Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
52°26'11" N, 16°37'4" E
Wielkopolskie
2017-02-07
2020-02-03 02:01

Opis Jankowic

Jankowice to wieś w województwie wielkopolskim, leżąca na zachód od Poznania, przy drodze nr 92 z Tarnowa Podgórnego do Nowego Tomyśla.



Pałac w Jankowicach

W Jankowicach znajduje się zabytkowy pałac wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku w stylu klasycyzmu romantycznego, który stanął prawdopodobnie w miejscu XVI-wiecznego dworu. Pałac w Jankowicach w 1803 roku uległ przebudowie z polecenia Wawrzyńca Engestroma - posła szwedzkiego przy królu Stanisławie Auguście Poniatowskim, który zauroczony Polską osiadł w Wielkopolsce poślubiwszy Rozalię Chłapowską. Co ciekawe, wnuk Rozalii wychowywany przez babkę na polskiego patriotę, uczestniczył w powstaniach narodowych w latach 1846, 1848 i 1863. Ponadto opiekował się biednymi dziećmi, pisał artykuły do gazet a także przez 25 lat pełnił funkcję sekretarza Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Elewacja ogrodowa pałacu posiada taras, wsparty na kolumnach, z widokiem na park. W górnej partii ryzalitów umieszczono okno ujęte w kolumny jońskie. W 1912 roku na polecenie Stefana Kwileckiego pałac został ponownie przebudowany przez Rogera Sławskiego, dodano wówczas boczne, piętrowe skrzydła.

Wokół pałacu w Jankowicach rozciąga się zabytkowy krajobrazowy park ze stawami i pomnikowymi drzewami. W jego południowo-zachodniej części biegnie aleja kasztanowa, a od niej odchodzi część parku o charakterze leśnym.



Jankowice noclegi

Jankowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Jankowicach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020