Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach, Joanna

Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach leżących koło Jeleniewa, na północ od Suwałk, to niewielkie muzeum utworzone w 2014 roku, przy współpracy z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Muzeum to opowiada o najdawniejszych mieszkańcach Suwalszczyzny - Jaćwingach. Zwiedzanie zaczyna się od obejrzenia krótkiego filmu przybliżającego historię Góry Zamkowej w czasach Jaćwingów. W podłodze umieszczono makietę fragmentu Góry Zamkowej wśród otaczających ją jezior i lasów, ze sceną ataku Rusinów na grodzisko Jaćwingów. W gablotach można zobaczyć przedmioty wykorzystywane przez średniowiecznych mieszkańców tych ziem, odkryte w wyniku prac archeologów. Są wśród nich ozdoby i elementy uzbrojenia. Ponadto w Izbie Pamięci Jaćwieskiej umieszczono tablice przedstawiające historię Jaćwieży i historię badań archeologicznych w Szurpiłach.Góra Zamkowa

Uzupełnieniem zwiedzania jest trasa turystyczna „Tropem Sziurpy”. Trasa ta o długości 3,2 km prowadzi na Górę Zamkową tą samą drogą co ścieżka „Na Górę Zamkową”. Obejmuje 8 tablic, z których każda podejmuje inny temat związany z Jaćwingami. Pierwsza tablica znajduje się na parkingu przy wejściu do Izby Pamięci Jaćwieskiej. Tereny te znajdują się na obszarze Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Izba Pamięci Jaćwieskiej
Szurpiły 32, Jeleniewo
tel. 504-775-660
Godziny zwiedzania: 1 VII-31 VIII wt-nd 11.00-16.00, 1 V-30 VI i  1 IX-31 X wt-nd 11.00-15.00, w innych terminach po rezerwacji telefonicznej: 504-775-660
Bilety: 3 złGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 15:30–17:30
  • środa: Zamknięte
  • czwartek: 15:30–17:30
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: 09:00–12:00
  • niedziela: Zamknięte

Jeleniewo noclegi

Jeleniewo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeleniewo
Normalna
muzea izby pamięci
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022