Inowrocław to interesujące miasto leżące w województwie kujawsko-pomorskim, nad rzeką Noteć, około 35 km od Torunia, niedaleko Kruszwicy.
Miasto na soli
Inowrocław często nazywany bywa "miastem na soli", ponieważ leży na potężnym wsadzie solnym. Już w 1875 roku powstało tu uzdrowisko, w którym do dziś wykorzystuje się najważniejsze tutejsze bogactwo naturalne czyli sól oraz solankę.

Inowrocław szczyci się bogatą i długą historią, ale zachowane obiekty architektoniczne nie odzwierciedlają jej w pełni, na co wpływ miały burzliwe dzieje tej ziemi. W średniowieczu Inowrocław był najważniejszym ośrodkiem politycznym i handlowym na pograniczu polsko-krzyżackim, jednak liczne wojny dokonały ogromnych spustoszeń i nie przetrwał ani zamek książęcy, ani wspaniała wieża ratuszowa, ani większość zabytkowych domów.
Zabytki w Inowrocławiu
Najstarszym zachowanym zabytkiem Inowrocławia jest romański kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny, choć to dziś piękna cała budowla, to nazywana jest "ruiną", gdyż wiele lat właśnie w takim stanie pozostawała.

Również inne ciekawe świątynie spotkać można w tym mieście, ładną wieżą pochwalić może się kościół Św. Ducha, a niecodzienną kopułą w kształcie żołnierskiego hełmu kościół garnizonowy Św. Barbary.
Największa budowla sakralna w Inowrocławiu to efektowny kościół Zwiastowania NMP, wzniesiony w latach 1898-1900. Ta neoromańska świątynia, długa na 72 m i szeroka na 25 m, mieści aż 3000 ludzi. Widoczna w całej okolicy 77-metrowa wieża jest doskonałym punktem orientacyjnym a przy tym symbolem Inowrocławia.



Ulica Solankowa
Kto lubi ciekawą architekturę, powinien wybrać się koniecznie na ulicę Solankową, której zabudowa wyróżnia się oryginalnością i wyjątkowym smakiem artystycznym. Spotkać tu można nawiązujący do romantycznego neogotyku dom kupca Juliana Dreusa, neorenesansową willę zasłużonego inowrocławskiego budowniczego Kazimierza Przyłuskiego, "pałac mieszczański" w stylu włoskiego neorenesansu, dom reprezentujący renesans niderlandzki, w którym w 1927 roku mieszkał Stanisław Przybyszewski czy inspirowany polskim duchem pensjonat "Biały Dworek".
Atrakcje w Inowrocławiu
Jedną z najciekawszych atrakcji jest tutaj Park Solankowy , którego pominąć przy zwiedzaniu miasta nie sposób. Odznacza się ładną zabudową uzdrowiskową, piękną przyrodą i słynną Aleją Dębów Gwiazd. Powstała tu niedawno nowoczesna Pijalnia Wód z Ławeczką Teściowej. Koniecznie odwiedzić też trzeba inowrocławskie tężnie solankowe, które leczą górne drogi oddechowe.

Noclegi w Inowrocławiu
Inowrocław - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Inowrocławia
Turyści najczęściej odwiedzają: Tężnie w Inowrocławiu, a potem Park Solankowy w Inowrocławiu i Aleja Dębów Gwiazd w Inowrocławiu.


























