Kościół w Grzywnie, Marcin_Henioo

Grzywna to wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, około 3 km na południe od Chełmży w kierunku na Toruń, czy też, jak kto woli, około 17 km na północ od Torunia - należy zjechać pierwszym zjazdem na Chełmżę z drogi krajowej nr 91.Po raz pierwszy Grzywna wzmiankowana była w 1285 roku jako Grynueana. W 1293 roku została nadana biskupowi kujawskiemu Wisławowi przez Krzyżaków w ramach wymiany za Golub. Po I rozbiorze Polski w 1772 roku Grzywnę włączono do skarbu państwa pruskiego i skonfiskowano dobra kościelne.

Kościół odbity w wodzie, Marcin_Henioo
Kościół odbity w wodzie, Marcin_Henioo

Gotycki kościół w Grzywnie

Grzywna to bardzo spokojna i zadbana wieś. Warto tu wpaść na chwilę, choćby przejazdem trasą 91, by zobaczyć piękny gotycki kościółek Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. By wejść do środka, trzeba być tutaj w niedzielę lub inne święto, bądź liczyć na przychylność miejscowego proboszcza, po uprzednim skontaktowaniu się.Znajdujący się w wiosce kościół to jeden z najstarszych kościołów gotyckich na Ziemi Chełmińskiej. Parafia tutejsza została erygowana w końcu XIII wieku, przez biskupa kujawskiego Wisława, zaś sam kościół pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku.

Centrum Grzywny, Marcin_Henioo
Grzywna, Marcin_Henioo
Kościół od strony drogi na Chełmżę, Marcin_Henioo

Na przykościelnym cmentarzu można podziwiać neoklasycystyczny grobowiec z II połowy XIX wieku, rodu Schedlin-Czarlińskich z oddalonego o 3 km Brąchnówka. Niestety, budowla ta w chwili obecnej jest nieco zaniedbana i niszczejąca.Centrum Grzywny, Marcin_Henioo
Grobowiec rodu Schedlin-Czarlińskich, Marcin_Henioo
Grobowiec rodu Schedlin-Czarlińskich, Marcin_Henioo

Grzywna noclegi

Grzywna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Grzywnie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
53°9'20N, 18°36'42E
16 czerwiec 2016
01 luty 2020

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację