Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Opis Inowrocławia

Inowrocław to interesujące miasto leżące w województwie kujawsko-pomorskim, nad rzeką Noteć, około 35 km od Torunia, niedaleko Kruszwicy.Miasto na soli

Inowrocław często nazywany bywa "miastem na soli", ponieważ leży na potężnym wsadzie solnym. Już w 1875 roku powstało tu uzdrowisko, w którym do dziś wykorzystuje się najważniejsze tutejsze bogactwo naturalne czyli sól oraz solankę.

W tężniach
W tężniach

Inowrocław szczyci się bogatą i długą historią, ale zachowane obiekty architektoniczne nie odzwierciedlają jej w pełni, na co wpływ miały burzliwe dzieje tej ziemi. W średniowieczu Inowrocław był najważniejszym ośrodkiem politycznym i handlowym na pograniczu polsko-krzyżackim, jednak liczne wojny dokonały ogromnych spustoszeń i nie przetrwał ani zamek książęcy, ani wspaniała wieża ratuszowa, ani większość zabytkowych domów.

Zabytki w Inowrocławiu

Najstarszym zachowanym zabytkiem Inowrocławia jest romański kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny, choć to dziś piękna cała budowla, to nazywana jest "ruiną", gdyż wiele lat właśnie w takim stanie pozostawała.

W tężniach
Park solankowy
Rynek


Również inne ciekawe świątynie spotkać można w tym mieście, ładną wieżą pochwalić może się kościół Św. Ducha, a niecodzienną kopułą w kształcie żołnierskiego hełmu kościół garnizonowy Św. Barbary.

Największa budowla sakralna w Inowrocławiu to efektowny kościół Zwiastowania NMP, wzniesiony w latach 1898-1900. Ta neoromańska świątynia, długa na 72 m i szeroka na 25 m, mieści aż 3000 ludzi. Widoczna w całej okolicy 77-metrowa wieża jest doskonałym punktem orientacyjnym a przy tym symbolem Inowrocławia.

Na deptaku
Na deptaku


Ulica Solankowa

Kto lubi ciekawą architekturę, powinien wybrać się koniecznie na ulicę Solankową, której zabudowa wyróżnia się oryginalnością i wyjątkowym smakiem artystycznym. Spotkać tu można nawiązujący do romantycznego neogotyku dom kupca Juliana Dreusa, neorenesansową willę zasłużonego inowrocławskiego budowniczego Kazimierza Przyłuskiego, "pałac mieszczański" w stylu włoskiego neorenesansu, dom reprezentujący renesans niderlandzki, w którym w 1927 roku mieszkał Stanisław Przybyszewski czy inspirowany polskim duchem pensjonat "Biały Dworek".

Atrakcje w Inowrocławiu

Jedną z najciekawszych atrakcji jest tutaj Park Solankowy , którego pominąć przy zwiedzaniu miasta nie sposób. Odznacza się ładną zabudową uzdrowiskową, piękną przyrodą i słynną Aleją Dębów Gwiazd. Powstała tu niedawno nowoczesna Pijalnia Wód z Ławeczką Teściowej. Koniecznie odwiedzić też trzeba inowrocławskie tężnie solankowe, które leczą górne drogi oddechowe.
 

Deptak Królowej Jadwigi
Deptak Królowej Jadwigi
Iinowrocławska FaraIinowrocławska Fara Jeden z żaczków muszla koncertowa w parku solankowym Inowrocław tężnie, widak z góry żaczek przy wejściu do Parku Solankowego pijalnia wód wejście na taras widokowy na szczycie tężni ławeczka gen. Sikorskiego Palmiarnia ławeczka teściowej inowrocławska bimba Iinowrocławska Fara pomnik Królowej Jadwigi,patronki miasta żaczek w pobliżu Rynku Róg Rynku i deptaka Inowrocławska Bimba Iinowrocławska Fara - drewniana dzwonnica Iinowrocławska Fara W tężniach W tężniach W tężniach W drodze z tęzni Muszla koncertowa Zakład przyrodoleczniczy Fontanna w tężniach Bazylika Mniejsza imienia NMP Bazylika Mniejsza imienia NMP

Inowrocław noclegi

Inowrocław to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Inowrocławiu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136669 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Inowrocław na blogu

Zdjęcie Inowrocław
Inowrocław
Inowrocław to piękne i atrakcyjne miasto dla turystów, z ciekawymi zabytkami i słynnymi tężniami, które, jak pisze Marcin, podobno dla osób z problemami układu krążenia są zdecydowanie lepsze niż morze, bowiem znacznie szybciej spełniają swą rolę. Co ważne, są one dostępne za darmo, więc każdy możę skorzystać z ich dobrodziejstwa 🙂 Polecamy też Park Solankowy, Rynek i …
Wokół turystyki · 2015-04-21 12:23:09

Wasze opinie

Piotr R. Nowicjusz 3 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-10 na

Teżnie ładniejsze od tych w Ciechocinku. Polecam

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020