Zagłosuj na nas!
Gryfów Śląski, Ela

Gryfów Śląski

(4.2 głosów: 27)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Gryfów Śląski to ciekawe miasto w województwie dolnośląskim, malowniczo położone na Pogórzu Izerskim, nad rzeką Kwisą, pomiędzy Lubaniem i Jelenią Górą, przy trasie nr 30.


Trwa głosowanie w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
Oddaj na nas głos (można głosować codziennie) - będzie nam niezmiernie miło!

Historia Gryfowa Śląskiego

Długie są dzieje miejscowości, Gryfów otrzymał prawa miejskie już w 1242 roku, nadane przez Bolesława Łysego. Mury obronne wokół miasta wzniesiono za czasów Bolka I, a w roku 1354 Bolko II nadał miastu przywileje handlowe.

, Ela
, Ela

Miasto nawiedzały zarazy, pożary i powodzie. Również wszelkie wojny odcisnęły tu swoje piętno. Pomimo burzliwej przeszłości Gryfów zachował zabytki architektury, które turyści mogą podziwiać odwiedzając miasto.Zabytki w Gryfowie

- Rynek w Gryfowie - główny plac miasta z bardzo ciekawą architekturą, zachowały się tutaj zabytkowe renesansowe i barokowe kamieniczki - przepiękne domy murowane z łamanego kamienia, z węższymi zwykle szczytami. W kamienicy pod numerem 33 mieści się Informacja Turystyczna. Na Rynku uwagę przykuwa też okazały Ratusz (Rynek 1) z nietypową, charakterystyczną wieżą. Historia Ratusza sięga XIII wieku, ale obecna budowla powstała znacznie później, choć kryje elementy XVI-wieczne, a może i wcześniejsze. Na Rynku stoi też charakterystyczna Fontanna w kształcie kolumny, u podstawy której stoją cztery gryfy - symbole miasta.

, Ela
, Ela

- Kościół Św. Jadwigi w Gryfowie, Plac Kościelny - ciekawa świątynia z wysoką wieżą, której początki sięgają XV wieku. Obecny kształt zyskała w XIX wieku.- Obwarowania Miejskie w Gryfowie - do dzisiaj zachowały się fragmenty średniowiecznych murów miejskich, które zaczęły powstawać w 1300 roku za sprawą Bolka I Świdnickiego. W 1404 roku powstał tu zamek. Jeszcze w XVIII wieku miasto otaczał pierścień murów z 5 bramami miejskimi, które rozebrano w XIX wieku.

, Ela
, Ela
, Ela

- Zamek Gryf, Proszówka - nieco na południe od centrum Gryfowa, na wzniesieniu górują ruiny zamku Gryf. Jego początki sięgają prawdopodobnie XII wieku, później należał do rodu Schaffgotschów. Warownia długo stanowiła ważny punkt obronny kraju, od XVIII wieku opustoszała i popadała w ruinę, którą jest do dzisiaj.

- Kaplica Św. Anny, Proszówka - barokowa kaplica z 1780 roku powstała w miejscu wcześniejszej, spalonej kapliczki.

- Willa w Gryfowie, ul. Młyńska 8 (obecnie przedszkole)

- Spływy Bobrem

Oficjalna strona Gryfowa Śląskiego

Mapa Gryfowa Śląskiego z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Gryfowie Śląskim. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Gryfów Śląski noclegi

Gryfów Śląski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Gryfowie Śląskim. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°1'42N, 15°24'53E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021