, Zbigniew Konopka

Huba

(4.4 głosów: 10)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Huba to najmniejsza wioska w gminie Czorsztyn w województwie małopolskim, ulokowana malowniczo na południowych stokach Kotelnicy w paśmie Gorców, niedaleko Szlembarka, nad Jeziorem Czorsztyńskim.

Z okien domów w Hubie podziwiać można cały malowniczy Zalew Czorsztyński wraz z zamkami w Czorsztynie i Niedzicy, Dolinę Dunajca, Tatry (Bielskie, Wysokie i Zachodnie), Babią Górę w Beskidzie Żywieckim, Masyw Turbacza i Lubania. Od wschodu panoramę zamyka Pasmo Pienin z widocznymi dobrze Trzema Koronami i Wysoką.Historia Huby

Maleńka Huba liczy 40 domów i około 100 stałych mieszkańców. Wieś została założona na początku XVII wieku i wchodziła w skład dóbr królewskich Starostwa Czorsztyńskiego. Huba ulokowana została wyjątkowo, z dala od dróg, a co najdziwniejsze daleko od rzek czy potoków. Problem braku wody rozwiązany został dopiero w latach 50-tych XX wieku. Mieszkańcy sami w czynie społecznym wybudowali wodociąg, była to pierwsza wieś w powiecie nowotarskim która posiadała własny wodociąg.

Pierwszymi mieszkańcami Huby byli członkowie czterech rodzin: Plewów, Bednarczyków, Kubiczów, i Płonkowskich. Do XIX wieku chłopi nie posiadali nazwisk w znaczeniu dzisiejszym, w czasach kiedy powstawała wioska, chłopi używali przydomków i nie zawsze były one dziedziczone. Często, tak jak to było we wsi Huba, przydomki mówiły czym zajmowała się rodzina.Tak więc Plewowie uprawiali pola i obsiewali je najczęściej owsem, Bednarczykowie produkowali między innymi beczki, cebrzyki, wiadra, konwie itp. Kubicze - zajmowali się wyrębem lasu i pozyskiwaniem drewna. Najciekawszą pracę wykonywała rodzina Płonkowskich. Rodzina ta wytwarzała z hub rosnących na drzewach rozpałkę bez której do czasu wynalezienia zapałek nie mogli się obejść ni chłop ni rycerz. Aby uzyskać rozpałkę trzeba było zebrać z buków odpowiednich rozmiarów huby, nie mogły być zbyt wielkie i zdrewniałe ani zbyt małe i mięsiste, huby gotowano nawet 70 godzin, a po ugotowaniu były odsączane i specjalnymi rozbijarkami tłuczono je na miazgę, suszono i znów rozbijano, do czasu aż uzyskano materiał o konsystencji waty. Tak spreparowana huba służyła do rozniecania ognisk albo można było zwyczajnie odpalić sobie fajeczkę. Oczywiście trzeba było mieć do kompletu jeszcze krzesiwo.

Poświeciłem sporo miejsca opisowi wyrobu hubki, ale właśnie Płonkowskim i ich profesji Huba zawdzięcza swoją nazwę.Atrakcje w Hubie

W Hubie poza niepowtarzalnymi widokami, możemy znaleźć ciszę i spokój, nie przebiega tędy żadna przelotowa trasa, jedynie wygodna szeroka droga asfaltowa prowadząca do wsi. Możemy zatrzymać się chwilkę obok starej kapliczki zbudowanej z polnego kamienia.

Z tą kapliczką związana jest piękna legenda, a może jest to prawdziwa historia. Otóż kaplica powstała jako wotum dziękczynienia za cudowne ocalenie. Latem kiedy chłopi pracowali w polu, powstała ogromna trąba powietrzna, która porwała jednego z gospodarzy. Został uniesiony bardzo wysoko, kiedy w wielkiej trwodze zaczął modlić się żarliwie, tornado osłabło a gospodarz bezpiecznie wylądował na ziemi. W miejscu swojego cudownego ocalenia wzniósł jako dziękczynienie kapliczkę w której po dzień dzisiejszy śpiewane są majówki.

Z ciekawostek przyrodniczych możemy w Hubie obejrzeć wychodnie skalne. Mam nadzieję , że udało mi się przekonać Państwa, że warto zboczyć z utartych szlaków i odwiedzić wieś Hubę aby zachwycić się malowniczym widokiem w ciszy i spokoju.

www.karolina.civ.pl

Noclegi w Hubie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Huba - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022