Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach

Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach
54°13'8" N, 22°52'53" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zamknięte

Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach leżących koło Jeleniewa, na północ od Suwałk, to niewielkie muzeum utworzone w 2014 roku, przy współpracy z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.Muzeum to opowiada o najdawniejszych mieszkańcach Suwalszczyzny - Jaćwingach. Zwiedzanie zaczyna się od obejrzenia krótkiego filmu przybliżającego historię Góry Zamkowej w czasach Jaćwingów. W podłodze umieszczono makietę fragmentu Góry Zamkowej wśród otaczających ją jezior i lasów, ze sceną ataku Rusinów na grodzisko Jaćwingów. W gablotach można zobaczyć przedmioty wykorzystywane przez średniowiecznych mieszkańców tych ziem, odkryte w wyniku prac archeologów. Są wśród nich ozdoby i elementy uzbrojenia. Ponadto w Izbie Pamięci Jaćwieskiej umieszczono tablice przedstawiające historię Jaćwieży i historię badań archeologicznych w Szurpiłach.

Góra Zamkowa

Uzupełnieniem zwiedzania jest trasa turystyczna „Tropem Sziurpy”. Trasa ta o długości 3,2 km prowadzi na Górę Zamkową tą samą drogą co ścieżka „Na Górę Zamkową”. Obejmuje 8 tablic, z których każda podejmuje inny temat związany z Jaćwingami. Pierwsza tablica znajduje się na parkingu przy wejściu do Izby Pamięci Jaćwieskiej. Tereny te znajdują się na obszarze Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Izba Pamięci Jaćwieskiej
Szurpiły 32, Jeleniewo
tel. 504-775-660
Godziny zwiedzania: 1 VII-31 VIII wt-nd 11.00-16.00, 1 V-30 VI i  1 IX-31 X wt-nd 11.00-15.00, w innych terminach po rezerwacji telefonicznej: 504-775-660
Bilety: 3 złJeleniewo noclegi

Jeleniewo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72476 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020