Opis Gryfowa Śląskiego

Gryfów Śląski to ciekawe miasto w województwie dolnośląskim, malowniczo położone na Pogórzu Izerskim, nad rzeką Kwisą, pomiędzy Lubaniem i Jelenią Górą, przy trasie nr 30.Historia Gryfowa Śląskiego

Długie są dzieje miejscowości, Gryfów otrzymał prawa miejskie już w 1242 roku, nadane przez Bolesława Łysego. Mury obronne wokół miasta wzniesiono za czasów Bolka I, a w roku 1354 Bolko II nadał miastu przywileje handlowe.

Miasto nawiedzały zarazy, pożary i powodzie. Również wszelkie wojny odcisnęły tu swoje piętno. Pomimo burzliwej przeszłości Gryfów zachował zabytki architektury, które turyści mogą podziwiać odwiedzając miasto.

Zabytki w Gryfowie

- Rynek w Gryfowie - główny plac miasta z bardzo ciekawą architekturą, zachowały się tutaj zabytkowe renesansowe i barokowe kamieniczki - przepiękne domy murowane z łamanego kamienia, z węższymi zwykle szczytami. W kamienicy pod numerem 33 mieści się Informacja Turystyczna. Na Rynku uwagę przykuwa też okazały Ratusz (Rynek 1) z nietypową, charakterystyczną wieżą. Historia Ratusza sięga XIII wieku, ale obecna budowla powstała znacznie później, choć kryje elementy XVI-wieczne, a może i wcześniejsze. Na Rynku stoi też charakterystyczna Fontanna w kształcie kolumny, u podstawy której stoją cztery gryfy - symbole miasta.- Kościół Św. Jadwigi w Gryfowie, Plac Kościelny - ciekawa świątynia z wysoką wieżą, której początki sięgają XV wieku. Obecny kształt zyskała w XIX wieku.

- Obwarowania Miejskie w Gryfowie - do dzisiaj zachowały się fragmenty średniowiecznych murów miejskich, które zaczęły powstawać w 1300 roku za sprawą Bolka I Świdnickiego. W 1404 roku powstał tu zamek. Jeszcze w XVIII wieku miasto otaczał pierścień murów z 5 bramami miejskimi, które rozebrano w XIX wieku.- Zamek Gryf, Proszówka - nieco na południe od centrum Gryfowa, na wzniesieniu górują ruiny zamku Gryf. Jego początki sięgają prawdopodobnie XII wieku, później należał do rodu Schaffgotschów. Warownia długo stanowiła ważny punkt obronny kraju, od XVIII wieku opustoszała i popadała w ruinę, którą jest do dzisiaj.

- Kaplica Św. Anny, Proszówka - barokowa kaplica z 1780 roku powstała w miejscu wcześniejszej, spalonej kapliczki.

- Willa w Gryfowie, ul. Młyńska 8 (obecnie przedszkole)

- Spływy Bobrem

Oficjalna strona Gryfowa Śląskiego

Gryfów Śląski noclegi

Gryfów Śląski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Gryfowie Śląskim. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pałac Pakoszów

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021