Jaskinia Piekło w Chęcinach, Magdalena

Jaskinia Piekło w Chęcinach

(4.3 głosów: 3)

Jaskinia Piekło w Chęcinach nazywana jest również Piekłem pod Skibami i Piekłem Gałęzickim. Jaskinia typu krasowego powstała w skałach wapiennych okresu dewońskiego. Jej długość to 57 m, a 10 metrów od wejścia znajduje się 1,5-metrowe zagłębienie, jakie powstało po dawnym szybie wydobywczym (poszukiwania wydobywcze rud srebra i ołowiu przeprowadzano tutaj między XV a XVIII wiekiem).Szata naciekowa jest ogólnie uboga, można tu znaleźć śladowe fragmenty nacieków kalcytowych. Jaskinia jest siedliskiem nietoperzy, pajęczaków i owadów. Nazwę Piekło nadała okoliczna ludność w XVIII wieku, jako, że jej czeluście miały bezpośrednie połączenie z piekłem i tędy miały wylatywać całymi chmarami diabły na ludzką szkodę. Druga wersja mówi, iż jaskinia ta zyskała nazwę jako przeciwwagę dla znajdującej się o 7 km od niej Jaskini Raj.

Prowadzi do niej niebieski szlak pieszy, a główna komora jest pozioma i szeroka, nie licząc wspomnianego wgłębienia, z tą częścią nie ma problemu. Jaskinia została uznana za pomnik przyrody nieożywionej w 1954 roku.Adres

Jaskinia Piekło
niebieski szlak pieszy
czarny Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny, Chęciny

GPS: 50°49'52N, 20°25'57E

Chęciny noclegi

Chęciny to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Chęciny
Jaskinie i podziemia
Normalna
jaskinie
50°49'52N, 20°25'57E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Knypek
W sumie to tylko mała dziura, nic wiecej
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021