Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach, Joanna

Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach

(5 głosów: 2)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach leżących koło Jeleniewa, na północ od Suwałk, to niewielkie muzeum utworzone w 2014 roku, przy współpracy z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.Muzeum to opowiada o najdawniejszych mieszkańcach Suwalszczyzny - Jaćwingach. Zwiedzanie zaczyna się od obejrzenia krótkiego filmu przybliżającego historię Góry Zamkowej w czasach Jaćwingów. W podłodze umieszczono makietę fragmentu Góry Zamkowej wśród otaczających ją jezior i lasów, ze sceną ataku Rusinów na grodzisko Jaćwingów. W gablotach można zobaczyć przedmioty wykorzystywane przez średniowiecznych mieszkańców tych ziem, odkryte w wyniku prac archeologów. Są wśród nich ozdoby i elementy uzbrojenia. Ponadto w Izbie Pamięci Jaćwieskiej umieszczono tablice przedstawiające historię Jaćwieży i historię badań archeologicznych w Szurpiłach.

Góra Zamkowa

Uzupełnieniem zwiedzania jest trasa turystyczna „Tropem Sziurpy”. Trasa ta o długości 3,2 km prowadzi na Górę Zamkową tą samą drogą co ścieżka „Na Górę Zamkową”. Obejmuje 8 tablic, z których każda podejmuje inny temat związany z Jaćwingami. Pierwsza tablica znajduje się na parkingu przy wejściu do Izby Pamięci Jaćwieskiej. Tereny te znajdują się na obszarze Suwalskiego Parku Krajobrazowego.Izba Pamięci Jaćwieskiej
Szurpiły 32, Jeleniewo
tel. 504-775-660
Godziny zwiedzania: 1 VII-31 VIII wt-nd 11.00-16.00, 1 V-30 VI i  1 IX-31 X wt-nd 11.00-15.00, w innych terminach po rezerwacji telefonicznej: 504-775-660
Bilety: 3 zł

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 15:30–17:30
  • środa: Zamknięte
  • czwartek: 15:30–17:30
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: 09:00–12:00
  • niedziela: Zamknięte

Jeleniewo noclegi

Jeleniewo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Jeleniewo
Muzea i skanseny
Normalna
muzea izby pamięci
54°13'8N, 22°52'53E
24 październik 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację