Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Opis Jastrzębia-Zdroju

Jastrzębie-Zdrój to miasto na prawach powiatu w województwie śląskim, jeden z ośrodków Rybnickiego Okręgu Węglowego, leżący na południe od Żor i Rybnika.Uzdrowisko w Jastrzębiu-Zdroju

Rozwój Jastrzębia związany był ściśle z odkryciem źródeł solankowych i z powstaniem uzdrowiska od połowy XIX wieku do lat 90-tych XX wieku. W latach 50-tych XX wieku odkryto tu znaczne zasoby węgla kamiennego, co przekształciło miasto w ośrodek przemysłowy. W roku 1962 oddano do użytku pierwszą z kopalń, a istniejące wciąż uzdrowisko zaczęło niestety podupadać. Wkrótce, wskutek działalności górniczej nastąpił nawet zanik źródeł solankowych. Ostatecznie w roku 1994 uzdrowisko zakończyło działalność.

Górnictwo w Jastrzębiu-Zdroju

Rozbudowa przemysłu węglowego przyśpieszyła nadanie Jastrzębiu praw miejskich, co miało miejsce w 1963 roku. Do 1974 otwarto kolejne 4 kopalnie i tym samym Jastrzębie Zdrój zaistniało na gospodarczej mapie Polski. 3 września 1980 roku to właśnie tutaj, w cechowni kopalni "Zofiówka" podpisano tzw. "Porozumienia Jastrzębskie" otwierające drogę do przemian politycznych i gospodarczych w całym kraju.

Dziś nadal główną gałęzią przemysłu w Jastrzębiu jest górnictwo węgla kamiennego, istnieją tu trzy kopalnie zrzeszone w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.Historia Jastrzębia

Historia Jastrzębia jako miasta jest stosunkowo krótka, bowiem w 2013 roku miasto obchodzi jubileusz 50-lecia nadania praw miejskich. Miejscowość ma jednak znacznie starszą metrykę, prawdopodobnie powstała w okresie kolonizacji na prawie magdeburskim i przez jakiś czas funkcjonowała pod nazwą Hermansdorf. Od II połowy XV wieku wieś występowała w źródłach pisanych jako Jastrzębie. Nazwa ta związana jest z legendą o właścicielu tego obszaru - "Czarnym Rycerzu", który niczym jastrząb napadał na karawany kupieckie przemierzające Bramę Morawską.

Zabytki w Jastrzębiu

Pałac w Boryni - wybudowany w II połowie XVIII wieku, w stylu klasycystycznym, z wpływami późnego baroku, znajduje się na niewielkim wzniesieniu dominującym ponad okolicą. Pałac przebudowano w XIX wieku i w latach 60-tych XX wieku. Obecnie mieści się tu luksusowy hotel, a w piwnicy znajduje się stylowa restauracja.Dom Zdrojowy w Jastrzębiu - zabytkowy obiekt posanatoryjny stojący na terenie dawnego uzdrowiska, w Parku Zdrojowym, na osiedlu Zdrój. Reprezentuje styl szwajcarski, a wybudowany został w 1862 roku.

Kościół Św. Barbary i Józefa – zabytkowy, drewniany kościółek wybudowany w I połowie XVII wieku w Jedłowniku (dzielnicy Wodzisławia Śląskiego). Do Jastrzębia Zdroju kościół został przewieziony w latach 70-tych XX wieku. To najstarsza świątynia na terenie Jastrzębia-Zdroju i najcenniejszy jego zabytek.

Sanktuarium Opatrzności Bożej - kościół Św. Katarzyny to zabytkowy, barokowo-klasycystyczny obiekt leżący na terenie Jastrzębia Górnego, niegdyś wsi, a obecnie dzielnicy Jastrzębia-Zdroju. Świątynia została poświęcona uroczyście w 1825 roku, w miejscu drewnianego kościoła, który spłonął, a z którego udało się uratować kilka cennych zabytków, m.in. pochodzący z 1773 roku trójkątny obraz z Okiem Opatrzności Bożej, obraz Św. Katarzyny, organy, obrazy stacji Męki Pańskiej, 12 ław kościelnych oraz liczne wota.

Kościół Wszystkich Świętych - zabytkowy, murowany, barokowo-klasycystyczny obiekt sakralny leżący na terenie Jastrzębia-Zdroju, w sołectwie Szeroka, wzniesiony w latach 1796-1801.

Dwór obronny w Bziu, dzielnicy Jastrzębia - dwór powstał na niewielkim wzniesieniu, pomiędzy osadami Bzie Dolne i Bzie Średnie w dobrach rycerskich rodziny Rostków w 1636 roku. Budowla reprezentuje styl późnorenesansowy. Dwór wzniesiono w czasie wojny trzynastoletniej i służył do celów obronnych, dziś odbudowany po zniszceniach II wojny światowej.

Park Zdrojowy - założony na początku lat 60-tych XIX wieku. Pierwotnie był to centralny punkt jastrzębskiego sanatorium, to tutaj stała większość obiektów sanatoryjnych, z których wiele zachowało się do dzisiaj jako zabytki.

Łazienki I - budynek z około 1865 roku, wchodzący w skład dawnego Zespołu Łazienek i stanowiący integralną część Parku Zdrojowego.

Łazienki II - budynek zwany Nowymi Łazienkami I, wybudowany w roku 1912 , usytuowany w środkowej części Parku Zdrojowego.

Łazienki III - budynek tzw. Nowych Łazienek II, wybudowany około roku 1920. W czasach funkcjonowania uzdrowiska w budynku prowadzona była terapia wodna w postaci "biczów wodnych", a także solarium (kąpiele słoneczne).

Willa Masnówka - pełniła funkcję siedziby Zarządu Uzdrowiska w roku 1912, po wojnie budynek Zarządu Kąpielowego, a później mieszkanie doktora Masnego - lekarza uzdrowiskowego w okresie PRL-u.

Pijalnia wód - budynek wzniesiony w roku 1861 i usytuowany po zachodniej stronie głównej alei Parku Zdrojowego. Pierwotnie pawilon muzyczny, a od 1872 roku także pijalnia wód leczniczych, od 1928 roku obiekt pełnił już tylko funkcje lecznicze.

Muszla koncertowa - znajduje się w Parku Zdrojowym, amfiteatr był dawniej miejscem organizacji występów artystów goszczących w uzdrowisku.

Jastrzębie-Zdrój noclegi

Jastrzębie-Zdrój to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Jastrzębiu-Zdroju. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020