Jankowice, Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Opis Jankowic

Jankowice to wieś w województwie wielkopolskim, leżąca na zachód od Poznania, przy drodze nr 92 z Tarnowa Podgórnego do Nowego Tomyśla.Pałac w Jankowicach

W Jankowicach znajduje się zabytkowy pałac wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku w stylu klasycyzmu romantycznego, który stanął prawdopodobnie w miejscu XVI-wiecznego dworu. Pałac w Jankowicach w 1803 roku uległ przebudowie z polecenia Wawrzyńca Engestroma - posła szwedzkiego przy królu Stanisławie Auguście Poniatowskim, który zauroczony Polską osiadł w Wielkopolsce poślubiwszy Rozalię Chłapowską. Co ciekawe, wnuk Rozalii wychowywany przez babkę na polskiego patriotę, uczestniczył w powstaniach narodowych w latach 1846, 1848 i 1863. Ponadto opiekował się biednymi dziećmi, pisał artykuły do gazet a także przez 25 lat pełnił funkcję sekretarza Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Elewacja ogrodowa pałacu posiada taras, wsparty na kolumnach, z widokiem na park. W górnej partii ryzalitów umieszczono okno ujęte w kolumny jońskie. W 1912 roku na polecenie Stefana Kwileckiego pałac został ponownie przebudowany przez Rogera Sławskiego, dodano wówczas boczne, piętrowe skrzydła.

Wokół pałacu w Jankowicach rozciąga się zabytkowy krajobrazowy park ze stawami i pomnikowymi drzewami. W jego południowo-zachodniej części biegnie aleja kasztanowa, a od niej odchodzi część parku o charakterze leśnym.

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

52°26'11" N, 16°37'4" E
Wielkopolskie
2017-02-07
2020-02-03 02:01

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą