W tężniach

Inowrocław to interesujące miasto leżące w województwie kujawsko-pomorskim, nad rzeką Noteć, około 35 km od Torunia, niedaleko Kruszwicy.Miasto na soli

Inowrocław często nazywany bywa "miastem na soli", ponieważ leży na potężnym wsadzie solnym. Już w 1875 roku powstało tu uzdrowisko, w którym do dziś wykorzystuje się najważniejsze tutejsze bogactwo naturalne czyli sól oraz solankę.

W tężniach
W tężniach

Inowrocław szczyci się bogatą i długą historią, ale zachowane obiekty architektoniczne nie odzwierciedlają jej w pełni, na co wpływ miały burzliwe dzieje tej ziemi. W średniowieczu Inowrocław był najważniejszym ośrodkiem politycznym i handlowym na pograniczu polsko-krzyżackim, jednak liczne wojny dokonały ogromnych spustoszeń i nie przetrwał ani zamek książęcy, ani wspaniała wieża ratuszowa, ani większość zabytkowych domów.Zabytki w Inowrocławiu

Najstarszym zachowanym zabytkiem Inowrocławia jest romański kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny, choć to dziś piękna cała budowla, to nazywana jest "ruiną", gdyż wiele lat właśnie w takim stanie pozostawała.

Również inne ciekawe świątynie spotkać można w tym mieście, ładną wieżą pochwalić może się kościół Św. Ducha, a niecodzienną kopułą w kształcie żołnierskiego hełmu kościół garnizonowy Św. Barbary.Największa budowla sakralna w Inowrocławiu to efektowny kościół Zwiastowania NMP, wzniesiony w latach 1898-1900. Ta neoromańska świątynia, długa na 72 m i szeroka na 25 m, mieści aż 3000 ludzi. Widoczna w całej okolicy 77-metrowa wieża jest doskonałym punktem orientacyjnym a przy tym symbolem Inowrocławia.

Deptak Królowej Jadwigi
Deptak Królowej Jadwigi

Ulica Solankowa

Kto lubi ciekawą architekturę, powinien wybrać się koniecznie na ulicę Solankową, której zabudowa wyróżnia się oryginalnością i wyjątkowym smakiem artystycznym. Spotkać tu można nawiązujący do romantycznego neogotyku dom kupca Juliana Dreusa, neorenesansową willę zasłużonego inowrocławskiego budowniczego Kazimierza Przyłuskiego, "pałac mieszczański" w stylu włoskiego neorenesansu, dom reprezentujący renesans niderlandzki, w którym w 1927 roku mieszkał Stanisław Przybyszewski czy inspirowany polskim duchem pensjonat "Biały Dworek".

Atrakcje w Inowrocławiu

Jedną z najciekawszych atrakcji jest tutaj Park Solankowy , którego pominąć przy zwiedzaniu miasta nie sposób. Odznacza się ładną zabudową uzdrowiskową, piękną przyrodą i słynną Aleją Dębów Gwiazd. Powstała tu niedawno nowoczesna Pijalnia Wód z Ławeczką Teściowej. Koniecznie odwiedzić też trzeba inowrocławskie tężnie solankowe, które leczą górne drogi oddechowe.
 

Iinowrocławska FaraIinowrocławska Fara
Iinowrocławska FaraIinowrocławska Fara

Inowrocław noclegi

Inowrocław to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
52°47'52N, 18°15'37E
29 wrzesień 2016
03 luty 2020

Wasze opinie

Piotr R.
10 wrzesień 2016 13:08

Teżnie ładniejsze od tych w Ciechocinku. Polecam

Inowrocław na blogu

Inowrocław

Inowrocław to piękne i atrakcyjne miasto dla turystów, z ciekawymi zabytkami i słynnymi tężniami, które, jak pisze Marcin, podobno dla osób z problemami układu krążenia są zdecydowanie lepsze niż morze, bowiem znacznie szybciej spełniają swą rolę. Co ważne, są one dostępne za darmo, więc każdy możę skorzystać z ich dobrodziejstwa 🙂 Polecamy też Park Solankowy, Rynek i …
21 kwiecień 2015 12:23

Wasze podróże do Inowrocławia

Termy inowrocławskie i nie tylko
10 listopad 2020 18:21
Gniezno-Biskupin - Inowrocław
07 czerwiec 2019 09:52
Urodziny w Inowrocławiu
06 kwiecień 2015 13:30
Wycieczka - Inowrocław.
16 czerwiec 2011 12:00
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację