Kościół w Grzywnie, Marcin_Henioo

Grzywna

(4.4 głosów: 7)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Grzywna to wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, około 3 km na południe od Chełmży w kierunku na Toruń, czy też, jak kto woli, około 17 km na północ od Torunia - należy zjechać pierwszym zjazdem na Chełmżę z drogi krajowej nr 91.

Po raz pierwszy Grzywna wzmiankowana była w 1285 roku jako Grynueana. W 1293 roku została nadana biskupowi kujawskiemu Wisławowi przez Krzyżaków w ramach wymiany za Golub. Po I rozbiorze Polski w 1772 roku Grzywnę włączono do skarbu państwa pruskiego i skonfiskowano dobra kościelne.

Kościół w Grzywnie od strony cmentarza, Marcin_Henioo
Kościół w Grzywnie od strony cmentarza, Marcin_Henioo


Gotycki kościół w Grzywnie

Grzywna to bardzo spokojna i zadbana wieś. Warto tu wpaść na chwilę, choćby przejazdem trasą 91, by zobaczyć piękny gotycki kościółek Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. By wejść do środka, trzeba być tutaj w niedzielę lub inne święto, bądź liczyć na przychylność miejscowego proboszcza, po uprzednim skontaktowaniu się.

Znajdujący się w wiosce kościół to jeden z najstarszych kościołów gotyckich na Ziemi Chełmińskiej. Parafia tutejsza została erygowana w końcu XIII wieku, przez biskupa kujawskiego Wisława, zaś sam kościół pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku.

Kościół odbity w wodzie, Marcin_Henioo
Kościół odbity w wodzie, Marcin_Henioo


Na przykościelnym cmentarzu można podziwiać neoklasycystyczny grobowiec z II połowy XIX wieku, rodu Schedlin-Czarlińskich z oddalonego o 3 km Brąchnówka. Niestety, budowla ta w chwili obecnej jest nieco zaniedbana i niszczejąca.

Atrakcje Grzywny

Noclegi w Grzywnie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Grzywna - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Grzywny

Turyści najczęściej odwiedzają: Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grzywnie, a potem i .

Centrum Grzywny, Marcin_Henioo
Grzywna, Marcin_Henioo
Kościół od strony drogi na Chełmżę, Marcin_Henioo
Centrum Grzywny, Marcin_Henioo
Grobowiec rodu Schedlin-Czarlińskich, Marcin_Henioo
Grobowiec rodu Schedlin-Czarlińskich, Marcin_Henioo
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022