Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Jezioro Retno znajduje się na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego, w województwie kujawsko-pomorskim, na północ od Brodnicy, w granicach Rezerwatu Leśnego „Retno”.Nad jeziorem Retno nie ma możliwości wypożyczenia łodzi, obowiązuje też zakaz używania silników spalinowych. Na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego, a tym bardziej w rezerwacie obowiązuje zakaz biwakowania poza wyznaczonymi miejscami. Najbliższe noclegi znajdują się w miejscowości Grzmięca.

Jezioro Retno
Jezioro Retno


Dojazd do jeziora

Z drogi krajowej Brodnica - Nowe Miasto Lubawskie trzeba skręcić w miejscowości Jajkowo, dojechać do Pokrzydowa i dalej w kierunku Grzmięcy, po około 2 km skręcić w prawo zgodnie z drogowskazem na Czyste Błota. Po kilkuset metrach widać już południowy brzeg jeziora, a w jego połowie znajduje się wygodna polana i tablica z planem parku krajobrazowego. Uwaga! Parkować należy wyłącznie po prawej stronie drogi (bardziej odległej od jeziora), gdyż lewa strona to już teren rezerwatu.

Najbardziej dostępny dla wędkujących jest brzeg wschodni, wzdłuż którego ciągnie się droga gruntowa. Dominujące ryby to leszcz, krąp, lin, płoć i wzdręga. Dużo jest też dorodnych okoni, szczupaków i węgorzy. Jeszcze kilka lat temu było to jezioro hodowlane.

Jezioro Retno
Jezioro Retno
Jezioro Retno

Jezioro Retno to jezioro rynnowe o silnie wydłużonym kształcie, otoczone w przeważającej części lasami. Zbocza jeziora są wysokie i strome, dochodzące do 40 m wysokości. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 79,9 m n.p.m. Powierzchnia jeziora wynosi około 20 ha, średnia głębokość jeziora to 6,2 m, natomiast głębokość maksymalna - 21,1 m.Jezioro Retno
Gaj-Grzmięca

Jezioro Retno
Jezioro Retno
Jezioro Retno Jezioro Retno

Brodnica nad Drwęcą noclegi

Brodnica nad Drwęcą to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Wojtek Krajtroter 15419 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134495 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020