek: 09:00–19:00
  • sobota: 09:00–19:00
  • niedziela: 09:00–19:00

Kalwaria w Wambierzycach, to obok Bazyliki miejsce, którego pominąć nie może żaden turysta odwiedzający Śląską Jerozolimę. Wyjątkowy charakter tego miejsca jako ośrodka kultu religijnego nadaje Wambierzycom okazała, cudna świątynia oraz rozległa kalwaria. Pierwsze kaplice na Górze Kalwarii wzniesiono już w XVII wieku, w 1683 roku. Nie zachowały się jednak do dziś, były bowiem drewniane.Cały zespół budowli sakralnych kalwarii wambierzyckiej był regularnie przebudowywany, miało to miejsce kolejno w wieku XVII, XIX i w pierwszej połowie XX. Ciekawym elementem przebudowy było utworzenie tzw. tarasu na zachodnim stoku, którego elementem stały się także nowe ścieżki przecinające prostopadle trzy główne drogi.

Spacerując po Wambierzycach, również wśród kamienic możemy znaleźć kapliczki, zostały one włączone w zabudowę miejską na wzór Jerozolimy. Wiele z nich nawiązuje stylem architektonicznym do tych właśnie w Jerozolimie. Pierwszą z nich wybudowano przy ulicy Szpitalnej w XVII wieku, tam gdzie mieścił się ówcześnie przytułek dla osób chorych, biednych i opuszczonych.

Niektóre kapliczki kalwarii są pięknie zrewitalizowane, inne mocno nadszarpnięte przez ząb czasu, pochylone, z osypującym się murem i poszarzałe. Wśród nich starodrzew. Specyfika tego miejsca sprawie, iż to niecodzienne miejsce zadumy i nie możemy mieć żadnych wątpliwości dlaczego Wambierzyce nazwano Śląską Jerozolimą.Kalwaria
ul. Szpitalna, Polanicka i inne, Wambierzyce

Wambierzyce noclegi

Wambierzyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pałac Ławica
KOLONIA LEŚNA
Hotel Niemcza Spa

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020