Kościół w Grzywnie, Marcin_Henioo

Grzywna

(4.4 głosów: 7)

Grzywna to wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, około 3 km na południe od Chełmży w kierunku na Toruń, czy też, jak kto woli, około 17 km na północ od Torunia - należy zjechać pierwszym zjazdem na Chełmżę z drogi krajowej nr 91.Po raz pierwszy Grzywna wzmiankowana była w 1285 roku jako Grynueana. W 1293 roku została nadana biskupowi kujawskiemu Wisławowi przez Krzyżaków w ramach wymiany za Golub. Po I rozbiorze Polski w 1772 roku Grzywnę włączono do skarbu państwa pruskiego i skonfiskowano dobra kościelne.

Kościół odbity w wodzie, Marcin_Henioo
Kościół odbity w wodzie, Marcin_Henioo

Gotycki kościół w Grzywnie

Grzywna to bardzo spokojna i zadbana wieś. Warto tu wpaść na chwilę, choćby przejazdem trasą 91, by zobaczyć piękny gotycki kościółek Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. By wejść do środka, trzeba być tutaj w niedzielę lub inne święto, bądź liczyć na przychylność miejscowego proboszcza, po uprzednim skontaktowaniu się.Znajdujący się w wiosce kościół to jeden z najstarszych kościołów gotyckich na Ziemi Chełmińskiej. Parafia tutejsza została erygowana w końcu XIII wieku, przez biskupa kujawskiego Wisława, zaś sam kościół pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku.

Centrum Grzywny, Marcin_Henioo
Grzywna, Marcin_Henioo
Kościół od strony drogi na Chełmżę, Marcin_Henioo

Na przykościelnym cmentarzu można podziwiać neoklasycystyczny grobowiec z II połowy XIX wieku, rodu Schedlin-Czarlińskich z oddalonego o 3 km Brąchnówka. Niestety, budowla ta w chwili obecnej jest nieco zaniedbana i niszczejąca.Centrum Grzywny, Marcin_Henioo
Grobowiec rodu Schedlin-Czarlińskich, Marcin_Henioo
Grobowiec rodu Schedlin-Czarlińskich, Marcin_Henioo

Grzywna noclegi

Grzywna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Grzywnie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°9'20N, 18°36'42E
16 czerwiec 2016
01 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację