Jankowice, Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Jankowice

(4.5 głosów: 2)

Jankowice to wieś w województwie wielkopolskim, leżąca na zachód od Poznania, przy drodze nr 92 z Tarnowa Podgórnego do Nowego Tomyśla.Pałac w Jankowicach

W Jankowicach znajduje się zabytkowy pałac wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku w stylu klasycyzmu romantycznego, który stanął prawdopodobnie w miejscu XVI-wiecznego dworu. Pałac w Jankowicach w 1803 roku uległ przebudowie z polecenia Wawrzyńca Engestroma - posła szwedzkiego przy królu Stanisławie Auguście Poniatowskim, który zauroczony Polską osiadł w Wielkopolsce poślubiwszy Rozalię Chłapowską. Co ciekawe, wnuk Rozalii wychowywany przez babkę na polskiego patriotę, uczestniczył w powstaniach narodowych w latach 1846, 1848 i 1863. Ponadto opiekował się biednymi dziećmi, pisał artykuły do gazet a także przez 25 lat pełnił funkcję sekretarza Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Elewacja ogrodowa pałacu posiada taras, wsparty na kolumnach, z widokiem na park. W górnej partii ryzalitów umieszczono okno ujęte w kolumny jońskie. W 1912 roku na polecenie Stefana Kwileckiego pałac został ponownie przebudowany przez Rogera Sławskiego, dodano wówczas boczne, piętrowe skrzydła.Wokół pałacu w Jankowicach rozciąga się zabytkowy krajobrazowy park ze stawami i pomnikowymi drzewami. W jego południowo-zachodniej części biegnie aleja kasztanowa, a od niej odchodzi część parku o charakterze leśnym.

Jankowice noclegi

Jankowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Jankowicach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
52°26'11N, 16°37'4E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021