Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
49°28'31" N, 20°13'56" E
Małopolskie
2016-01-29
2020-02-03 02:01

Opis Huby

Huba to najmniejsza wioska w gminie Czorsztyn w województwie małopolskim, ulokowana malowniczo na południowych stokach Kotelnicy w paśmie Gorców, niedaleko Szlembarka, nad Jeziorem Czorsztyńskim.Z okien domów w Hubie podziwiać można cały malowniczy Zalew Czorsztyński wraz z zamkami w Czorsztynie i Niedzicy, Dolinę Dunajca, Tatry (Bielskie, Wysokie i Zachodnie), Babią Górę w Beskidzie Żywieckim, Masyw Turbacza i Lubania. Od wschodu panoramę zamyka Pasmo Pienin z widocznymi dobrze Trzema Koronami i Wysoką.

Historia Huby

Maleńka Huba liczy 40 domów i około 100 stałych mieszkańców. Wieś została założona na początku XVII wieku i wchodziła w skład dóbr królewskich Starostwa Czorsztyńskiego. Huba ulokowana została wyjątkowo, z dala od dróg, a co najdziwniejsze daleko od rzek czy potoków. Problem braku wody rozwiązany został dopiero w latach 50-tych XX wieku. Mieszkańcy sami w czynie społecznym wybudowali wodociąg, była to pierwsza wieś w powiecie nowotarskim która posiadała własny wodociąg.

Pierwszymi mieszkańcami Huby byli członkowie czterech rodzin: Plewów, Bednarczyków, Kubiczów, i Płonkowskich. Do XIX wieku chłopi nie posiadali nazwisk w znaczeniu dzisiejszym, w czasach kiedy powstawała wioska, chłopi używali przydomków i nie zawsze były one dziedziczone. Często, tak jak to było we wsi Huba, przydomki mówiły czym zajmowała się rodzina.Tak więc Plewowie uprawiali pola i obsiewali je najczęściej owsem, Bednarczykowie produkowali między innymi beczki, cebrzyki, wiadra, konwie itp. Kubicze - zajmowali się wyrębem lasu i pozyskiwaniem drewna. Najciekawszą pracę wykonywała rodzina Płonkowskich. Rodzina ta wytwarzała z hub rosnących na drzewach rozpałkę bez której do czasu wynalezienia zapałek nie mogli się obejść ni chłop ni rycerz. Aby uzyskać rozpałkę trzeba było zebrać z buków odpowiednich rozmiarów huby, nie mogły być zbyt wielkie i zdrewniałe ani zbyt małe i mięsiste, huby gotowano nawet 70 godzin, a po ugotowaniu były odsączane i specjalnymi rozbijarkami tłuczono je na miazgę, suszono i znów rozbijano, do czasu aż uzyskano materiał o konsystencji waty. Tak spreparowana huba służyła do rozniecania ognisk albo można było zwyczajnie odpalić sobie fajeczkę. Oczywiście trzeba było mieć do kompletu jeszcze krzesiwo.

Poświeciłem sporo miejsca opisowi wyrobu hubki, ale właśnie Płonkowskim i ich profesji Huba zawdzięcza swoją nazwę.Atrakcje w Hubie

W Hubie poza niepowtarzalnymi widokami, możemy znaleźć ciszę i spokój, nie przebiega tędy żadna przelotowa trasa, jedynie wygodna szeroka droga asfaltowa prowadząca do wsi. Możemy zatrzymać się chwilkę obok starej kapliczki zbudowanej z polnego kamienia.

Z tą kapliczką związana jest piękna legenda, a może jest to prawdziwa historia. Otóż kaplica powstała jako wotum dziękczynienia za cudowne ocalenie. Latem kiedy chłopi pracowali w polu, powstała ogromna trąba powietrzna, która porwała jednego z gospodarzy. Został uniesiony bardzo wysoko, kiedy w wielkiej trwodze zaczął modlić się żarliwie, tornado osłabło a gospodarz bezpiecznie wylądował na ziemi. W miejscu swojego cudownego ocalenia wzniósł jako dziękczynienie kapliczkę w której po dzień dzisiejszy śpiewane są majówki.

Z ciekawostek przyrodniczych możemy w Hubie obejrzeć wychodnie skalne. Mam nadzieję , że udało mi się przekonać Państwa, że warto zboczyć z utartych szlaków i odwiedzić wieś Hubę aby zachwycić się malowniczym widokiem w ciszy i spokoju.

www.karolina.civ.pl

Huba noclegi

Huba to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Hubie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Zbigniew Konopka Zapaleniec 510 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020