Jastrzębie-Zdrój

Danuta
Dodano: 2017-01-09 , Zaktualizowano: 2020-02-03

Jastrzębie-Zdrój to miasto na prawach powiatu w województwie śląskim, jeden z ośrodków Rybnickiego Okręgu Węglowego, leżący na południe od Żor i Rybnika.Uzdrowisko w Jastrzębiu-Zdroju

Rozwój Jastrzębia związany był ściśle z odkryciem źródeł solankowych i z powstaniem uzdrowiska od połowy XIX wieku do lat 90-tych XX wieku. W latach 50-tych XX wieku odkryto tu znaczne zasoby węgla kamiennego, co przekształciło miasto w ośrodek przemysłowy. W roku 1962 oddano do użytku pierwszą z kopalń, a istniejące wciąż uzdrowisko zaczęło niestety podupadać. Wkrótce, wskutek działalności górniczej nastąpił nawet zanik źródeł solankowych. Ostatecznie w roku 1994 uzdrowisko zakończyło działalność.

Górnictwo w Jastrzębiu-Zdroju

Rozbudowa przemysłu węglowego przyśpieszyła nadanie Jastrzębiu praw miejskich, co miało miejsce w 1963 roku. Do 1974 otwarto kolejne 4 kopalnie i tym samym Jastrzębie Zdrój zaistniało na gospodarczej mapie Polski. 3 września 1980 roku to właśnie tutaj, w cechowni kopalni "Zofiówka" podpisano tzw. "Porozumienia Jastrzębskie" otwierające drogę do przemian politycznych i gospodarczych w całym kraju.

Dziś nadal główną gałęzią przemysłu w Jastrzębiu jest górnictwo węgla kamiennego, istnieją tu trzy kopalnie zrzeszone w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Historia Jastrzębia

Historia Jastrzębia jako miasta jest stosunkowo krótka, bowiem w 2013 roku miasto obchodzi jubileusz 50-lecia nadania praw miejskich. Miejscowość ma jednak znacznie starszą metrykę, prawdopodobnie powstała w okresie kolonizacji na prawie magdeburskim i przez jakiś czas funkcjonowała pod nazwą Hermansdorf. Od II połowy XV wieku wieś występowała w źródłach pisanych jako Jastrzębie. Nazwa ta związana jest z legendą o właścicielu tego obszaru - "Czarnym Rycerzu", który niczym jastrząb napadał na karawany kupieckie przemierzające Bramę Morawską.

Zabytki w Jastrzębiu

Pałac w Boryni - wybudowany w II połowie XVIII wieku, w stylu klasycystycznym, z wpływami późnego baroku, znajduje się na niewielkim wzniesieniu dominującym ponad okolicą. Pałac przebudowano w XIX wieku i w latach 60-tych XX wieku. Obecnie mieści się tu luksusowy hotel, a w piwnicy znajduje się stylowa restauracja.

Dom Zdrojowy w Jastrzębiu - zabytkowy obiekt posanatoryjny stojący na terenie dawnego uzdrowiska, w Parku Zdrojowym, na osiedlu Zdrój. Reprezentuje styl szwajcarski, a wybudowany został w 1862 roku.

Kościół Św. Barbary i Józefa – zabytkowy, drewniany kościółek wybudowany w I połowie XVII wieku w Jedłowniku (dzielnicy Wodzisławia Śląskiego). Do Jastrzębia Zdroju kościół został przewieziony w latach 70-tych XX wieku. To najstarsza świątynia na terenie Jastrzębia-Zdroju i najcenniejszy jego zabytek.

Sanktuarium Opatrzności Bożej - kościół Św. Katarzyny to zabytkowy, barokowo-klasycystyczny obiekt leżący na terenie Jastrzębia Górnego, niegdyś wsi, a obecnie dzielnicy Jastrzębia-Zdroju. Świątynia została poświęcona uroczyście w 1825 roku, w miejscu drewnianego kościoła, który spłonął, a z którego udało się uratować kilka cennych zabytków, m.in. pochodzący z 1773 roku trójkątny obraz z Okiem Opatrzności Bożej, obraz Św. Katarzyny, organy, obrazy stacji Męki Pańskiej, 12 ław kościelnych oraz liczne wota.

Kościół Wszystkich Świętych - zabytkowy, murowany, barokowo-klasycystyczny obiekt sakralny leżący na terenie Jastrzębia-Zdroju, w sołectwie Szeroka, wzniesiony w latach 1796-1801.

Dwór obronny w Bziu, dzielnicy Jastrzębia - dwór powstał na niewielkim wzniesieniu, pomiędzy osadami Bzie Dolne i Bzie Średnie w dobrach rycerskich rodziny Rostków w 1636 roku. Budowla reprezentuje styl późnorenesansowy. Dwór wzniesiono w czasie wojny trzynastoletniej i służył do celów obronnych, dziś odbudowany po zniszceniach II wojny światowej.

Park Zdrojowy - założony na początku lat 60-tych XIX wieku. Pierwotnie był to centralny punkt jastrzębskiego sanatorium, to tutaj stała większość obiektów sanatoryjnych, z których wiele zachowało się do dzisiaj jako zabytki.

Łazienki I - budynek z około 1865 roku, wchodzący w skład dawnego Zespołu Łazienek i stanowiący integralną część Parku Zdrojowego.

Łazienki II - budynek zwany Nowymi Łazienkami I, wybudowany w roku 1912 , usytuowany w środkowej części Parku Zdrojowego.

Łazienki III - budynek tzw. Nowych Łazienek II, wybudowany około roku 1920. W czasach funkcjonowania uzdrowiska w budynku prowadzona była terapia wodna w postaci "biczów wodnych", a także solarium (kąpiele słoneczne).

Willa Masnówka - pełniła funkcję siedziby Zarządu Uzdrowiska w roku 1912, po wojnie budynek Zarządu Kąpielowego, a później mieszkanie doktora Masnego - lekarza uzdrowiskowego w okresie PRL-u.

Pijalnia wód - budynek wzniesiony w roku 1861 i usytuowany po zachodniej stronie głównej alei Parku Zdrojowego. Pierwotnie pawilon muzyczny, a od 1872 roku także pijalnia wód leczniczych, od 1928 roku obiekt pełnił już tylko funkcje lecznicze.

Muszla koncertowa - znajduje się w Parku Zdrojowym, amfiteatr był dawniej miejscem organizacji występów artystów goszczących w uzdrowisku.Jastrzębie-Zdrój atrakcje

To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020