Huta Szkła Zawiercie

50°29'1" N
19°25'18" E
Śląskie
2014-02-06 10:53:36
334m npm
Normalna

Historia Huty

Produkcję szkła na ziemi zawierciańskiej rozpoczęto w latach 70-tych XIX wieku, w majątku Andrzeja Chmielewskiego, który założył hutę wytwarzającą flaszki, kufle i słoje. W 1884 roku firma S. Reich i Spółka przejęła istniejącą fabryczkę i utworzyła nowoczesny zakład przemysłowy. Na początku był on wyposażony w jeden piec.W XIX wieku podstawową produkcją były lampy, wazony i serwisy stołowe. W 1900 roku powstało tu Towarzystwo Akcyjne Fabryki Szkła w Zawierciu, a w 1929 roku na wystawie w Poznaniu zawierciańskie szkło otrzymało Wielki Złoty Medal oraz dyplom honorowy. Fabryka eksportowała nowe wzory szkła do Wielkiej Brytanii, Turcji, Francji, Kanady i USA.

W 1998 roku hutę przekształcono z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną. Dziś zmodernizowana Huta Szkła Zawiercie w dalszym ciągu jest poważnym i cenionym eksporterem wyrobów, a jej fachowcy mają opinię pracowników o wysokich kwalifikacjach zawodowych.Zwiedzanie Huty

Huta w Zawierciu jest udostępniona dla turystów, to jedna z ciekawych atrakcji na Szlaku Zabytków Techniki. Zwiedzanie huty kryształu odbywa się w czasie pracy zakładu, co umożliwia obserwację produkcji wyrobów kryształowych, poczynając od przygotowania surowców, przez proces pobierania płynnej masy szklanej i jej formowania ręcznego oraz automatycznego, aż po proces zdobienia. Obserwacja hutników, kiedy tworzą ze zwykłej masy piękne kryształowe formy to wspaniałe przezycie. Ostatnim etapem zwiedzania jest ekspozycja muzealna przedstawiająca wzornictwo z minionych lat. Możliwa jest także wizyta w sklepie firmowym.
www.krysztalowahuta.pl

Huta Szkła Zawiercie
ul. Towarowa 18, Zawiercie
tel. 32/ 672-16-41
biuro@hsg.pl
www.hsg.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: