Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie, Krzysztof Dorota

Jaworzyna Śląska

(4.3 głosów: 56)

Jaworzyna Śląska to miejscowość leżąca w województwie dolnośląskim, na północ od Świdnicy. Etymologia nazwy niemieckiej Jaworzyny - Königszelt, w brzmieniu dosłownym znaczy "Namiot Królewski", nawiązuje do dziejów wojny 7-letniej, a przede wszystkim do faktu stacjonowania tutaj, na polach pomiędzy Bolesławicami a Starym i Nowym Jawornikiem, w czasie od czerwca do końca września 1761 roku, wojsk pruskich i ich dowódcy - Fryderyka II króla Prus, którego namiot miał się znajdować w miejscu dzisiejszego dworca kolejowego Jaworzyny Śląskiej.Nazwę tę nadano osadzie w dniu 29 listopada 1843 roku, kiedy zbudowano tu przystanek kolejowy linii Wrocław - Świebodzice. Nazwa Jaworzyna Śląska, bez oparcia w tradycji, nawiązuje do nazwy Starego Jawornika, do którego w początkowej fazie swych dziejów, formalnie i urzędowo należała.

Jaworzyna Śląska, Krzysztof Dorota
Jaworzyna Śląska, Krzysztof Dorota

Historia Jaworzyny

Jaworzyna Śląska rozwinęła się jako osada kolejowo-przemysłowa w II połowie XIX stulecia. W 1853 roku zbudowano linię kolejową z Wałbrzycha przez Jaworzynę do Legnicy, a sama Jaworzyna stała się jednym z większych węzłów kolejowych na Dolnym Śląsku. Dało to podstawę do jej dalszego rozwoju i rozbudowy. W początkach lat 60-tych XX wieku, w okolicy Jaworzyny odkryto żwiry budowlane i glinki kaolinowe. Dzięki temu, a także dzięki dostatkowi drewna, węgla kamiennego, gazu i dobrej komunikacji, w 1863 roku w Jaworzynie Silbermann rozpoczął budowę fabryki porcelany, która w 1925 roku miała 16 pieców i zatrudniała 850 pracowników. W wyniku dalszego rozwoju, w 1954 roku Jaworzyna uzyskała prawa miejskie.Zabytki w Jaworzynie

Wśród zabytków miasta odnajdziemy: neogotycki kościół parafialny Św. Józefa Oblubieńca NMP, wzniesiony w 1897 roku, wraz z jego wyposażeniem z tego samego okresu, zespół cmentarza parafialnego wraz z kaplicą i przylegającą do cmentarza aleją, zespół przemysłowy ZPS "Karolina" z 1867 roku, wraz z zabudową administracyjno-produkcyjną, zespół zabudowań dworca kolejowego, a ponadto zespół zabudowań mieszkalnych z przełomu XIX i XX stulecia.

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie, Krzysztof Dorota
Jaworzyna Śląska, Krzysztof Dorota
, Krzysztof Dorota

Atrakcje w Jaworzynie

Największym magnesem miejscowości jest jednak Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku - unikatowy skansen parowozów przy ul. Towarowej, który oferuje przejazdy zabytkowym taborem kolejowym, specjalne pociągi ruszają w różne trasy po Dolnym Śląsku.Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie, Krzysztof Dorota
Jaworzyna Śląska, Krzysztof Dorota
Jaworzyna Śląska, Krzysztof Dorota
Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie, Krzysztof Dorota
Schoolbus - Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, Muzeum Techniki

Jaworzyna Śląska noclegi

Jaworzyna Śląska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Jaworzynie Śląskiej. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°54'50N, 16°25'54E
21 listopad 2016
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

mirosław
09 maj 2014 20:16

miejsce warte odwiedzenia.Znajdują się tam ciekawe eksponaty.

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację