Opis Jaworzyny Śląskiej

Jaworzyna Śląska to miejscowość leżąca w województwie dolnośląskim, na północ od Świdnicy. Etymologia nazwy niemieckiej Jaworzyny - Königszelt, w brzmieniu dosłownym znaczy "Namiot Królewski", nawiązuje do dziejów wojny 7-letniej, a przede wszystkim do faktu stacjonowania tutaj, na polach pomiędzy Bolesławicami a Starym i Nowym Jawornikiem, w czasie od czerwca do końca września 1761 roku, wojsk pruskich i ich dowódcy - Fryderyka II króla Prus, którego namiot miał się znajdować w miejscu dzisiejszego dworca kolejowego Jaworzyny Śląskiej.Nazwę tę nadano osadzie w dniu 29 listopada 1843 roku, kiedy zbudowano tu przystanek kolejowy linii Wrocław - Świebodzice. Nazwa Jaworzyna Śląska, bez oparcia w tradycji, nawiązuje do nazwy Starego Jawornika, do którego w początkowej fazie swych dziejów, formalnie i urzędowo należała.

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie
Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie

Historia Jaworzyny

Jaworzyna Śląska rozwinęła się jako osada kolejowo-przemysłowa w II połowie XIX stulecia. W 1853 roku zbudowano linię kolejową z Wałbrzycha przez Jaworzynę do Legnicy, a sama Jaworzyna stała się jednym z większych węzłów kolejowych na Dolnym Śląsku. Dało to podstawę do jej dalszego rozwoju i rozbudowy. W początkach lat 60-tych XX wieku, w okolicy Jaworzyny odkryto żwiry budowlane i glinki kaolinowe. Dzięki temu, a także dzięki dostatkowi drewna, węgla kamiennego, gazu i dobrej komunikacji, w 1863 roku w Jaworzynie Silbermann rozpoczął budowę fabryki porcelany, która w 1925 roku miała 16 pieców i zatrudniała 850 pracowników. W wyniku dalszego rozwoju, w 1954 roku Jaworzyna uzyskała prawa miejskie.

Zabytki w Jaworzynie

Wśród zabytków miasta odnajdziemy: neogotycki kościół parafialny Św. Józefa Oblubieńca NMP, wzniesiony w 1897 roku, wraz z jego wyposażeniem z tego samego okresu, zespół cmentarza parafialnego wraz z kaplicą i przylegającą do cmentarza aleją, zespół przemysłowy ZPS "Karolina" z 1867 roku, wraz z zabudową administracyjno-produkcyjną, zespół zabudowań dworca kolejowego, a ponadto zespół zabudowań mieszkalnych z przełomu XIX i XX stulecia.

Jaworzyna Śląska
Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie
Jaworzyna Śląska


Atrakcje w Jaworzynie

Największym magnesem miejscowości jest jednak Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku - unikatowy skansen parowozów przy ul. Towarowej, który oferuje przejazdy zabytkowym taborem kolejowym, specjalne pociągi ruszają w różne trasy po Dolnym Śląsku.

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Jaworzyna Śląska Jaworzyna Śląska Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Schoolbus - Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

Jaworzyna Śląska noclegi

Jaworzyna Śląska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Jaworzynie Śląskiej. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Hotel Niemcza Spa
Art Hotel ****
KOLONIA LEŚNA

Wasze opinie

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 50304 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-05-09 na

miejsce warte odwiedzenia.Znajdują się tam ciekawe eksponaty.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021