53°9'20" N, 18°36'42" E
Kujawsko-pomorskie
2016-06-16
2020-02-01 02:00

Opis Grzywny

Grzywna to wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, około 3 km na południe od Chełmży w kierunku na Toruń, czy też, jak kto woli, około 17 km na północ od Torunia - należy zjechać pierwszym zjazdem na Chełmżę z drogi krajowej nr 91.Po raz pierwszy Grzywna wzmiankowana była w 1285 roku jako Grynueana. W 1293 roku została nadana biskupowi kujawskiemu Wisławowi przez Krzyżaków w ramach wymiany za Golub. Po I rozbiorze Polski w 1772 roku Grzywnę włączono do skarbu państwa pruskiego i skonfiskowano dobra kościelne.

Kościół w Grzywnie od strony cmentarza
Kościół w Grzywnie od strony cmentarza

Gotycki kościół w Grzywnie

Grzywna to bardzo spokojna i zadbana wieś. Warto tu wpaść na chwilę, choćby przejazdem trasą 91, by zobaczyć piękny gotycki kościółek Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. By wejść do środka, trzeba być tutaj w niedzielę lub inne święto, bądź liczyć na przychylność miejscowego proboszcza, po uprzednim skontaktowaniu się.

Znajdujący się w wiosce kościół to jeden z najstarszych kościołów gotyckich na Ziemi Chełmińskiej. Parafia tutejsza została erygowana w końcu XIII wieku, przez biskupa kujawskiego Wisława, zaś sam kościół pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku.

Kościół odbity w wodzie
Centrum Grzywny
Grzywna


Na przykościelnym cmentarzu można podziwiać neoklasycystyczny grobowiec z II połowy XIX wieku, rodu Schedlin-Czarlińskich z oddalonego o 3 km Brąchnówka. Niestety, budowla ta w chwili obecnej jest nieco zaniedbana i niszczejąca.

Kościół od strony drogi na Chełmżę Centrum Grzywny Grobowiec rodu Schedlin-Czarlińskich Grobowiec rodu Schedlin-Czarlińskich

Grzywna noclegi

Grzywna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Grzywnie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021