Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Grzybno to wieś położona 13 km na zachód od Chełmży, w kierunku na Bydgoszcz. W 1381 roku wzmiankowana jako Griffen - folwark zamku krzyżackiego komturskiego w Unisławiu. Od 1400 do 1438 roku pozostawała w posiadaniu komturii w Starogrodzie.W czasie wojny 13-letniej Grzybno zostało przekazane przez Hansa von Baisen (Jana Bażyńskiego - jednego z głównych przywódców antykrzyżackiego Związku Pruskiego) burmistrzowi Chełmna za 400 złotych węgierskich, będących jednoczesnie pożyczką na finansowanie wojny przeciw Krzyżakom. Po spłaceniu tej kwoty Grzybno weszło w posiadanie króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka.

W 1505 roku król Aleksander Jagiellończyk przekazał Grzybno biskupstwu chełmińskiemu, wraz z szeregiem innych miejscowości na Ziemi Chełmińskiej.

Atrakcje w Grzybnie

We wsi tej znajduje się przepiękny kościół gotycki Św. Michała Archanioła, budowany w latach 1231-1300 (ufundowany przez Krzyżaków), gruntownie odnowiony w 1699 roku, następnie w latach 1765 i 1895.Kościół w Grzybnie to kamienno-ceglana budowla, salowa, z kwadratową wieżą w górnej części drewnianą z przełomu XVI i XVIII wieku. Wnętrze nakryte jest pozornymi sklepieniami kolebkowymi z końca XVII wieku. Wystrój świątyni częściowo regencyjny z połowy XVIII wieku, warto zwrócić uwagę na gotycką chrzcielnicę granitową z XIII-XIV wieku.

Grzybno koło Chełmży noclegi

Grzybno koło Chełmży to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020