Jankowice, Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Jankowice

(4.5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jankowice to wieś w województwie wielkopolskim, leżąca na zachód od Poznania, przy drodze nr 92 z Tarnowa Podgórnego do Nowego Tomyśla.

Pałac w Jankowicach

W Jankowicach znajduje się zabytkowy pałac wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku w stylu klasycyzmu romantycznego, który stanął prawdopodobnie w miejscu XVI-wiecznego dworu. Pałac w Jankowicach w 1803 roku uległ przebudowie z polecenia Wawrzyńca Engestroma - posła szwedzkiego przy królu Stanisławie Auguście Poniatowskim, który zauroczony Polską osiadł w Wielkopolsce poślubiwszy Rozalię Chłapowską. Co ciekawe, wnuk Rozalii wychowywany przez babkę na polskiego patriotę, uczestniczył w powstaniach narodowych w latach 1846, 1848 i 1863. Ponadto opiekował się biednymi dziećmi, pisał artykuły do gazet a także przez 25 lat pełnił funkcję sekretarza Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.Elewacja ogrodowa pałacu posiada taras, wsparty na kolumnach, z widokiem na park. W górnej partii ryzalitów umieszczono okno ujęte w kolumny jońskie. W 1912 roku na polecenie Stefana Kwileckiego pałac został ponownie przebudowany przez Rogera Sławskiego, dodano wówczas boczne, piętrowe skrzydła.

Wokół pałacu w Jankowicach rozciąga się zabytkowy krajobrazowy park ze stawami i pomnikowymi drzewami. W jego południowo-zachodniej części biegnie aleja kasztanowa, a od niej odchodzi część parku o charakterze leśnym.

Atrakcje Jankowic

Noclegi w Jankowicach

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Jankowice - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022