Jaworzyna Śląska to miejscowość leżąca w województwie dolnośląskim, na północ od Świdnicy. Etymologia nazwy niemieckiej Jaworzyny - Königszelt, w brzmieniu dosłownym znaczy "Namiot Królewski", nawiązuje do dziejów wojny 7-letniej, a przede wszystkim do faktu stacjonowania tutaj, na polach pomiędzy Bolesławicami a Starym i Nowym Jawornikiem, w czasie od czerwca do końca września 1761 roku, wojsk pruskich i ich dowódcy - Fryderyka II króla Prus, którego namiot miał się znajdować w miejscu dzisiejszego dworca kolejowego Jaworzyny Śląskiej.
Nazwę tę nadano osadzie w dniu 29 listopada 1843 roku, kiedy zbudowano tu przystanek kolejowy linii Wrocław - Świebodzice. Nazwa Jaworzyna Śląska, bez oparcia w tradycji, nawiązuje do nazwy Starego Jawornika, do którego w początkowej fazie swych dziejów, formalnie i urzędowo należała.
Jaworzyna Śląska rozwinęła się jako osada kolejowo-przemysłowa w II połowie XIX stulecia. W 1853 roku zbudowano linię kolejową z Wałbrzycha przez Jaworzynę do Legnicy, a sama Jaworzyna stała się jednym z większych węzłów kolejowych na Dolnym Śląsku. Dało to podstawę do jej dalszego rozwoju i rozbudowy. W początkach lat 60-tych XX wieku, w okolicy Jaworzyny odkryto żwiry budowlane i glinki kaolinowe. Dzięki temu, a także dzięki dostatkowi drewna, węgla kamiennego, gazu i dobrej komunikacji, w 1863 roku w Jaworzynie Silbermann rozpoczął budowę fabryki porcelany, która w 1925 roku miała 16 pieców i zatrudniała 850 pracowników. W wyniku dalszego rozwoju, w 1954 roku Jaworzyna uzyskała prawa miejskie.
Wśród zabytków miasta odnajdziemy: neogotycki kościół parafialny Św. Józefa Oblubieńca NMP, wzniesiony w 1897 roku, wraz z jego wyposażeniem z tego samego okresu, zespół cmentarza parafialnego wraz z kaplicą i przylegającą do cmentarza aleją, zespół przemysłowy ZPS "Karolina" z 1867 roku, wraz z zabudową administracyjno-produkcyjną, zespół zabudowań dworca kolejowego, a ponadto zespół zabudowań mieszkalnych z przełomu XIX i XX stulecia.
Największym magnesem miejscowości jest jednak Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku - unikatowy skansen parowozów przy ul. Towarowej, który oferuje przejazdy zabytkowym taborem kolejowym, specjalne pociągi ruszają w różne trasy po Dolnym Śląsku.
Jaworzyna Śląska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Jaworzynie Śląskiej. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
miejsce warte odwiedzenia.Znajdują się tam ciekawe eksponaty.